Co zobaczyć w Bonifacio
Korsyka

Bonifacio – Korsyka, trasy widokowe

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W poprzednim poście opisywaliśmy ciekawe miejsca, które odwiedziliśmy będąc w Bonifacio. Oprócz samego Bonifacio, na południowym krańcu Korsyki znajduje się wiele interesujących i niezwykle malowniczych miejsc, które warto odwiedzić. Do większości z nich trzeba dotrzeć pieszo, dzięki czemu mieliśmy możliwość podziwiania wspaniałej panoramy miasta i jego białych klifów kontrastujących z turkusowym morzem. Poniżej przedstawiamy trasy, które najbardziej nam się spodobały. Będąc w Bonifacio, warto wybrać choć jedną z nich, aby poczuć wyjątkowy klimat tego regionu.

Latarnia morska Madonetta przez Strada Vecia

Strada Vecia – szlak prowadzący z Bonifacio to starożytna droga genueńska, wybrukowana kamieniami i charakterystycznym niskim murkiem. W odległej przeszłości ta utwardzona droga prowadziła do oddalonego o 45 kilometrów Sartène. Trasa pozwala odkryć latarnię morską Madonetta, zatokę Fazzio i plażę Paragan, a także wyjątkowe krajobrazy Bonifacio.

Po drodze natknąć się możemy na dawne ślady działalności rolno-pasterskiej człowieka, wiele suchych kamiennych murów, szop ogrodowych i starożytnych pieców wapiennych. Ścieżka biegnie w sercu pachnącego korsykańskiego maquis, prowadząc do pięknej plaży w zatoce Fazziò, po drodze mijając wyjątkowo położoną, na charakterystycznym wąskim cyplu latarnię morską Madonetta.

Jak dotrzeć?

Z portu marynarki Bonifacio główną drogą kierujemy się w stronę kempingu, po minięciu stacji benzynowej skręcamy w lewo, w drogę wyłożoną brukiem z tabliczką Strada Vecia. Aby dojść do latarni na skrzyżowaniu ścieżek należy skręcić w lewo, tak jak pokazuje strzałka na słupku informacyjnym, a następnie kontynuować wzdłuż wybrzeża, aż do plaży. Cała trasa tworzy pętlę ok 10 km na około 2h30 marszu, bez większych trudności na szlaku.

Trasa Campu Rumanilu

Odwiedzając Bonifacio absolutnie nie można przegapić tej wyjątkowej trasy. Po odkryciu miasta i jego średniowiecznego dziedzictwa, szlak ten pozwala na szybkie odkrycie wyjątkowego dziedzictwa naturalnego. Rozpoczyna się on przy tarasie widokowym i małej białej kaplicy Saint-Roch, znajdującej się w połowie drogi między Haute-Ville a portem.

Wychodząc po utwardzonej ścieżce znajdziemy się na klifach Bonifacio, z kamiennymi balkonami, które oferują niezapomniane widoki na morze i białe na 80-100 metrów klify. Ciekawostka : campu rumanilu oznacza „pola rozmarynu”, którego pięknie pachnące krzaczki rośną wśród macquis.

Co zobaczyć w Bonifacio
Co zobaczyć w Bonifacio

Plaża i latarnia Petrusatu

Miejsce to znajduje się na skrajnym południu Korsyki, w Bouches de Bonifacio. Jest to idealna trasa: nie za długa, ani nie za krótka z wieloma punktami widokowymi na Sardynię i Wyspy Lavezzi. Ścieżka wije się wzdłuż klifu o wysokości około 100 metrów i oferuje dwie opcje plaż: jedną z drobnym piaskiem Plage Saint-Antoine i drugą oryginalną, znajdującą się bliżej Bonifacio, plażą jak kamienny taras, który schodzi do morza, zwaną Plage des Trois Pointes.

Można tu dotrzeć idąc trasą Campu Romanilu (opcja dla wytrwałych), lub też podjechać samochodem w okolice latarni. Ścieżka prowadzi do wspaniałej plaży Saint-Antoine, mijając semafor i latarnię morską o tej samej nazwie: Pertusatu. Na miejscu czeka na nas surrealistyczny krajobraz z księżycowym kanionem w wapiennych klifach, z formacjami skalnymi wyrzeźbionymi przez wiatr i ukrytymi morskimi grotami i jaskiniami. Plaże są również świetnymi miejscami do nurkowania i uprawiania sportów wodnych.

Co zobaczyć w Bonifacio

Szlaki wokół l’Ermitage de la Trinité

Kilka kilometrów na zachód od Bonifacio, przy l’Ermitage de la Trinité znajdują się szlak piesze prowadzące do Capu di Fenu, plaży Paragan lub przełęczy Bocca d’Arbia. Mont de la Trinité, której wysokość to 205 metrów, to tutejsza „góra” czuwająca nad Bonifacio. Znajduje się tu także droga krzyżowa z 12 stacjami, która schodzi na plażę Paragan. Różne trasy prowadzą między pachnącym maquis i granitowymi formacjami skalnymi wyrzeźbionymi siłami natury, które przybrały różnorodne formy.

Plaża i Lion de Roccapina

Na skraju rezerwatu przyrody Bouches de Bonifacio, w gminie Sartene znajduje się wyjątkowe miejsce. U podnóża przełęczy Roccapina zobaczyć można charakterystyczne wieże na kamienistym wybrzeżu. Wieże genueńskie, wzniesione zgodnie z planem ochrony południowo-zachodniego wybrzeża wyspy, założone pod koniec XVI wieku.

Po obu stronach przylądka znajdują się plaże: duża plaża Erbaju na północy, plaża Roccapina na południu. Skalisty punkt, o wysokości 144 m, jest niezwykły ze względu na złudzenie optyczne, które oferuje odwiedzającym. Lion of Roccapina jak sama nazwa wskazuje do złudzenia przypomina leżącego lwa, jednak wśród skał o przeróżnych kształtach można doszukać się też innych ciekawych kształtów. Wzgórze z Lwem de Roccapina można obejść spacerem w około 2 godziny po dobrze oznakowanym szlaku, które prowadzi także do plaży Erbaju.

A na koniec krótki filmik z okolic Bonifacio 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *