montserrat
Hiszpania

Montserrat – zwiedzanie, informacje praktyczne

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Podczas naszego wielkanocnego weekendu w Barcelonie postanowiliśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę poza miasto. Z kilku ciekawych miejsc znajdujących się w okolicy wybraliśmy opactwo Montserrat znajdujące się około godziny jazdy od Barcelony. To pasmo górskie znane nie tylko z piękna krajobrazów, ale także z wyjątkowego klasztoru, którego nazwa pochodzi właśnie od niesamowitych formacji skalnych.

Wzniesiony na zboczu góry klasztor Montserrat jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i pielgrzymów ze względu na jego mistyczną aurę i wyjątkową scenerię w sercu natury.

JAK DOJECHAĆ DO MONTSERRAT?

Dla osób nieposiadających samochodu, pociąg jest najprostszym sposobem, aby odwiedzić Montserrat. Dojazd pociągiem z centrum Barcelony jest dość łatwy, choć trzeba zwrócić uwagę jaki bilet kupujemy, gdyż mamy dwie opcje do wyboru.

Kupiliśmy bilety na przystanku Plaça Espanya. Aby odwiedzić Montserrat, należy kupić odpowiedni bilet, gdyż istnieją dwa sposoby, aby dostać się do klasztoru: kolejka linowa lub kolejka wąskotorowa. My wybraliśmy pierwszą opcję, gdyż uznaliśmy, że będzie to dla nas dodatkowa atrakcja i tak też było! Zdecydowanie polecamy wycieczkę tymi małymi zabytkowymi gondolami!. Przy zakupie biletów, można bezpośrednio wybrać środek transportu, którym chcemy się dostać do Montserrat. Aby wybrać kolejkę linową, należy kupić bilet na pociąg, który zatrzymuje się na ‘Aeri de Montserrat’. Aby wybrać kolejkę wąskotorową, należy kupić bilet na pociąg, który zatrzymuje się w Monistrol Montserrat. Podróż trwa około godziny, dodatkowo należy doliczyć około 15 min na wyjazd kolejką (pod warunkiem, że nie ma zbyt wielu turystów, wtedy mogą się pojawić problemy z przepustowością)

MONTSERRAT I JEGO KLASZTOR

Po dotarciu na szczyt, opactwo Montserrat wraz z muzeum, odkrywa zwiedzającym i pielgrzymom swoje tajemnice. Montserrat jest nazywany „katalońskim Lourdes” i jest jednym z najpiękniejszych klasztorów w Katalonii!

Usytuowane na skraju góry, opactwo Montserrat to klejnot architektury. Do dziś w klasztorze Montserrat znajduje się wspólnota blisko 80 mnichów, którzy zdecydowali się poświęcić życie modlitwie i pracy. Symbolem Montserrat jest cudowna figura Matki Boskiej, Moreneta – Czarna Madonna, która jest patronką Katalonii. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od procesu czernienia tego posągu spowodowanego utlenianiem pigmentów, które z czasem pociemniały. W opactwie znajduje się również muzeum z wieloma interesującymi zbiorami. Ciekawostką jest również fakt, że klasztor był ważnym miejscem opory podczas dyktatury Franco. To także miejsce, w którym opublikowano pierwszą Biblię w języku katalońskim.

CO POZA OPACTWEM? GÓRY!

Na miłośników pieszych wędrówek, wspinaczki czy też osób chcących po prostu odkrywać lokalne góry czeka wiele kilometrów ciekawych tras oferujących niesamowite widoki na Montserrat i jego katalońskie okolice.

Jedną z najbardziej znanych tras jest droga prowadząca na szczyt Miranda de Sant Jeroni, 12-kilometrowa wycieczka na najwyższy punkt Montserrat, którą częściowo można pokonać kolejką wąskotorową. My wybraliśmy krótszą trasę do punktu widokowego z krzyżem, który oferuje wspaniałą panoramę klasztoru na tle gór. Trasa należała do łatwych i zdecydowanie mieliśmy ochotę na więcej, jednak nasz dość napięty grafik nie pozwolił nam na górskie szaleństwa.

Na miejscu znajdują się lokale gastronomiczne. Goście mogą również zjeść posiłek na ławkach ustawionych wzdłuż szlaków.

Zdecydowanie polecamy Montserrat na jednodniowy wypad. Będzie to idealne urozmaicenie kilkudniowego pobytu w Barcelonie, które pozwala szybko przenieść się w zupełnie inny klimat.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *