kadyks co zobaczyć zatoka panorama miasta
Hiszpania

Kadyks w jeden dzień – co zobaczyć?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Co zobaczyć w Kadyksie? To miasto mające ponad 4000 lat, które jest uważane za jedno z najstarszych w Europie . Odwiedziliśmy je przy okazji naszego pobytu w Sewilli. Jest to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę podczas zwiedzania Andaluzji. Odkrywaliśmy je spacerując po pięknym starym mieście ze wspaniałymi zabytkami, a także spędziliśmy przyjemne popołudnie na jednej z kilku plaż znajdujących się w tym wyjątkowym mieście wybudowanym na półwyspie.

 Był to bardzo przyjemny i zarazem spokojny dzień, gdyż miasto Kadyks jest nieco mniej turystyczne niż inne miasta, które odwiedziliśmy w Andaluzji. Obecność oceanu i możliwość kąpieli sprawiła, że poczuliśmy atmosferę wakacji, co było bardzo przyjemne po wcześniejszym zwiedzaniu bardziej zatłoczonych miast, takich jak Sewilla czy Kordoba.

Spacer po całym historyczny centrum i jego wąskimi alejkami to prawdziwa przyjemność. W Kadyksie menedżerowie turystyki mieli dobry pomysł, aby narysować kolorowe linie na ulicach i chodnikach, które odpowiadają różnym trasom tematycznym. Warto wybrać jedną z nich i zrobić pętlę, podczas której zobaczyć można najciekawsze miejsca miasta.

 Plac de San Juan de Dios

Rozpoczęliśmy odkrywanie Kadyksu od Plaza de San Juan de Dios. Plac istniejący od XVI wieku był przez długi czas sercem miasta i miejscem publicznego rynku, gdzie ze względu na bliskość portu sprzedawano wiele egzotycznych produktów z Indii. Na placu można podziwiać dwa piękne budynki: ratusz i kościół San Juan De Dios. Plac de San Juan de Dios  jest bardzo malowniczy ze swoimi palmami, fontannami, małymi kawiarniami i restauracjami.

Katedra

Nasz spacer kontynuowaliśmy w dzielnicy Barrio Del Pópulo, w której znajduje się majestatyczna Katedra Kadyksu, uważana za jeden z najsłynniejszych zabytków Kadyksu, który można zobaczyć z praktycznie każdego miejsca podczas spaceru po mieście. Jej złota kopuła jest najbardziej rozpoznawalnym punktem miasta. Będąc u podnóża katedry, można wejść na wieżę Poniente, jedną z dzwonnic. Z jej szczytu można podziwiać panoramę miasta.

Amfiteatr rzymski

W okolicach Katedry można także zobaczyć ruiny rzymskiego amfiteatru w Kadyksie. Datowany od końca I wieku pne, został odkryty dopiero w 1980 roku, całkowicie przypadkowo. Jest to najstarszy ze wszystkich znanych amfiteatrów  w Hiszpanii, a także jeden z największych, mogący pomieścić 20 000 osób. Został odsłonięty jedynie częściowo, gdyż bliskość otaczających budynków uniemożliwia dalsze prace wykopaliskowe. Wizyta w muzeum i teatrze jest bezpłatna.

Rynek w Kadyksie i targ Abastos

Wycieczkę po mieście kontynuowaliśmy wzdłuż Calle Compania prowadzącej od Katedry do Plaza de las Flores przy którym zatrzymaliśmy się na pyszny lunch w restauracji Freiduria Marisqueria Las Flores. Próbowaliśmy lokalnych tapas i przede wszystkim różnorodnych smażonych ryb i owoców morza, które są specjalnością lokalu. Miejsce mimo, ze mocno zatłoczone jest zdecydowanie wartym polecenia. Warto wybrać stolik znajdujący się na pierwszym piętrze z pięknym widokiem na plac i targ kwiatowy.

Tuż obok znajduje się odnowiony, rynek Abastos pochodzący z 1837 roku, który oferuje odwiedzającym pyszne lokalne specjały kuchni hiszpańskiej i międzynarodowej. Odkrywając miasto warto zanurzyć się w jego typowych zapachach i kolorach, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie u sprzedawców owoców i warzyw, świeżych ryb i mięs. Na niektórych stoiskach istnieje możliwość spróbowania kanapki przygotowywanej z lokalnymi wędlinami czy serem.

Wieża Tavira

Blisko rynku znajduje się wieża Tavira, jeden z najczęściej odwiedzanych w Kadyksie obiektów po Katedrze. Wspaniały punkt widokowy z panoramą pozwalającą podziwiać Zatokę Kadyksu i miasto oraz wyjątkowym pokojem z Camera Obscura. W pomieszczeniu tym znajduje się urządzenie działające na zasadzie peryskopu, wyposażone w soczewki i lustra wyświetlające obraz na białym, wklęsłym ekranie, który znajduje się w środku całkowicie zaciemnionego, pomalowanego na czarno pomieszczenia. Wyświetlane obrazy są kolorowe, z możliwością zbliżenia i odzwierciedlają wszystko, co w czasie rzeczywistym dzieje się poza wieżą.

Park Genoves i Alameda Apodaca

Obok zamku Santa Catalina znajduje się wejście do Parku Genoves, największego publicznego ogrodu w mieście. Park ten ciągnie się wspaniale wzdłuż oceanu, znajduje się w nim kilka wspaniałych okazów botanicznych, rzeźby, fontanny, a nawet jaskinia z wodospadem i małe jeziorko. Jest to idealne miejsce na krótką przerwę w cieniu. Kontynuując spacer wzdłuż wybrzeża dotrzemy do parku Alameda Apodaca.Zamek San Sebastián

Połączony z miastem przez to molo, zamek San Sebastian znajduje się na małej wyspie i oferuje możliwość przyjemnego spaceru wzdłuż oceanu i podziwiania pięknego widoku na wybrzeże Kadyksu. Zamek słynie na całym świecie z tego, że służył jako lokalizacja w trakcie kręcenia scen do filmu o Jamesie Bondzie: „Die another day”.

Plaża La Caleta

Między dwoma zamkami w Kadyksie znajduje się Plaża La Caleta. Ta piękna piaszczysta plaża jest idealnym miejscem do pływania i ochłody w czasie zwiedzania miasta, a małe zacumowane łodzie rybackie nadają jej autentycznego uroku. Jest jednak stosunkowo niewielka, znajduje się w historycznym centrum, więc w sezonie może być trudno znaleźć tu miejsce.

Zamek Santa Catalina

Położona na drugim końcu plaży La Caleta forteca Santa Catalina, która wznosi się na skałach, wybudowana została w celach obronnych, aby wzmocnić jeden z najbardziej wrażliwych punktów miasta. Zamek Santa Catalina można zwiedzać z możliwością spaceru po murach obronnych z widokiem na plażę i fort  San Sebastian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *