kordoba co zobaczyć patio
Hiszpania

Kordoba – perła Andaluzji. Zwiedzanie

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Kordoba, obok Sewilli i Granady zaliczana jest do tria najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych miast Andaluzji. Idealna na jednodniową wycieczkę z Sewilli, jest pełna pięknych i wyjątkowych miejsc do odkrycia. Większość ulic w historycznym centrum jest zamknięta dla ruchu samochodowego, co sprawia, że bardzo miło jest spacerować bez pośpiechu i hałasu.

Meczet katedralny w Kordobie – Mezquita

Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Kordobie. Mezquita jest główną atrakcją miasta, jednym z największych meczetów na świecie i na pewno najbardziej niesamowitym pod względem architektonicznym budynkiem. Zbudowany w roku 785 przez muzułmańskiego emira na ruinach kościoła, został powiększony i wielokrotnie upiększony na przestrzeni kilku stuleci i dziś jest uważany za jeden z najlepszych przykładów sztuki muzułmańskiej w Hiszpanii.

La Mezquita – Wielki Meczet w Kordobie został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę. Zewnętrzny, przestronny dziedziniec zwany jest Patio de los Naranjos i obsadzony jest drzewami pomarańczowymi.

Po podboju chrześcijaństwa wzniesiono w nim katedrę, tworząc wyjątkową mieszankę architektoniczną. Wewnątrz można podziwiać dwukolorowe niekończące się biało-czerwone kolumny i dwupoziomowe arkady tworzące wspaniały efekt dzięki charakterystycznej grze świateł. Jest ich tam ponad 800! Jest to jeden z najbardziej imponujących zabytków, jakie widziałam, w którym panuje naprawdę wyjątkowa atmosfera. Kontrast pomiędzy muzułmańską częścią fasady a nawą katedry i wewnętrzną częścią katedry, jest zdumiewający. Mezquita uważana jest za jedno z największych hiszpańskich osiągnięć sztuki mauretańskiej.

Warto odwiedzić Mezquitę tuż po otwarciu. W godzinach od 08h30 do 9h30 jest mniej osób, a wejście jest bezpłatne,co pozwala na spokojne podziwianie wnętrz oraz daje możliwość zrobienia pięknych z zdjęcia arkadami bez nikogo w pobliżu.

Most rzymski

To miejsce, które pozwala podziwiać piękną panoramę starego miasta, szczególnie o zachodzie słońca. Most rozciągający się nad rzeką Guadalquivir, zwieńczony wieżą Calahorra, wewnątrz której znajduje się muzeum gromadzące artefakty i dokumenty o przeszłości i historii Kordoby.

Most został zbudowany w I wieku p.n.e. i przez niemal 2 tys. lat był jedynym mostem w mieście oraz głównym środkiem dostępu do Kordoby. Wraz z panoramą Mezquity tworzy jeden z najpiękniejszych widoków na miasto.

Most jest zamknięty dla ruchu samochodowego, dlatego spotkać tu można wielu spacerowiczów, rowerzystów, biegaczy oraz artystów malarzy i muzyków.

Alcazar de los Reyes Cristianos

Jest to drugie po Mezquita miejsce, które należy odwiedzić podczas zwiedzania Kordoby. Alkazar służył jako rezydencja dla królów katolickich, następnie był siedzibą Świętego Oficjum podczas inkwizycji i także przez jakiś czas pełnił rolę więzienia. Alkazar posiada cztery charakterystyczne wieże. Wchodząc przez jedną z nich, możemy wspiąć się na mury obronne, aby podziwiać niepowtarzalną panoramę miasta oraz królewskich ogrodów, które są niewątpliwie największą atrakcją tego miejsca.

Szerokie alejki obsadzone krzewami i drzewami pomarańczowymi, w centrum których znajdują się piękne fontanny i baseny. Wizyta w ogrodach jest naprawdę relaksująca i orzeźwiająca, szczególnie podczas dużych upałów. To idealna okazja, aby odpocząć w cieniu i spokoju.

Na terenie należącym do Alkazaru znajdują się także królewskie stajnie w Kordobie założone w 1570 r. przez wielkiego miłośnika koni króla Filipa II. To tutaj wyhodowano słynną rasę koni andaluzyjskich. Stajnie można zwiedzać a także za dodatkową opłatą wziąć udział w pokazie jeździeckim.

Malownicze patia 

Najprzyjemniejszym momentem w Kordobie było spacerowanie jej wąskimi uliczkami i odkrywanie licznych patio. Biorąc pod uwagę suchy i gorący klimat w Kordobie z temperaturami sięgającymi nawet 40-50 stopni, mieszkańcy miasta, dostosowali typ domu do potrzeb, koncentrując pokoje wokół dziedzińca –patio. Co możemy zobaczyć w jego wnętrzu? Aby zachować uczucie świeżości, na białych ścianach, w kolorowych doniczkach wiszą kwiaty (pelargonie, goździki i jaśmin), lokalna ceramika, kosze, narzędzia zdobiące ściany. Czasem zobaczyć możemy studnie lub fontanny umieszczone na dziedzińcu.

W ciągu pierwszych dwóch tygodni maja odbywa się konkurs na najpiękniejsze patio Kordoby. Z tej okazji właściciele zdobią swoje domy, aby zdobyć prestiżową nagrodę. W tym samym czasie i w ciągu tygodnia obchodzony jest festiwal z pokazami folklorystycznymi, podczas którego można spróbować lokalnych win i tapas. Te piękne andaluzyjskie patia można również zwiedzić poza terminem festiwalu. Znajdują się w zabytkowym centrum miasta, w samym sercu dzielnicy żydowskiej.

Najpiękniejsze patia znajdują się w XVI wiecznym Palacio de Viana, który pełen jest zacienionych tarasów i pięknych ogrodów z fontannami, drzewami, roślinami i kwiatami. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących ogrody i naturę.

Dzielnica żydowska w Kordobie – La Juderia

Historyczne centrum Kordoby otoczone starożytnymi murami obronnymi. Idealne na spacery po typowych andaluzyjskich uliczkach z bielonymi fasadami, kwiecistymi balkonami, wspaniałymi patio oraz chyba najsłynniejszą uliczką w Kordobie, Calleja de las Flores, z której roztacza się piękny widok na meczet-katedrę w Kordobie.

Dzielnica żydowska jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i obejmuje większość zabytków wartych zobaczenia podczas pobytu w Kordobie

Synagoga w Kordobie

Znajduje się w dzielnicy żydowskiej, jest to jedyna istniejąca synagoga w Andaluzji i trzecia najlepiej zachowana w Hiszpanii. Choć niewielka, wizyta warta jest spojrzenia szczególnie na ładne dekoracje stiukowe sali głównej.

Do czasu wydalenia Żydów synagoga w Kordobie pełniła funkcję świątyni, a następnie służyła jako szpital i szkoła, zanim została uznana za narodowy zabytek w XIX wieku. Wejście dla obywateli Unii Europejskiej jest bezpłatne, więc warto ją odwiedzić.

Czego spróbować będąc w Kordobie?

Salmorejo – typowe danie z Kordoby

Nie mogliśmy opuścić Kordoby, nie kosztując jej typowych dań. Jednym z nich jest salmorejo. Jest to zimna zupa z pomidorów, oliwy z oliwek, bułki tartej, czosnku, octu z małymi kawałkami szynki serrano i jajka. Przypomina nieco gaspacho. Idealnie sprawdza się w trakcie upałów.

Rabo de torro

W tym mieście, w którym tradycja walki byków jest dobrze zakotwiczona, ogon byka jako typowe danie nie dziwi. Podawany duszony w gulaszu smakował na prawde całkiem nieźle. Próbowaliśmy go w małej rodzinnej restauracji Taberna Luque z pysznym lokalnym jedzeniem i bardzo miłą obsługą, jedynym minusem są stosunkowo wysokie ceny jak na Hiszpanię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *