co zobaczyc na korsyce calanques de piana
Korsyka

Korsyka – Calanques de Piana, co zobaczyć?

Podziel się z innymi :)
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Calanques de Piana były pierwszym miejscem, które chcieliśmy zobaczyć po przyjeździe na Korsykę. Słyszeliśmy o nich wiele, bardzo dużo osób polecało nam również zacząć odkrywanie Korsyki właśnie od tego miejsca – i tak też zrobiliśmy! Wyjechaliśmy rano z Porticcio i udaliśmy się ok 1h40 na północ, aby zobaczyć to majestatyczne i wspaniałe miejsce.

Calanques de Piana (fon. kaląk) to imponująca geologiczna formacja różowego granitu, położona na zachodnim wybrzeżu, w miejscowości Piana, w połowie drogi między Ajaccio i Calvi. Od 1983 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Calanques de Piana, z widokiem na morze i swoimi 400 metrowymi klifami, są najwyższym punktem odcinka wybrzeża między Porto i Ajaccio.

Ten niesamowity kamienny ogród, zintegrowany z regionalnym parkiem przyrody, zawdzięcza swoje powstanie połączeniu działania erozji i wody, która przenika szczeliny granitu, tworząc taflowe kuliste wgłębienia, których ściany sprawiają wrażenie długo polerowanych. Tak wyrzeźbiona przez wodę i wiatr skała nabrała przez tysiące lat najdziwniejszych form. Piękno tego miejsca wzmacnia dodatkowo wyjątkowa paleta kolorów skał w odcieniach ochry i czerwieni.

JAK ODWIEDZIĆ CALANQUES DE PIANA?

Istnieje kilka sposobów na zwiedzenie klifów i zatok Calanques de Piana. Można je odkryć samochodem, pieszo lub podczas wycieczki łodzią odkrywając przy okazji rezerwat Scandola.  Jeśli mamy na to czas, najlepiej oczywiście spróbować wszystkich trzech, aby zobaczyć pełny obraz tego wyjątkowego miejsca. Warto zostać tu aż do zachodu słońca, kiedy to ostatnie promienie oświetlają czerwone skały podkreślając wyjątkowość tego miejsca.

CALANQUES DE PIANA SAMOCHODEM

Najbardziej klasycznym sposobem na zwiedzenie klifów i zatok Calanques de Piana jest trasa wzdłuż drogi D81, która łączy wsie Piana i Porto. Ta wąska, kręta i niezwykle piękna droga ciągnie się przez ponad dwa kilometry w samym sercu Calanques. Dwa kilometry czystego piękna natury! Przyjeżdżając tu za pierwszym razem nie mogłam oderwać wzroku od olbrzymich, czerwonych skał o nierealnych kształtach.

Rada: Ta droga w sezonie jest oczywiście bardzo uczęszczana! Byliśmy tam poza sezonem i mimo tego pod koniec dnia liczba pojazdów była imponująca, dlatego warto wybrać się tu wcześnie rano. Jest to cena, którą należy zapłacić, aby cieszyć się łagodnymi temperaturami i spokojem tego miejsca, przed masowym napływem turystów. W ciągu dnia ruch jest często utrudniony i jest o wiele bardziej niebezpiecznie!

Zwiedzanie klifów i zatoki Calanques de Piana samochodem jest przyjemne, ale chodzenie po nich jest o wiele lepsze!

ODWIEDŹ SZLAKI CALANQUES DE PIANA PIESZO

Piesze wycieczki w samym sercu Calanques to wspaniałe przeżycie! Nie ma nic przyjemniejszego niż wędrówki szlakami, które pozwalają odkrywać najpiękniejsze miejsca Calanques i podziwiać z bliska wyrzeźbione przez erozję czerwone skały. Te naturalne, dzikie i pięknie zachowane krajobrazy przypominają te z amerykańskiego dzikiego Zachodu!

Piana jest punktem wyjścia dla wielu oznakowanych szlaków turystycznych pozwalających na odkrywanie niezwykłych miejsc, w których skały w kolorze ochry i turkusowa morska woda kontrastują ze sobą. Spacery i wędrówki, dostępne są dla całej rodziny. Kilka szlaków turystycznych, o różnych długościach i trudnościach, pozwala podziwiać Calanques z różnych perspektyw. Nam udało się przejść dwie z nich: Chateau Fort i wieżę Capo Rosso.

CHATEAU FORT (trasa łatwa, 45min tam i z powrotem )

To bardzo malownicza trasa! Idealna dla osób mających napięty grafik i mało czasu. Ścieżka prowadzi pomiędzy czerwonymi skałami i maquis, aż do dużej skalnej skały na cyplu, skąd roztacza się wspaniały widok na Zatokę Porto. Z jednej strony góry i Calanques, z drugiej morze – wspaniałe połączenie kolorów i dwóch sił natury. Nie warto szukać tutaj zamku, Chateau Fort to tylko nazwa nadana wielkiej skale. Trasa ma swój początek na niewielkim parkingu Tete du Chien.

Rada: Mimo że wędrówka jest stosunkowo łatwa i krótka, warto założyć dobre buty, gdyż ścieżka jest kamienista i bywa dość śliska.

WIEŻA CAPO ROSSO (średnia, 3,5h tam i z powrotem)         

Trasa pozwala odwiedzić półwysep Capo Rosso na zachodnim krańcu Korsyki i udać się do wieży Turghiu. Oferuje wspaniały widok na zatokę Porto i wybrzeże Cargèse z jednej strony i zatokę Girolata z drugiej! To na prawdę piękna trasa, którą polecam aby odkryć Calanques z innej strony. Trasa ma kilka podejść bardziej fizycznych, dlatego jest nieco trudniejsza niż poprzednia. Początek wędrówki znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta Piana, w kierunku plaży Arone.

Rada: Warto założyć dobre buty, a także wyjść wcześnie rano, aby uniknąć gorąca, ponieważ ścieżka nie jest zacieniona.

ODWIEDŹ CALANQUES DE PIANA ŁODZIĄ OD STRONY MORZA

Często mówi się, że jest to najlepszy sposób na zwiedzenie Calanques de Piana! Wiele firm oferuje wycieczki łodzią z różnymi trasami: Calanques (1h30), rezerwat Scandola (3h) lub pełna trasa (4h). Nie udało nam się wybrać na taką wycieczkę, jednak na pewno polecamy taką formę zwiedzania! Możesz zarezerwować rejs na przykład tutaj!

MIASTECZKO PIANA

Piana jest niejako bramą dla Calanques, gdy przyjeżdżamy od południowej części wyspy. Całkiem urocza wioska z widokiem na Zatokę Porto i na półwysep Scandola. Jest zaliczana do „najpiękniejszych wiosek Francji”. Byliśmy tu w lutym, poza sezonem, więc było bardzo spokojnie i miejscowość nie zrobiła na nas większego wrażenia. Większość knajpek i restauracji była zamknięta. Jednak wioska niewątpliwie ma swój urok ze swoimi uliczkami pełnymi pięknych domów z panoramą Zatoki Porto.

CALANQUES DE PIANA W JEDEN DZIEŃ CZY WIĘCEJ?

Jeden dzień pozwala na zapoznanie się z okolicą i zobaczenie najważniejszych miejsc, jednak zdecydowanie warto poświęcić dwa dni na miejscu, aby móc nacieszyć się tymi wspaniałymi widokami.

Osobiście odwiedziliśmy Calanques de Piana trzykrotnie i mimo tego nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkiego. Oprócz tras pieszych i pięknych krajobrazów w okolicy jest wiele atrakcji, takich jak Porto i Rezerwat Przyrody Scandola, na których zwiedzanie można poświęcić osobny dzień.

NASZE WRAŻENIA

Najbardziej uderzył nas kolor skał i ich rozmiary. Mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w Ameryce, w wielkim kanionie lub w pociągu kopalnianym w Disneylandzie! Momentami wydawało się to być nierealne i sztuczne! Miejsce jest tak piękne, że ​​jest w tym coś magicznego, a przejrzyste wody  z wyspami i niedostępnymi jaskiniami, skrywają bogate życie morskie, które ludzie starają się ochronić. Myślę, że to jedno z moich ulubionych miejsc na wyspie

Poniżej krótki filmik z naszych wędrówek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *