ETRETAT BIAŁE KLIFY WE FRANCJI NORMANDIA
Francja

Normandia i białe klify Etretat

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O Etretat, francuskim miasteczku słynącym ze wspaniałych, białych klifów słyszałam bardzo wiele. Kiedy zobaczyłam kilka zdjęć, pomyślałam, że koniecznie będę musiała się tam wybrać przy najbliższej okazji.

Etretat znajduje się 2h30 samochodem od Paryża i bardzo łatwo się tam dostać. Przyjeżdżając do Etretat spodziewaliśmy większej ilości turystów, ponieważ był to długi sierpniowy weekend. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych wjazd do miasta został ograniczony, zatrzymaliśmy się więc na specjalnie przygotowanych bezpłatnych parkingach i ruszyliśmy spacerkiem w kierunku miasta i plaży. Miasto jest bardzo malownicze z wieloma uliczkami po których można przyjemnie spacerować podziwiając architekturę a także witryny sklepów oferujących produkty regionalne.

PLAŻA

Plaża Etretat otoczona jest z obu stron klifami. Jest bardzo czysta, niestety z kamykami, po których niezbyt przyjemnie jest chodzić, dlatego planując kąpiel w morzu warto pomyśleć o zabraniu obuwia do chodzenia w wodzie. Po lewej stronie plaży, w czasie odpływu, można dostać się do Trou au l’homme, jaskini wyrzeźbionej u podnóża klifu, której wnętrze nawet podczas przypływu pozostaje odsłonięte. Należy jednak uważać aby w niej nie utknąć za sprawą podnoszącej się wody. Tunelem  opuszcza się jaskinię i przechodzi pod klifem, aby dotrzeć na plażę Jambourg. Nam niestety nie udało się pokonać tej trasy, gdyż dotarliśmy do Etretat w trakcie przypływu.

KLIFY

Aby podziwiać klify ‘falaises’ wspięliśmy się schodami znajdującymi się po lewej stronie plaży skąd rozciąga się wspaniały widok na linię brzegową Alabastrowego Wybrzeża ‘la Côte d’Albâtre’, którego nazwa wzięła się od białego koloru kredowych klifów. W Etretat wznoszą się one na około 80 metrów, ale momentami mogą osiągać do 120 metrów. Biała kreda jest pokryta czarnymi żyłkami krzemienia. Ścieżka prowadzi wzdłuż klifów i pola golfowego, jest to wspaniałe miejsce, w którym można podziwiać urwiska i docenić wyjątkowe piękno tego miejsca.

CIEKAWE MIEJSCA

Z drugiej strony plaży na Klifie Amont, wzgórzu z kaplicą, znajduje się kolejny punkt widokowy, który oferuje wyjątkowy widok na klify. Można się tam dostać schodami z plaży lub też podjechać samochodem. Będąc tam, warto odwiedzić Les Jardins d’Etretat – magiczne ogrody.  Miejsce rodem z Alicji w Krainie Czarów, z wyjątkowym widokiem na słynną iglicę. Stworzone przez architekta krajobrazu Alexandra Grivko, ogrody, zarówno niezwykłe, jak i zaskakujące, utrzymane w stylu awangardowym poetycko łączą sztukę pejzażu i rzeźby na pewno zachwycą miłośników impresjonizmu jak i wielbicieli sztuki współczesnej.

Jeden dzień w zupełności wystarczy, aby odkryć francuskie klify Etretat. Jednakże, jeśli pozwala na to czas warto zostać tu aż do zmroku, aby podziwiać klify w świetle zachodzącego słońca a także nacieszyć się morzem i wieloma aktywnościami wodnymi, takimi jak kajaki czy paddle board.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *