Co zobaczyć w Bonifacio
Korsyka

Bonifacio Korsyka – 8 miejsc, które warto zobaczyć

Podziel się z innymi :)
  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bonifacio to wyjątkowo pięknie położone miasto na południowym krańcu Korsyki. Zbudowane na krawędzi spektakularnych białych wapiennych klifów, majestatycznie dominuje nad tą częścią wyspy. Bonifacio to jedno z tych rzadkich miejsc, które są wyjątkowe i fascynujące. Byliśmy tutaj kilkukrotnie i za każdym razem wracaliśmy oczarowani pięknem okolicy.

Miejsca, które warto zobaczyć w Bonifacio

1.PORT MARYNARKI WOJENNEJ

To port znajdujący się w dolnej części miasta, który mijamy wjeżdżając do Bonifacio. Oferuje piękny widok na cytadelę i ogólnie na Górne Miasto – Haute-Ville.  Panuje tu atmosfera jak w nadmorskim miasteczku: bary, restauracje i ich menu – mule z frytkami. To właśnie tutaj najlepiej zostawić samochód na parkingu i udać się do Bonifacio na piechotę. Spacer w okolicy portu jest bardzo przyjemny. Wiele kawiarni i restauracji nad wodą pozwala wyobrazić sobie bogate życie nocne w lecie. My odwiedzaliśmy Bonifacio w kwietniu i w maju, gdy wszystko w mieście było jeszcze uśpione i spokojne. Przy porcie znajduje się po lewej stronie mały kościół św. Erazma, patrona nawigatorów i schody prowadzące do miasta i punktu widokowego, z wyjątkową panoramą!

2.TARAS WIDOKOWY I PLAŻA SUTTA ROCCA

Po dotarciu na szczyt schodów ukazuje nam się mała, biała kaplica a tuż za nią urzekające błękitne morze i strome klify wapienne … piękne! Przy dobrej widoczności w oddali dostrzec można Sardynię, która znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Korsyki. Przed kontynuowaniem zwiedzania górnego miasta warto zejść na małą plażę Sutta Rocca. Z tarasu widokowego prowadzą do niej schody w klifie z wspaniałymi widokami na morze, a także słynną skałę „ziarno piasku”, ta ogromna skała oderwana od urwiska, stał się jedną z atrakcji turystycznych Bonifacio.

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio
OKOLICE BONIFACIO

3. BONIFACIO Haute-Ville

Górne miasto ma wiele uroku, szczególnie dzięki wąskim, brukowanym uliczkom. Z przyjemnością można nimi spacerować, podziwiać przy tym eleganckie fasady domów Bonifacio, a zwłaszcza morze i klify, niespodziewanie wyłaniające się z niektórych punktów w mieście. Widok jest zawsze imponujący! Lokalizacja Bonifacio jest naprawdę niesamowita i oferuje panoramiczny widok na okolicę.

4. SCHODY ROY D’ARAGON

Schody Roy d’Aragon są naszym zdaniem największą atrakcją Bonifacio! Ta niezwykła i imponująca konstrukcja robi ogromnie wrażenie. To 187 stopni, wykutych w skale, w pionowym klifie, które poprowadzą bezpośrednio ze starego miasta do morza. Dosłownie! Wysoki na 65 metrów klif i stopnie o wysokim nachyleniu na pewno spowodują przyspieszone bicie serca podczas drogi powrotnej. Jednak same widoki także zapierają dech w piersiach. Spacer wąską ścieżką wykutą w klifie z jednej strony i morskimi falami rozbijającymi się o brzeg z drugiej tworzą wspaniałe połączenie.  Wejście płatne jest 2,5 €.

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio

5. CMENTARZ MORSKI

Cmentarz …  można pomyśleć, że to nieodpowiednie miejsce na zwiedzanie. Ale cmentarz morski Bonifacio jest daleki od mroczności i smutku! Dzięki małym białym kaplicom i grobowcom, a także wspaniałym widokom na morze i słynną latarnię morska jest pięknym miejscem, które warto zobaczyć.

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio

6. REJS STATKIEM, ZWIEDZANIE WYBRZEŻA I GROT

Piękno Bonifacio naprawdę można docenić od strony morza. Istnieje możliwość wykupienia wycieczki morskiej, aby zobaczyć to miasto położone na wapiennych klifach i podziwiać niektóre groty skalne. Nam nie udało się niestety skorzystać z tej atrakcji, gdyż morze było zbyt wzburzone i wszystkie rejsy były odwołane. Polecamy jednak zobaczyć Bonifacio, zawieszone na klifie,  z zupełnie innej perspektywy, jeszcze bardziej nierealne! Cena rejsu to około 17,5 €.

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio

7. WYSPY LAVEZZI

Miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc dłużej niż jeden dzień w Bonifacio. Ten archipelag złożony ze stu wysp i sklasyfikowany jako rezerwat przyrody na pewno nie zawiedzie swoimi widokami. Krystaliczne wody z mieniącymi się kolorami … czasem lazurowymi, czasami szmaragdowymi,  które kontrastują z szarymi skałami. Całość prezentuje się wspaniale i sprawia, że możemy poczuć się jak na europejskich Seszelach! To naprawdę miejsce, którego nie można przegapić podczas pobytu w Bonifacio w okresie wakacyjnym. Idealne dla osób lubiących plażowanie, nurkowanie i sporty wodne. Można dostać się tu łodzią.

iles lavezzi

8. PIESZE WĘDRÓWKI I SŁYNNE PLAŻE W OKOLICACH BONIFACIO

Okolice Bonifacio wypełnione są pięknymi ścieżkami, które można pokonać podczas kilkugodzinnego spaceru. Pozostaje tylko wybrać! Zdecydowaliśmy się na kilka tras, które dokładniej przybliżamy w kolejnym poście. Ścieżki prowadzą wzdłuż klifów w kierunku dwóch latarni morskich, znajdujących się po dwóch przeciwnych stronach miasta. Obie są niezwykle malownicze i zachwycają widokami!

Bonifacio znajduje się zaledwie kilka kilometrów od jednych z najbardziej znanych plaż we Francji – Rondinara, Santa Giulia i Palombaggia. Te trzy plaże są chwalone w wielu przewodnikach i regularnie znajdują się w różnych rankingach najpiękniejszych plaż we Francji. Szkoda byłoby odwiedzić Bonifacio, nie poświęcając czasu na ich odwiedzenie, choćby po to, by stworzyć swój własny ranking. My akurat byliśmy nimi nieco rozczarowani …

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio

Kiedy odwiedzić Bonifacio?

Bonifacio, ofiara swojego sukcesu? Najwyraźniej tak! Sezon letni (lipiec / sierpień) nie jest najlepszym czasem na odwiedzenie Bonifacio, chyba, że ktoś lubi tłumy ;)! Mieliśmy okazję odwiedzić Bonifacio w kwietniu i maju. Polecam zwiedzać miasto na przełomie wiosny i lata lub jesienią. Dni są już ciepłe, cena zakwaterowania jest znacznie niższa niż w sezonie, a przede wszystkim jest zdecydowanie ciszej i spokojniej. Wczesną wiosną natomiast miasto wydawało się być nieco opustoszałe i zbyt spokojne.

Parkowanie w Bonifacio nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza w sezonie! Miejsca są rzadkie i drogie! Jest kilka parkingów do wyboru w porcie lub w górnym mieście. Poza sezonem można pokusić się o wjechanie na górne parkingi wewnątrz starego miasta, lecz nawet wtedy dość ciężko znaleźć wolne miejsca. Trzeba liczyć minimum 20 € za dzień wizyty. Niektóre hotele mają bezpłatny parking lub transfer do Bonifacio.

Na zakończenie krótki filmik z okolic Bonifacio 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *