dlaczego warto odwiedzic korsykę plaża
Korsyka

Korsyka południowa – plaże

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Korsyka – „Ile de Beaute”, czyli wyspa piękna. Znana z pięknych i niezwykle różnorodnych krajobrazów, ale przede wszystkim z rajskich plaż, te znajdujące się w południowej Korsyce nie są oczywiście wyjątkiem. Wyspa ta posiada wyjątkową linię brzegową z niezliczonymi plażami, które znacznie różnią się miedzy sobą. Na zachodnim wybrzeżu plaże są często zdominowane przez wysokie klify i skaliste cyple, część z nich posiada grubszy piasek, podczas gdy na wschodzie znajdują się najbardziej popularne piaszczyste plaże, często pokryte bujną roślinnością.

Plaże Korsyki z turkusowymi wodami i drobnym piaskiem, wymieniane są wśród najpiękniejszych plaż we Francji i Europie. Niektóre z nich, jak plaża Palombaggia, jedna z najbardziej znanych i regularnie pojawiająca się na podium najpiękniejszych plaż we Francji są niezwykle oblegane, ale jest wiele innych, bardziej dzikich, naturalnych i intymnych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przybliżam te najbardziej znane plaże południowej Korsyki, choć to jedynie ich niewielka część.

Plaża Capo di Feno, Ajaccio

Składająca się z dwóch części („Grand Capo” i „Petit Capo”), ta piękna plaża znajduje się w pobliżu Zatoki Ajaccio. Słynie z tego, że jest doskonałym miejscem do surfowania, ale przy spokojnym morzu to idealne miejsce także dla rodzin z dziećmi. Czysta, płytka woda, szeroka plaża z drobnym piaskiem i dużo miejsca. Sielankowy i dziki krajobraz powinien uwieść każdego. Na miejscu znajdziemy restaurację i wypożyczalnię paddle i kajaków.

Plaża Agosta, Porticcio

Plaża najbardziej bliska naszemu sercu, gdyż przez kilka miesięcy bywaliśmy na niej niemal codziennie, mieszkając i pracując zalednie kilkadziesiąt metrów od niej. Plaża Agosta rozciąga się na długości dwóch kilometrów, tworząc łuk oferuje dużą przestrzeń i piękny widok na zatokę, horyzont i Iles Sanguinaires.

To szeroka plaża ze złotym, nieco grubszym piaskiem, zejście do wody jest dość strome, na co trzeba uważać przy mocniejszych falach szczególnie będąc tu z małymi dziećmi. Plaża znajduje się tuż przy drodze, jest tu kilka restauracji i sklepów i sporo miejsc parkingowych.

Plaża Agosta w wersji zimowej prezentuje się tak:

Plaża Ruppione, Pietrosella

Kilkadziesiąt kilometrów na południe od Ajaccio, w południowo-zachodniej części Korsyki, na terenie gminy Pietrosella, znajduje się plaża Ruppione. Rozciąga się na długości 600 metrów, w zatoce z białym, drobnym piaskiem, na południe od półwyspu Isolella. Latem kąpiel jest strzeżona, a przy silnym wietrze i większych falach to miejsce popularne wśród surferów. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia paddle, kajaków i szkoła surfingu.

Srebrna plaża Mare i Sole, Pietrosella

W zatoce Ajaccio plaża Mare i Sole jest tak ładna, że nazywana jest także Srebrną Plażą „Plage d’Argent”. Rzeczywiście, jak sama nazwa wskazuje jej piasek jest delikatny, drobny i niezwykle biały. Składająca się z dwóch części, połączonych ścieżką wiodącą wśród przybrzeżnych formacji skalnych, to wspaniałe miejsce, z płytką, turkusową wodą, idealną dla dzieci i amatorów nurkowania, a także charakterystycznymi dla korsykańskich krajobrazów malowniczymi głazami przypominającymi rzeźby. Ma reputację modnej plaży. Duży las sosnowy graniczący z plażą, jest również popularny wśród rodzin, które przyjeżdżają tu na piknik. W sezonie można spróbować swoich sił w windsurfingu lub na skuterach wodnych. Na plaży można także czasem zaobserwować delfiny, a także co bardziej zaskakujące – dzikie krowy zażywające kąpieli słonecznych 🙂

dlaczego warto odwiedzic korsykę plaża

Plaża Campomoro, Belvedere Campomoro

Nadmorski kurort Belvédere Campomoro na południe od Propriano ma wiele zalet, które przyciągają i uwodzą turystów. Turkusowa, płytka woda, ale także piękna plaża o drobnym białym piasku, której długość przekracza 750 metrów. W sezonie strzeżona, ale także bardzo oblegana. W pobliżu znajduje się wiele restauracji i sklepów, boiska do siatkówki plażowej, petanque a także kilka punktów i tras widokowych, w tym najbardziej znana – genueńska wieża Campomoro. Plaża graniczy ze starą wioską rybacką, która zachowała swój naturalny urok.

Plaża Roccapina, Sartene

Nazwa plaży Roccapina pochodzi od nazwy przylądka z nią graniczącego, na którym znajduje się słynna skała, której kształt przypomina sylwetkę lwa. Strome wzgórze, na którego szczycie znajduje się wieża genueńska, oferująca wspaniałą panoramę wybrzeża od Bonifacio do Campomoro. Ta plaża, należąca do gminy Sartene, rozciąga się na około 400 metrów. Latem cieszy się dużą popularnością wśród plażowiczów. Z białym piaskiem, turkusową wodą, maquis i sosnami Roccapina jest jedną z najpiękniejszych plaż na Korsyce.

OKOLICE BONIFACIO

Plaża Saint-Antoine, Bonifacio

Na wschód od słynnego miasta Bonifacio, znajduje się mniej znana plaża na Korsyce, choć mimo tego jest imponująca i zupełnie inna niż pozostałe plaże Korsyki. Znajduje się na południowym krańcu Korsyki, u stóp pięknych białych klifów wyrzeźbionych przez erozję i działania wody i wiatru, które utworzyły zapierające dech w piersiach kształty, jaskinie i groty skalne. Sama plaża nie jest wyjątkowo duża, jednak warto ją odwiedzić ze względu na piękne widoki. Dostęp do plaży nie jest jednak łatwy i konieczny jest kilkunastominutowy spacer z parkingu znajdującego się na końcu drogi Capo Pertusato, który zakończony stromym zejściem do plaży. Więcej o tej trasie można znaleźć tutaj.

Co zobaczyć w Bonifacio
OKOLICE BONIFACIO klify

Plaża Sperone, Bonifacio

Położona bardzo blisko Bonifacio, plaża Grand Sperone zachowała swój naturalny i dziki charakter pomimo napływu turystów. Ten piękny odcinek drobnego piasku oferuje niezapomniany widok na wyspy Lavezzi, a nawet Sardynię w pogodny dzień. Warto wstąpić na leżącą w pobliżu, Petit Sperone, a także pola golfowego z widokiem na to jedno z najpiękniejszych w Europie.

Plaże wysp Lavezzi, Bonifacio

Prawdziwy raj na ziemi, wyspy Lavezzi, położone niedaleko Bonifacio, posiadają jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie. Dzikie i zaciszne czynią z archipelagu najbardziej wysuniętą na południe część Francji. Niezbyt popularne wśród żeglarzy ze względu na liczne granitowe bloki i rafy oraz silne prądy, wyspy tworzące archipelag są piękne i zaklasyfikowane jako rezerwaty przyrody. Wiele plaż znalezionych na wyspach Lavezzi łączy się z turkusową wodą, której nie można znaleźć nigdzie indziej, z wyjątkiem innego rajskiego archipelagu – Seszeli 🙂

To idealne miejsce na nurkowanie wśród skał. Całe wyspy pokryte są blokami w różnych kolorach: jasnoszarym, ciemnoszarym i różowym i poprzecinane malowniczymi plażami. Wiele firm oferuje częste rejsy z Bonifacio, co pozwala na spędzenie przyjemnego dnia w tym wyjątkowym miejscu. Należy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą wody i czegoś do zjedzenia, gdyż na miejscu nie ma sklepów ani restauracji. Na wyspach nie ma także drzew, więc warto zaopatrzyć się w parasol przeciwsłoneczny, aby ochronić się przed mocnym słońcem.

Plaża Rondinara, Bonifacio/Porto-Vecchio

Plaża Rondinara jest regularnie wymieniana jako jedna z najpiękniejszych plaż na Korsyce, a nawet w Europie. Położona w połowie drogi między Bonifacio a Porto-Vecchio, Rondinara słynie z wyjątkowo drobnego piasku i wody o niezrównanej przejrzystości i kolorze.Trzeba powiedzieć, że ta plaża Bonifacio ma wszystko, co uwodzi, biały piasek, turkusową wodę i charakterystyczny, półokrągły kształt przypominający muszlę, której dwa końce niemal się stykają. Jej piękno przyciąga naturalnie i nic dziwnego, że jest jedną z najbardziej obleganych plaż Południowej Korsyki.

Latem trudno jest znaleźć wolne miejsce, żeby rozłożyć ręcznik, dlatego plażę Rondinara warto odwiedzić poza sezonem, aby w pełni docenić jej atuty. Do plaży dojechać można ścieżką, na której końcu znajduje się duży, płatny parking. Na plaż znajdują się knajpki i wypożyczalnie sprzętu. Sama plaża nie była naszą ulubioną, chociaż jest bardzo piękna z płytką turkusową wodą i chronionymi zatoczkami, zdecydowanie bardziej lubimy mniej turystyczne miejsca i małe, dzikie plaże pośród skał.

Plaża Santa Giulia, Porto-Vecchio

Miasto Porto-Vecchio zalicza się do najbardziej turystycznych Korsyki. Trzeba powiedzieć, że ma wiele atutów, takich jak historyczne centrum, a nawet wspaniała plaża Santa Giulia. Ta rajska plaża, położona około dziesięciu kilometrów na południe od starego miasta, otoczona sosnami, pozostaje jedną z najczęściej odwiedzanych na wyspie. Aby docenić wszystkie jej uroki, lepiej udać się tam poza sezonem. Jej turkusowa woda sprawia, że jest to idylliczne miejsce do pływania, zwłaszcza że dno morskie jest wyjątkowo piękne. Ta piękna plaża jest popularna wśród miłośników snorkelingu dzięki przejrzystości i płytkości wody, dostępnej nawet dla początkujących.

Jasnoszare skały nadają jej krajobrazowi wygląd Seszeli. Bardzo liczne atrakcje czekają na turystów: restauracje, skutery wodne, rowery wodne, leżaki … wszystko po to, aby cieszyć się wakacjami na plaży Santa Giulia. Wiele willi, hoteli i rezydencji znajduje się w pobliżu tej plaży, która co roku przyciąga bardzo dużą liczbę turystów.

Plaża Palombaggia, Porto-Vecchio

Najbardziej znana plaża Korsyki, znajdująca się w gminie Porto-Vecchio. Bardzo często króluje w rankingach najpiękniejszych plaż, co pozwala jej dzisiaj korzystać z międzynarodowej sławy i przyciągać licznych turystów. Swoją reputację zyskała dzięki rajskiej scenerii. Nieskazitelny biały piasek rozciągający się na długości prawie 1,5 km z malowniczymi sosnami, turkusową i przejrzystą wodą, uroczymi słomianymi chatami i widokiem na wyspy Cerbicale, czynią ją jedną z najbardziej ruchliwych plaż południowej Korsyki. Ma kilka zatoczek z długimi odcinkami białego piasku poprzecinanego sosnami parasolowymi. Poza tym między nimi można podziwiać fantastyczne skały, które są idealnym miejscem do nurkowania. Mimo bardzo dużego zainteresowania, wciąż można odnaleźć tu miejsca bardziej dzikie i naturalne, szczególnie poza sezonem, chociaż komercjalizacja, wiele willi i bungalowów uczyniło ją ekskluzywnym miejscem turystycznym

Krowy na plażach na Korsyce

Czasami na korsykańskich plażach można spotkać … krowy! Nawet na tych bardzo turystycznych. Obecność ludzi zdaje się im nie przeszkadzać, ale z racji tego, że są to dzikie krowy, nie należy ich zbytnio niepokoić, gdyż zdarzają się przypadki gdy turyści zostali przez nie zaatakowani. No cóż, każdy potrzebuje chwili relaksu na plaży w ciepłych promieniach korsykańskiego słońca 🙂

Legenda i muszelki L’Oeil Saint Lucie

Jest to muszelka, którą można znaleźć na niektórych plażach Korsyki w szczególności po burzy lub sztormie. Rozmiar muszelek może się wahać od 2 mm do 3 cm. Nazywana „Okiem św. Łucji” wygląda mniej więcej jak wierzchołek skorupki ślimaka, z jednej strony ze spiralą na jasnym tle, a z drugiej z pomarańczową lekko wypukłą powierzchnią. Muszelka jest jednak pełna i nie jest pusta w środku, co z pewnością odróżnia ją od innych podobnych. Na Korsyce znaleźć je można na plażach lub podczas nurkowania na płytkich powierzchniach, szczególnie w pobliżu skał. Muszelki uważane są za amulety przynoszące szczęście, mają chronić przed „złym okiem”, dlatego przez wieki noszone były w formie biżuterii. Z resztą do dzisiaj można kupić kolczyki, wisiorki czy bransoletki, właśnie z tymi wyjątkowymi oczkami.

Istnieje kilka legend związanych z nimi, najpopularniejsza z nich powstała w IV wieku. Święta Łucja – młoda dziewczyna, która modląc się i prosząc o uleczenie swojej matki cierpiącej na nieuleczalną chorobę, postanowiła poświęcić siebie wyrywając swoje oczy i wrzucając je do morza, co miało ją uchronić od odwrócenia się od wiary i odpędzić potencjalnych zalotników. Lucie całkowicie oddała się modlitwie i dokonała wielu cudów. W odpowiedzi na to poświęcenie Najświętsza Maryja przywróciła jej wzrok i dała jej piękniejsze i jaśniejsze oczy.

OKOLICE BONIFACIO

Oczekiwania kontra rzeczywistość

Wszystkie te plaże i wiele innych jest naprawdę pięknych. Oprócz tych najbardziej znanych przedstawionych powyżej, najbardziej urokliwe i malownicze były te, które odkrywaliśmy przypadkiem, mniej znane i mniej turystyczne, często ukryte pośród skał. Należy również pamiętać, że często na tych pięknych plażach z białym piaskiem możemy spotkać ogromne ilości wodorostów, alg i małych meduz wyrzuconych na brzeg. W takiej sytuacji plaże nie wyglądają już tak niebiańsko.

Trzeba wiedzieć, ze te wodorosty są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu, ponieważ produkują tlen i są domem dla wielu gatunków morskich. Martwe fragmenty wodorostów i wyrzucane przez fale na plaże. I tutaj też pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż pomagają zapobiegać erozji piasku, a nawet tworzą plaże poprzez blokowanie osadów. Dlatego w niektórych miejscach został wprowadzony zakaz ich usuwania i oczyszczania plaż właśnie z powodu ich degradacji w wyniku działania morskich fal.

dlaczego warto odwiedzic korsykę plaże

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *