barcelona gaudi park
Hiszpania

Barcelona – zwiedzanie, zabytki, atrakcje

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Odwiedziliśmy Barcelonę przy okazji przedłużonego wielkanocnego weekendu. Spędziliśmy tu 4 dni, ale jeden postanowiliśmy przeznaczyć na wycieczkę do pobliskiego klasztoru Monserrat. Tych kilka dni pozwoliło nam na dobre poznanie stolicy Katalonii bez biegania i pośpiechu.

Jest to bardzo przyjemne miasto, przestronne i czyste, z bogatym nocnym życiem, oferujące wiele perełek do odkrycia.  Oprócz barów, kawiarni, restauracji i klubów, Barcelona jest miastem kultury i silnych tradycji. Często określana jako najbardziej nowoczesne miasto w kraju gdzie od razu można zauważyć wielką różnorodność kulturową oraz silnie akcentowaną odrębność i niezależność Katalonii.

Tapas i paella, muzea i ogrody, wspaniałe zabytki, wyjątkowa i zachwycająca architektura Gaudiego. W tym mieście na pewno nie można się nudzić.

Dzień pierwszy

Sagrada Familia

Zaczynamy nasz pierwszy dzień w Barcelonie obowiązkową wizytą w Sagrada Familia. Ta niesamowita bazylika – o której wszyscy słyszeli przynajmniej raz – to niezwykły budynek, który stoi w samym centrum ścisłej zabudowy miasta. Podobnie jak wiele innych niezwykłych miejsc w Barcelonie, Sagrada Familia została zaprojektowana przez architekta Antoniego Gaudiego, co wyjaśnia jej fantastyczny wygląd! Sagrada jest naprawdę warta zobaczenia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Szczegóły zdobień, wyjątkowa architektura, witraże i przede wszystkim gra świateł robią niemałe wrażenie.

Od momentu powstania Sagrada Familia prace budowlane są finansowane wyłącznie z darowizn i sprzedaży biletów. Jest to jeden z powodów, dla których budynek ten, tak symboliczny dla Barcelony, jest budowany od ponad 130 lat a ukończenie budowy zaplanowano na 2026 rok. Mimo obecności dźwigów, robotników i ciągłego placu budowy Sagrada Familia przyciąga kilka milionów odwiedzających każdego roku i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1984 roku.

Kompleks szpitala św Pawła – Recinte modernista Sant Pau

W połowie drogi pomiędzy Sagrada Familia i Parc Guëll odwiedziliśmy bardzo ciekawe miejsce w Barcelonie – dawny szpital Santa Creu i Sant Pau, dziś przekształcony w muzeum i znajdujący się na liście UNESCO. Nie musieliśmy nawet wchodzić do środka a już zostaliśmy oczarowani fasadą i dachami budynku. Wewnątrz znajduje się muzeum, które przedstawia historię szpitala od czasu jego powstania, ale najbardziej imponującą rzeczą do zobaczenia jest przestrzeń zewnętrzna, korytarze szpitalne i budynki, które tworzą swoistą wioskę w sercu Barcelony. Trudno  sobie wyobrazić, że w tym wyjątkowym miejscu jeszcze dziesięć lat temu mieścił się normalnie funkcjonujący szpital. Aby zachować piękno tych budynków charakterystycznych dla katalońskiego modernizmu w 2009 r. podjęte zostały prace renowacyjne.

Park Guëll

Odkrywając świat Gaudiego kolejnym nieuniknionym przystankiem w Barcelonie jest Park Guëll, którego nazwa pochodzi od nazwiska bogatego katalońskiego przemysłowca, który poprosił Gaudiego o stworzenie tego parku.

Fantastyczna architektura, kolorowe mozaiki, wszędzie dostrzec można rozpoznawalną rękę wyjątkowego architekta! Niestety od kilku lat wstęp do najważniejszych miejsc parku został ograniczony ze względów ochrony przestrzeni. Bilety należy kupić lub zarezerwować z wyprzedzeniem, nam niestety nie udało się ich dostać w terminie naszego pobytu. Mimo tego, spacer po parku był wyjątkowo przyjemny, a w wielu miejscach mieliśmy możliwość przyjrzenia się szczegółom projektów Gaudiego.  Zanurzyliśmy się w magicznym świecie parku z kolorowymi domkami, tarasie ze słynną mozaikową ławeczką w kształcie fali, pięknymi ogrodami i widokami Barcelony.

Bunkers del Carmel

Aby miło zakończyć nasz pierwszy dzień i cieszyć się popołudniowym słońcem, udaliśmy się do Bunkers del Carmel. Usytuowane na szczycie wzgórza są coraz bardziej znane ze względu na wspaniałą panoramę Barcelony. Widok ze szczytu jest wart wysiłku! Bunkry te zostały zbudowane podczas hiszpańskiej wojny domowej w celu ochrony miasta przed bombardowaniem z powietrza i są obecnie częścią jego dziedzictwa. W weekendy bunkry są popularnym miejscem spotkań i imprez przy zachodzie słońca.

Casa Batllò i Casa Mila

Kończymy dzień odwiedzając kolejne szaleństwa architektoniczne podpisane nazwiskiem Gaudíego.

Casa Batllò. Ten charakterystyczny budynek w Barcelonie z falistą i kolorową fasadą jest częścią długiej listy miejsc, które trzeba zobaczyć w Barcelonie. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych dzieł katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Zarówno jego zewnętrzna fasada z mieniącymi się mozaikami i elementami inspirowanymi motywami zwierzęcymi jak i jego wnętrze są surrealistyczne i niesamowite.

Kilka metrów od Casa Batlló, w górę Paseo de Gracia znajduje się Casa Mila, inne znane dzieło Gaudiego przypominające nieco skałę. Wśród mieszkańców nazywana jest kamieniołomem. Budynek charakteryzuje się bardzo opływowymi kształtami, a także wyjątkowymi kominami znajdującymi się na jej dachu, które są niewidoczne z ulicy.

Dzień drugi

 La Rambla

Zaczynamy nasz drugi dzień w Barcelonie odkrywając La Rambla – inną stronę Barcelony. Jest to główna, najbardziej popularna i tętniąca życiem aleja w Barcelonie. Ulica znajduje się w centrum miasta i ciągnie się od Placa Catalunya do starego portu. Znajduje się tu dużo sklepów, restauracje, bary a także mnóstwo ulicznych artystów i muzyków.

Po drodze zatrzymujemy się na krytym targu Boqueria, aby spróbować lokalnych przysmaków wśród kolorowych straganów. Następnie kontynuujemy nasz spacer w kierunku portu.

Nie mogliśmy ominąć także wspaniałego Plaça Reial, znanego z tego, że jest jednym z najpiękniejszych placów Barcelony, który otoczony jest kawiarniami i restauracjami.

Nieco dalej, przy sąsiedniej ulicy, znajduje się Pałac Güell (Palau Guell), kolejny wspaniały budynek projektu Gaudiego. Fasada budynku jest z szarego marmuru który kontrastuje z dwudziestoma kolorowymi kominami na dachu, które są pokryte kawałkami płytek ceramicznych, marmurem i witrażami z kolorowego szkła.

Port i dzielnica Barceloneta

Docierając do portu, na końcu La Rambla trafiamy na Mirador de Colom, posąg dość symboliczny dla Barcelony postawiony w hołdzie Krzysztofowi Kolumbowi za wybór portu w Barcelonie jako tego, do którego wpłynął po powrocie z Ameryki. Pomnik pełni również rolę punktu widokowego, z którego możemy podziwiać panoramiczny widok całego miasta.

Ze starego portu idziemy do młodej i nowoczesnej dzielnicy Barceloneta. Korzystamy z okazji na relaksującą przerwę na plaży. Woda w kwietniu jest dość chłodna, ale móc wypocząć na plaży w centrum miasta, to nie zdarza się często.

Panuje tu bardzo przyjemna atmosfera, gdzie każdy ma czas na swoją ulubioną rozrywkę: surfing, rolki, deskorolka czy spacer wzdłuż brzegu morza. Część plażowa zaczyna się od hotelu ‘W’ położonego nad morzem, łatwo rozpoznawalnego dzięki charakterystycznej formie żagla.

Katedra, Barri Gotic, Picasso i Flamenco

Po krótkim odpoczynku na plaży, ruszamy dalej w kierunku dzielnicy gotyckiej. Katedra Świętego Krzyża w Barcelonie jest położona w samym jej sercu. Jak zwykle spacerowaliśmy po wąskich uliczkach, chłonąc atmosferę miasta i zatrzymując się od czasu do czasu na tapas i sangrię w wielu ciekawych knajpkach znajdujących się w tej dzielnicy. W dzielnicy gotyckiej znajduje się także muzeum Picassa zawierające wiele dzieł artysty z jogo młodości i  początkowego okresu jego twórczości.

Park Ciutadella i Łuk Triumfalny

Po dłuższym spacerze po ulicach Barcelony warto zrobić sobie zasłużoną przerwę w parku Ciutadella. Położony jest on w samym centrum miasta, w pobliżu dzielnicy gotyckiej. To bardzo przyjemne miejsce. Palmy, drzewa pomarańczowe, fontanny, kaskady a nawet jezioro, po którym można popływać łódką dają możliwość ochłody nawet w gorące letnie dni.

Przy wejściu do parku Ciutadella, nie można przegapić Łuku Triumfalnego. Nawet jeśli jest mniej znany niż ten paryski, zbudowany z czerwonych cegieł i z rzeźbionym fryzem jest naprawdę piękny i warty zobaczenia.

Pałac muzyki katalońskiej – Palau de la Musica Catalana

Ta wspaniała sala koncertowa, typowa dla katalońskiego modernizmu sprawi, że wizyta w Barcelonie będzie nieco bardziej nietypowa. To niesamowite miejsce, które jest jedyną salą koncertową na świecie, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To klejnot architektury i wszystkie drobiazgowe detale, które go tworzą, są niesamowite.

Dzień trzeci

Trzeciego dnia wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Montserrat, klasztoru położonego w masywie górskim oddalonym o godzinę od Barcelony, któremu poświęcony jest osobny wpis.

Dzień czwarty

Montjuïc

Skorzystaliśmy z naszego ostatniego dnia, aby odkryć Montjuïc, jedno z najpopularniejszych miejsc Barcelony. Wzgórze z widokiem na stare miasto i stary port, na którym znajduje się wiele miejsc, wartych odwiedzenia: Museum Sztuki Katalonii, Zamek Montjuic, ogród botaniczny, wioska olimpijska … Montjuic oferuje wiele ciekawych punktów i wielu wspaniałych widoków na Barcelonę!

Spacer po wzgórzu jest całkiem przyjemny, jednak warto się tu dostać autobusem lub kolejką linową, która jest częścią sieci metra w Barcelonie. Do Parku Olimpijskiego można łatwo dotrzeć pieszo z zamku Montjuic. Tak właśnie zrobiliśmy, a następnie udaliśmy się do centrum miasta oglądając po drodze Narodowe Muzeum Sztuki w Katalonii.

Miejscami, które nam się najbardziej podobały były ogród botaniczny z kaktusami i sukulentami oraz okolice Muzeum Sztuki Katalonii jego słynne magiczne fontanny. Miejsce jest dość widowiskowe, ale bardzo oblegane podczas wieczornych spektakli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *