amsterdam-co-zobaczyc-w-jeden-dzien
Holandia

Amsterdam – co zobaczyć w jeden dzień?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Amsterdam – miasto tolerancji, kultury i różnorodności. To jedna z europejskich stolic, których nie można ominąć. W ciągu jednej chwili, mimo niesprzyjającej pogody oczarował mnie licznymi kanałami, wspaniałą architekturą, różnorodnością kafejek i restauracji i oczywiście wszechobecnymi rowerami. Szczerze mówiąc, to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast, jakie odwiedziłam, które zachwyca na każdym kroku.

Z racji tego, że mieliśmy zaledwie jeden dzień postanowiliśmy go spędzić spacerując po mieście odkrywając jego zakątki i chłonąc wyjątkową atmosferę. Warto również spróbować innych alternatyw jak wypożyczenie rowerów (które w Amsterdamie zastępują samochody) lub rejs łodzią po kanałach.

Nasze zwiedzanie ograniczyliśmy w dużej mierze do centrum miasta, czyli przestrzeni wyznaczonej przez pas dużych kanałów. Spacer rozpoczęliśmy od dworca, wąskimi uliczkami pełnymi klimatycznych knajpek, w których zatrzymaliśmy się na kawę i lunch. Stamtąd udaliśmy się w kierunku targu kwiatowego Bloemenmarkt gdzie podziwialiśmy imponującą ilość kolorowych kwiatów, cebulek tulipanów, pięknych bukietów a także typowych holenderskich pamiątek.

Następnie idąc wzdłuż kanałów dotarliśmy do  dzielnicy Jordaan, położonej na zachód od centrum Amsterdamu, słynącej ze spokoju, kanałów, kafejek, alejek, pięknych fasad i ogrodów ukrytych na wewnętrznych dziedzińcach. Byliśmy zaskoczeni faktem, że większość okien nie ma zasłon, przez co przechodząc z łatwością można zaobserwować wystrój mieszkań a także życie codzienne mieszkańców. Na parapetach natomiast często można zauważyć misternie przygotowane ozdoby, nierzadko kompozycje kwiatowe czy też rzeźby,  jakby specjalnie przygotowane dla oczu przechodniów.  Po drodze minęliśmy dom słynnej Anny Frank, w którym ukrywała się z całą swoją rodzinę przez prawie dwa lata podczas okupacji hitlerowskiej. W muzeum można zobaczyć oryginał słynnych dzienników opublikowanych po jej śmierci

Wieczorem udaliśmy się do Red Light District –dzielnicy czerwonych latarni, do której z dworca centralnego jest tylko kilkaset metrów. Jej ulice słyną z czerwonych świateł i przyciągających uwagę przeszklonych witryn z półnagimi paniami. Są to jedne z najstarszych arterii miasta. Przy głównych ulicach znajdują się puby, kawiarnie i sklepy erotyczne. Miejsce to jest o wiele bardziej żywe w nocy, mocno  czerwone i fotogeniczne mimo dużej ilości odwiedzających.

Będąc w Amsterdamie na dłużej warto odwiedzić Dom Anny Frank, w którym znajduje się muzeum jej poświęcone, a także odkryć Rijksmuseum znane z najczęściej fotografowanego napisu- I AMSTERDAM oraz kolekcji największych dzieł sztuki holenderskiej i jej przedstawicieli : Rembrandta, Vermeera, Fransa Halsa lub Van Gogha.

Muzeum, które również warto zobaczyć, to wspaniałe muzeum Van Gogha, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja słynnego malarza Vincenta Van Gogha, która pozwala śledzić chronologicznie rozwój artystyczny i życie malarza.

Heineken Experience to kolejne miejsce cieszące się popularnością wśród turystów odwiedzających Amsterdam. W ogromnym budynku historycznego browaru tej słynnej marki piwa można dowiedzieć się więcej o historii Heinekena, dziś trzeciego co do wielkości sprzedawcy piwa na świecie, zabawić się podczas wielu interaktywnych gier i przede wszystkim skosztować piwa (w cenie biletu).

Miłośnicy piwa rzemieślniczego i prawdziwie ważonego płynnego bursztynu, zaledwie rzut kamieniem od amsterdamskiego kanału mogą znaleźć lokalny browar Brouwerij ‚t Ij który znajduje się w starym holenderskim młynie, który możecie zwiedzić w trakcie degustacji lokalnych trunków.

Chociaż w stolicy Holandii, Amsterdamie spędziliśmy zaledwie jeden dzień, wystarczyło to aby uwiódł nas  swoją atmosferą i architekturą. Z całą pewnością będziemy chcieli tam kiedyś wrócić na dłużej!

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *