brugia co zobaczyć plac
Belgia

Brugia – zwiedzanie Wenecji północy

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Brugia położona jest jedynie 3 godziny od Paryża i zaledwie godzinę pociągiem od Brukseli, dlatego też była dla nas idealnym miejscem na weekendowy, jednodniowy city break. Od razu po przyjeździe poczuliśmy sympatię do tego miasta, gdzie nie jedna lub dwie ulice są piękne, a całe stare miasto. Jego charakterystyczna zabudowa z czerwonej cegły zachowująca strukturalną integralność wpisana została nawet na listę UNESCO.

Dzień w Brugii: co zobaczyć?

Grand Place – Grote Markt

Zwiedzanie Brugii rozpoczęliśmy od Grand Place, centralnego punktu miasta, który otaczają reprezentacyjne budynki charakterystyczne dla flamandzkiej architektury. Znajduje się tu między innymi dzwonnica – Belfort, kamienice z kolorowymi fasadami jak i Provinciaal Hof. Miejsce to przypomina nieco Grand Place w Brukseli.

Plac jest naprawdę duży, zajmuje powierzchnię prawie jednego hektara i jest w zasadzie zamknięty dla ruchu samochodowego, znajduje się tu wiele knajpek i restauracji.

Charakterystycznym punktem placu jest dzwonnica pochodząca z XII wieku. Służyła zarówno jako wieża, miejsce przechowywania archiwów miejskich jak i oczywiście stanowisko obserwacyjne. Możliwe jest jej zwiedzanie i wejście na szczyt skąd można podziwiać panoramę Brugii z Wielkim Placem na głównym planie.

Następnie udaliśmy się w kierunku pobliskiego Place de Burg, który znajduje się tuż obok Grand Place i jest tak jakby drugim rynkiem. Znajduje się tu piękny gotycki Ratusz z wspaniale zdobioną fasadą oraz słynna Bazylika Świętej Krwi znana z tego, że znajdują się w niej relikwie z rzekomą fiolką zawierającą krew Chrystusa.

Kanały Brugii – Wenecja północy?

Kanały przecinające miasto są integralną częścią Brugii, a miasto słynie z tego, że nazywane jest Wenecją północy. Jest to moim zdaniem stwierdzenie nieco na wyrost, ale faktem jest, że w centrum znajduje się sporo kanałów z malowniczymi mostkami, które dodają uroku temu miastu. Chętni mają możliwość wykupienia przejażdżki łódką po najważniejszych kanałach i zwiedzania miasta z nieco innej perspektywy. Nasze popołudnie spędziliśmy głównie na spacerowaniu po mieście i zaglądaniu w ciekawe zakątki napotkane na naszej drodze.

Kanały te mają przede wszystkim niezaprzeczalny aspekt fotogeniczny. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w Brugii w słoneczny dzień, gdy budynki tworzą wyjątkowo piękne refleksy i odbicia na tafli wody.

Najchętniej fotografowanym miejscem miasta jest na pewno punkt znajdujący się na rogu Rozenhoedkaai i Pendreitje, w mapach Google można go znaleźć jako „Brugia Photo Point”. To bardzo malownicze zakole kanału z widokiem na dzwonnicę i charakterystyczne stare drzewo, którego wiszące konary sięgają aż do poziomu wody

Fabryka czekolady w Brugii i sklepy z czekoladą

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że na każdym rogu ulicy  w Brugii znaleźć można sklepy z czekoladą. Te bardziej typowe jak i te mniej tradycyjne, z pięknymi witrynami prezentującymi czekoladowe wyroby w różnych formach. Niektóre z nich są naprawdę niesamowite …

Piwo belgijskie

W Brugii, jak wszędzie w Belgii, wszędzie można skosztować dobrego belgijskiego piwa. W szczególności przy Grand Place i jego uliczkach znajdują się ciekawe bary. Dla osób, które chcą  skosztować piwa z Brugii, jedynym piwem warzonym w mieście jest Brugse Zot. Bez problemu łatwo dostępne są także inne belgijskie piwa, w tym Kwak podawany w szklanym kuflu z drewnianą podporą przypominającym nieco klepsydrę

Beginaż w Brugii – Beguinage

Nie udało nam się tu dotrzeć podczas naszej wycieczki, jednak jest to dość interesujące miejsce ze względu na jego przeznaczenie. Mianowicie mieszkały tu „świeckie mniszki” zwane beginkami. Żyjące we wspólnocie w tym zamkniętym i wycofanym miejscu poświęcały się życiu religijnemu i działalności dobroczynnej nie składając przy tym ślubów zakonnych. W Belgii i Holandii istniało wiele takich miejsc. Zwiedzanie dziedzińca i małego kościółka jest bezpłatne, a za niewielką dodatkową opłatą można odwiedzić również jeden z domów, przekształcony w muzeum, gdzie można zobaczyć jak wyglądało codzienne życie beginek, które żyły tam w XVII wieku.

Aby zwiedzić Brugię, najlepiej jest wybrać się na spacer, zgubić się w jej uliczkach aby odkryć urokliwe miejsca i malownicze mosty … Spędzając tylko jeden dzień w Brugii, nie zwiedzaliśmy muzeów, jednak miasto jest pełne ciekawych i pięknych miejsc i zdecydowanie warto odwiedzić będąc w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *