keukenhof-wiosenny-ogrod-w-holandii
Holandia

Ogrody Keukenhof – zwiedzanie, informaje praktyczne

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Ogród Keukenhof jest położony w Holandii, kolebce produkcji tulipanów, a dokładniej na południe od Amsterdamu. To wizytówka holenderskiego ogrodnictwa. Jako „najpiękniejszy wiosenny ogród świata”, Keukenhof jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Holandii z prawie milionem odwiedzin podczas zaledwie kilku miesięcy otwarcia (zwykle od końca marca do połowy maja).

Każdego roku 27 ogrodników przy pomocy architekta krajobrazu tworzy nowe kompozycje i aranżacje, łącząc różne kolory i rodzaje kwiatów. Od października do listopada siedem milionów cebulek tulipanów, żonkili, krokusów, hiacyntów sadzi się ręcznie by podczas kwitnienia mogły zachwycać eksplozją kolorów i kształtów.

W parku zobaczyć możemy zarówno starożytne odmiany tulipanów, jak i te bardziej nowoczesne posadzone na ogromnych rabatach kwiatowych, które zdobią cały krajobraz tworząc niezapomniane wrażenie.

Park składa się z kilku obszarów częściowo zalesionych, gdzie spacerować możemy wzdłuż kanałów, pagórków i strumyków poprzecinanych mostkami podziwiając unikatowe kompozycje kwiatowe, w które wkomponowane zostały rzeźby i oryginalne instalacje, które ożywiają park. Polecam także wejść do wnętrza zabytkowego młyna aby zobaczyć z tarasu widokowego panoramę kolorowych pól tulipanów graniczących z częścią parku

Jednym z ciekawszych momentów było zwiedzanie pawilonów prezentujących kolekcje storczyków, tulipanów i innych roślin cebulowych, a także niesamowite kompozycje kwiatowe oraz inne przykłady sztuki ogrodowej.

Z racji tego że ogród jest znany na całym świecie jest on bardzo oblegany przez turystów, których obecność może czasem zniechęcić i uprzykrzyć wizytę w parku. Jednak mimo tego mankamentu jest to pozycja obowiązkowa dla miłośników ogrodów, natury i wspaniałych kompozycji kwiatowych

Praktyczne informacje

Najlepszy okres na zwiedzanie trwa zwykle od połowy kwietnia do początku maja, wtedy właśnie możemy podziwiać maksimum kwitnących tulipanów, które są najbardziej obecnymi kwiatami w parku. My będąc w Holandii w ostatni weekend marca, niestety nie mieliśmy możliwości widzieć wszystkich roślin w pełni rozkwitu, gdyż wiele z nich było jeszcze w pączkach.

Na terenie parku znajduje się kilka restauracji i knajpek oferujących zestawy lunchowe w rozsądnej cenie.

Bilety do parku kosztują 17 euro, istnieje możliwość zakupienia biletu łączonego obejmującego wejście do parku oraz autobus z Amsterdamu w cenie 30 euro. Dla zmotoryzowanych przygotowane są parkingi za 6 euro (dane 2019r). Więcej informacji można znaleźć na stronie parku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *