aguilles-de-bavella-dziura-po-bombie
Korsyka

Iglice Aguilles de Bavella i „Dziura po bombie”

Podziel się z innymi :)
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

W południowej części Korsyki, 2 godziny od Ajaccio i zaledwie pół godziny od Porto Vecchio, jadąc górską drogą z piękną panoramą zatoki, znajdują się wyjątkowe Aiguilles de Bavella – Iglice z Bavella.

Aiguilles de Bavella w południowej Korsyce to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Iglice dominują nad przełęczą o tej samej nazwie w masywie Alta Rocca i charakteryzują się wysublimowanymi, postrzępionymi szczytami oraz potężnymi skalistymi ścianami. Bavella oferuje wspaniałą panoramę skalistych igieł i wież sprawiających wrażenie niezdobytych, których wysokość waha się pomiędzy 1588 a 1855 metrów.
Owa nieosiągalność to jednak to tylko pozory, gdyż okolica od dawna przyciąga turystów i amatorów wspinaczki.

CO ZOBACZYĆ?

Mimo sporego zainteresowania miejsce wciąż zachowało swój naturalny i dziki charakter, a w majestatycznych lasach nadal można odkryć piękne, nieuczęszczane ścieżki, które czasem dzielić trzeba jednak z dzikimi krowami, muflonami czy jeleniami 🙂

U stóp iglic, las Bavella, w którym króluje sosna laricio, obok cedru, kasztanowca i jodły, nadaje miejscu atmosferę niezrównanej świeżości. Wspaniały kontrast z intensywną zielenią sosnowego lasu, który łączy kształty góry. Ten piękny las o powierzchni 1100 ha jest niestety często niszczony przez pożary.

NOTRE DAME DES NEIGES

Na szczycie przełęczy, nieopodal płatnego parkingu stoi figura Matki Boskiej Śnieżnej wzniesiona w 1954 r czuwająca nad górą. U jej podnóża ułożone są stosy kamieni z tabliczkami, ofiarami, prośbami jak i podziękowaniami. Sama figura, dominuje na tej niewielkiej polanie, z której roztacza się wspaniała panorama.

Nawet jeśli nie mamy w planach wędrówek górskich jest to świetne miejsce na piknik i chwilę relaksu w otoczeniu natury i majestatycznych widoków. Położone w regionalnym parku przyrody Korsyki Iglice Bavella mają niesamowite kształty i kolory, które w zależności od pogody przybierają odcienie bardziej czerwone, zielone lub szare.

SZLAKI PIESZE

Najpiękniejsze panoramy, zwłaszcza igieł Bavella, można zobaczyć na przełęczy o tej samej nazwie (1218 m npm). Jest to również punkt wyjścia dla wielu szlaków pieszych o zróżnicowanych poziomach trudności, od bardzo łatwych do bardzo trudnych:

  • Trou de la Bombe – dosłownie ‚dziura po bombie’: 3 h. Trasa łatwa
  • Schronisko Paliri: 4 h. Trasa łatwa
  • Krzyż Lecci: 2 h. Trasa trudna, zalecany sprzęt i ostrożność
  • Alpejska odmiana GR20: 4 h dla Punta di u Pargulu lub 7 h dla pełnej pętli z powrotem przez GR20. Trasa dla doświadczonych turystów z delikatną częścią zabezpieczoną łańcuchem.
TROU DE LA BOMBE

Postanowiliśmy wybrać się pierwszą trasą prowadzącą do słynnej genealogicznej osobliwości – naturalnie powstałego otworu w skale nazywanego „dziurą po bombie”. Łatwo dostępna trasa wiodąca przez sosnowy las, pozwala podejść bez większego trudu do tego miejsca. Jedyną trudność sprawiać może końcowy odcinek, który przypomina bardziej wspinaczkę skalną.

Rozpoczęliśmy udając się w kierunku kaplicy Matki Boskiej, która jest punktem wyjścia dla kilku tras. Po kilkunastu minutach, za niewielkim strumieniem pojawia się biała kaplica otoczona sosnami. Przechodzimy przez polanę za kaplicą i wchodzimy w sosnowy las laricio.

Docieramy do rodzaj swego rodzaju skalistego tarasu, skąd widać łańcuch Calanca Murata przebity przez… „dziurę po bombie”, która ma aż 8 metrów średnicy! Imponujący widok!

Wracając w kierunku parkingu mamy okazję podziwiać jeszcze raz Iglice majestatycznie dominujące na horyzoncie.
 

A w drodze do domu – kręte, korsykańskie drogi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *