dlaczego warto odwiedzic korsykę plaże
Korsyka

5 powodów dlaczego warto odwiedzić Korsykę!

Podziel się z innymi :)
  • 8
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Na początku 2018 roku postanowiliśmy przeprowadzić się na kilka miesięcy na Korsykę, w okolice miasta Ajaccio – stolicy wyspy. Ta francuska wyspa określana jest często jako Ile de Baute czyli Wyspa Piękna i zdecydowanie zasługuje na swoje miano. Szybko też zrozumieliśmy dlaczego! Korsyka dzieli się na dwa departamenty, Haute-Corse – Korsykę Górną i Corse-du-Sud – Korsykę Południową, którą szczególnie będziemy przybliżać w kolejnych postach.

W przypadku Korsyki zdecydowanie sprawdza się stwierdzenie, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata, aby odnaleźć rajskie krajobrazy. Pomimo niewielkich rozmiarów wyspa jest ogromnie zróżnicowana. Wspaniałe rajskie plaże, ogromne lasy, wysokogórskie jeziora, kaskady, góry, malownicze miasta i zagubione wioski w sercu wyspy, można by wymieniać dalej.

Na Korsyce zostaliśmy przyjęci jak nigdzie indziej. Mieszkańcy są ciepli i otwarci, ale także niezwykle dumni z tego skąd pochodzą i na każdym kroku to podkreślają. Wszystkie historie dotyczące mafii i niebezpieczeństw czyhających na turystów są zdecydowanie nieprawdziwe. W trakcie naszego pobytu mieliśmy okazję przemierzać wyspę, a dokładniej jej południową część, gdzie odkryliśmy wspaniałe miejsca, które wyspa oferuje niezależnie od pory roku.

Oto dlaczego warto odwiedzić Korsykę!

1. PLAŻE

Nie bez powodu na Korsykę mówi się, że to europejskie Seszele. Znajdziemy tu jedne z najpiękniejszych plaż. Krystalicznie czysta woda, nieustannie zmieniająca kolor od głębokiego niebieskiego, przez turkus i szmaragd. Biały, delikatny piasek i kontrastujące z nim szare skały. Najbardziej znany archipelag będący jednocześnie rezerwatem przyrody Iles Lavezzi, miejsce którego nie można przegapić podczas pobytu w Bonifacio. Korsykańskie plaże – idealne na odpoczynek, także ten bardziej aktywny. Nurkowanie, żagle, sporty wodne – to wszystko sprawia, że na nudę nie ma czasu. W sezonie te najbardziej znane bywają zatłoczone,  ale bez trudu można znaleźć mniej oblegane i  bardziej wysublimowane, choć czasem trudniej dostępne.

2. CALANQUES DE PIANA

Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rezerwat obejmujący ponad 920 ha wybrzeża i 1000 ha powierzchni morza. Wyjątkowe miejsce z majestatycznymi czerwonymi skałami wchodzącymi do morza, pomiędzy którymi wije się wąska, górska droga. Miejsce oferuje kilkanaście tras pieszych o różnych stopniach trudności, wszystkie ze wspaniałymi widokami. Rezerwat można zwiedzać również od strony morza, co daje możliwość podziwiania wspaniałej linii brzegowej z grotami i jaskiniami o wyjątkowo bogatej różnorodności biologicznej. Więcej o Calanques de Piana tutaj.

3. LEGENDARNA TRASA GÓRSKA GR20

To najpiękniejszy i jeden z najważniejszych szlaków turystycznych w Europie obejmujący ponad 120 szczytów o wysokości około 2000 metrów! Ale jest to również jeden z najtrudniejszych! Wszyscy miłośnicy wędrówek górskich, pewnego dnia, chcą „zrobić” GR20. Jest najpiękniejszy, najtrudniejszy, najbardziej mityczny ze wszystkich szlaków turystycznych, jakie można znaleźć we Francji. Przecina on wyspę po przekątnej. Od Calenzana do Conca wiedzie trasa zarezerwowana dla bardziej doświadczonych piechurów. Pozostali mogą zmierzyć się z łatwiejszymi trasami na szlakach ‘Mare a Mare’ – od morza do morza oraz ‘Mare e Monti’ – morze i góry. Wspaniała możliwość poznania wyspy, zróżnicowanej natury oraz zapierających dech w piersiach widoków.

4. MIASTA I MIASTECZKA

Korsyka urzeka swoimi malowniczymi miastami i typowymi górskimi miasteczkami zagubionymi pośród szczytów. Od Bastii położonej na północnym Cap Corse, przez serce Korsyki Corte, Ajaccio – stolicę wyspy, aż po Sartene i wspaniale położone Bonifacio.  Korsyka odkrywa przed nami swoją niezwykłą różnorodność, naturalność i bogactwo kulturowe. Odwiedzać je można o każdej porze roku. Wiosną i latem zdecydowanie bardziej żywe i pełne turystów, poza sezonem ciche, spokojne i autentyczne.

5. NATURA

Korsyka jest idealnym miejscem dla osób ceniących piękne krajobrazy i bliskość natury. Nie znajdziemy tu wielu imprezowych miejsc jak na Ibizie czy Majorce, a wspaniałe miejsca do trekkingu czy nurkowania. Zwierzęta pasące się przy drodze, czyste powietrze, lokalne produkty, wyjątkowe panoramy – wyspa zachwyca o każdej porze roku. Wiosną wszystko nadal jest spokojne i przyjemne. To sezon kwitnienia maquis – kwiatów, krzewów i sukulentów porastających górskie zbocza.  Lato i jego płonące słońce to nieunikniony sezon wakacyjny na Korsyce. Turkusowe wody, biały piasek, górskie szlaki przyciągają wielu turystów. Jesień pozwala cieszyć się łagodnymi temperaturami Wreszcie, zimą zachęca do relaksu przy ognisku, przetestowania małych stoków narciarskich na i ucztowania przy autentycznych korsykańskich specjałach!

JAK DOTRZEĆ NA KORSYKĘ?

Kilka linii lotniczych obsługuje Korsykę. Z Polski niestety nie ma bezpośrednich połączeń, ale można szukać tanich lotów przez Paryż, Londyn czy Brukselę. Inną opcją jest prom z kilku francuskich miast: Nicei, Tulonu lub Marsylii albo z włoskiego Livorno. Dobra opcja, gdy planujemy wyjazd swoim samochodem, jednak takie rozwiązanie wydłuża zdecydowanie czas podróży, gdyż prom płynie minimum 5 godzin. Warto dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. Istnieje kilku przewoźników regularnie kursujących między wyspą a kontynentem jak Corsica Ferries czy Corsica Linea.

JAK PRZEMIESZCZAĆ SIĘ NA KORSYCE?

Na Korsyce nie ma transportu publicznego, więc wynajęcie samochodu jest koniecznością. Oprócz linii kolejowej łączącej Bastię z Ajaccio (bardzo malownicza trasa przebiegająca przez góry) nie ma co liczyć na autobusy lub inne regularne linie. Jazda samochodem po krętych korsykańskich drogach wymaga nieco wprawy, ale przy tym można podziwiać wspaniałe krajobrazy, które ciągle się zmieniają  i nie są do siebie podobne. Odległości nie są duże, jednak fakt, ze to górska wyspa i często musimy się wspinać na niemałe wysokości powoduje, że na pokonanie kilkudziesięciu kilometrów potrzebne są czasem dwie godziny!

A poniżej krótki filmik 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *