paryż co zobaczyć luwr piramida
Francja

Paryż nocą – co zobaczyć wieczorem?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Co zobaczyć w Paryżu nocą? Wizyta w tym wyjątkowym mieście to zawsze wielka przyjemność. Pomimo chłodnego zimowego wieczoru, który w grudniu wcześnie zapada w stolicy Francji, zawsze miło jest spacerować po ulicach tego wspaniałego miasta, a później delektować się gorącą czekoladą w jednej z kawiarni. Zapach ciepłych kasztanów, ostatnie jesienne liście, świąteczne witryny, ale przede wszystkim rozświetlona tysiącami światełek Wieża Eiffela oraz bożonarodzeniowe iluminacje na Polach Elizejskich, to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat.

To były jedne z ostatnich spacerów przed wyprowadzką z regionu paryskiego, w którym mieszkałam ponad 2,5 roku, dlatego też w trakcie tego ostatniego weekendu postanowiliśmy odwiedzić większość najbardziej charakterystycznych miejsc Paryża.

Sobotni spacer rozpoczęliśmy od Łuku Triumfalnego, a następnie udaliśmy się na Plac Trocadero, skąd podziwiać można pocztówkowy kadr z widokiem na Pola Marsowe i Wieżę Eiffela. Mimo zimna i długiej kolejki, nie odmówiliśmy sobie również przyjemności wyjścia na jej szczyt, aby podziwiać wspaniałą panoramę Paryża nocą.

Kontynuując spacer wzdłuż Sekwany pięknie odbijającej nocne światła dotarliśmy do Mostu Aleksandra III, skąd następnie skierowaliśmy się w stronę Pól Elizejskich – Champs Elysees. Przepięknie podświetlone, z Łukiem Triumfalnym widocznym z jednej strony, karuzelą z drugiej prezentowały się na prawdę wyjątkowo.

Kolejnym przystankiem na naszej tasie był Luwr wraz z charakterystyczną piramidą, która stała się już kultowym symbolem, w blasku wieczornych świateł, prezentuje się niezwykle majestatycznie.

Przechodząc przez Pont des Arts, słynny most na którym niegdyś wisiało tysiące kłódek, zawieszanych w dowodach miłości (zostały usunięte ze względów bezpieczeństwa), dotarliśmy na Ile de la Cite, jedną z dwóch wysp na Sekwanie, na której znajduje się kilka niezwykle ważnych budynków historycznych, w tym kultowa Katedra Notre Dame i Sainte Chapelle.

W okresie zimowym warto odwiedzić również okolice Montmartre i Bazyliki Sacre Coeur. Przyjemnie jest usiąść na podgrzewanym tarasie kafejki na Place du Tertre i popijając gorącą czekoladę obserwować artystów malarzy, którzy zawsze są tu obecni, nawet w chłodne zimowe dni.

Paryż nazywany jest często Miastem Światła – La Ville Lumiere. Był nazywany w ten sposób w XVII wieku przez odwiedzających miasto, będących pod wrażeniem oświetlenia publicznego, które pojawiło się w tym czasie na jego ulicach. Tysiące świec, latarnie i pochodnie zostały umieszczane na ulicach i w oknach kamienic, na rozkaz pierwszego porucznika generalnego paryskiej policji w celu poprawy bezpieczeństwa na ulicach w nocy.

Dzisiaj Paryż zdecydowanie nie jest najbardziej oświeconą metropolią, jednak pseudonim „Miasto Światła” pozostał, a w okresie świątecznym na pewno może śmiało do tego tytułu pretendować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *