Honfleur normandia zwiedzanie port statek
Francja

Honfleur – wioska w Normandii. Zwiedzanie

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Idealny pomysł na wakacyjny jednodniowy wypad z Paryża to zdecydowanie Normandia. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić nadmorskie miasteczko Honfleur. Jest ono położone w departamencie Calvados w Normandii, przy ujściu Sekwany. Zostało założone w  średniowieczu i dlatego może pochwalić się bardzo długą historią, która znajduje odzwierciedlenie w jego architekturze i atmosferze, która wyłania się z każdego zakątka.

W średniowieczu port w Honfleur był podstawowym punktem początkowym transportu towarów między Francją i Anglią. Historia pokazuje, że stosunki z Francji z jej angielskimi sąsiadami nie zawsze były dobre, a sytuacja geograficzna Honfleur czasami stawała się strategicznym problemem podczas konfliktów. Z tego powodu król Karol V polecił zbudowanie fortyfikacji wokół Honfleur. Ich celem było uniemożliwienie Anglikom dostępu do ujścia Sekwany i do rzeki w celu inwazji na Francję.

Przez kolejne stulecia miasto stało się kluczowe w  obronie rzeki królewskiej i punktem wyjścia dla wielu morskich wypraw zagranicznych, które doprowadziły do założenia m.in Quebecu.

W obecnych czasach w Honfleur nadal można odnaleźć ślady tych fortyfikacji z najważniejszym budynkiem  stojącym na końcu basenu portowego, nazywanym porucznikiem „lieutenance ”. Budynek ten był zamieszkiwany przez porucznika króla będącego jego lokalnym przedstawicielem stąd też wywodzi się jego nazwa.

W XVII wieku zbudowano niewielki, malowniczy port, który istnieje do dziś i nosi nazwę Starego Basenu ‘Vieux Bassin”. Otoczony jest starymi szachulcowymi kamienicami z charakterystycznymi łupkowymi fasadami. Większość z nich  jest bardzo wysoka, bardzo wąska, nierzadko bez okien na parterze. Mieszczą się w nich sklepy i małe restauracje, w których możemy skosztować muli i świeżych owoców morza, podziwiając zacumowane łodzie i żaglówki i ich odbicia w wodzie, które tworzą wspaniałą grę kolorów. Właśnie ten widok przyciągał wielu znanych malarzy impresjonistów, jak Monet, Jongkind czy Boudin dla których inspiracją do malowania obrazów było Honfleur.

Stare miasto Honfleur jest doskonałym przykładem architektury normandzkiej, którą najlepiej podziwiać spacerując wąskimi uliczkami, oglądając różnorodne fasady i ich niesamowite detale. Niektóre łupkowe, inne z muru pruskiego,  jeszcze inne pokryte są drewnianymi dachówkami – wszystkie kolorowe i oryginalne.

Podczas spaceru warto wstąpić do sklepów z regionalnymi produktami i pamiątkami od lokalnych rzemieślników, a także wielu galerii sztuki.

Będąc w Honfleur nie można pominąć wspaniałego, drewnianego kościoła Świętej Katarzyny położonego w samym centrum miejscowości, gdzie spotykają się wszystkie ulice starego miasta. Jest to największy drewniany kościół we Francji z osobną wieżą zbudowaną tuż obok, drewnianymi nawami, unikatowym i zaskakującym wnętrzem, które warto zobaczyć.

Zwiedzenie miasta zajmie nam kilka godzin jednak  warto tu wstąpić będąc w pobliżu by spróbować lokalnych muli oraz przespacerować się klimatycznymi uliczkami miasta i poczuć unikalną atmosferę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *