chamarel mauritius
Mauritius

Ziemia siedmiu kolorów Chamarel – Mauritius

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

REGION CHAMAREL

Znajduje się w południowo-zachodniej części Mauritiusa, między Black River i Le Morne. Region Chamarel skrywa jedną z głównych naturalnych atrakcji Mauritiusa – ziemię siedmiu kolorów. Jeśli mała wioska o tej samej nazwie nie jest szczególnie atrakcyjna, to ziemia siedmiu kolorów zasługuje na to, aby odwiedzić to miejsce. Położona na prywatnej posiadłości (wstęp płatny 250 rupii za osobę), ta wyjątkowa formację geologiczna bardzo mile zaskakuje.

ZIEMIA SIEDMIU KOLORÓW

Jest to naturalne, rzadkie zjawisko stworzone przez lawę bazaltową. Na dużej, pofałdowanej polanie możemy obserwować odkryty fragment ziemi z siedmioma odcieniami kolorów, które w zależności od oświetlenia oscylują między ochrą, brązem, czerwienią, fioletem a nawet różem.

Zjawisko to jest spowodowane obecnością popiołu wulkanicznego, który przez wieki odsłaniał się w wyniku erozji, a zawarte w nim tlenki mineralne ulegały utlenieniu przybierając różne kolory. Osobliwością tej ziemi jest również to, że po jej zmieszaniu kolory zawsze ulegają rozwarstwieniu rozdzielając się. Ta formacja geologiczna intryguje, gdyż pomimo niesprzyjających warunków pogodowych kolory nie ulegają erozji.

Jednak warto się tu wybrać w słoneczny dzień, gdyż słońce najlepiej podkreśla i uwidacznia różnorodność kolorów, podczas pochmurnych dni efekt nie jest aż tak imponujący. Oczywiście, ze względu na ochronę tego wyjątkowego miejsca, zabronione jest wynoszenie gleby, a także chodzenia po niej. Jednak w sklepie z pamiątkami istnieje możliwość kupienia probówek zawierających słynną kolorową ziemię. W małej zagrodzie obok ziemi znajduje się także kilka dużych żółwi, które stanowią dodatkową atrakcję szczególnie dla dzieci.

WODOSPAD CHAMAREL

Zanim jednak dotrzemy do Ziemi Siedmiu Kolorów, jedziemy bardzo malowniczą drogą, mijając po drodze plantacje lokalnej kawy, a także słynny wodospad Chamarel wyłaniający się z bujnej roślinności. Można go podziwiać z dwóch tarasów widokowych. Jeden z nich znajduje się tuż przy parkingu, drugi nieco wyżej. Widok jest dość imponujący, a wodospad z dwoma nitkami wody o wysokości prawie stu metrów robi spore wrażenie. Wodospad jest zasilany przez dwie rzeki i podobno można róznież zejść na dół i popływać w naturalnym basenie, jednak my nie znaleźliśmy na miejscu trasy, która prowadziłaby do jego podnóża. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować piękną tęczę pojawiającą się na tle wodospadu, a także duże nietoperze przelatujące od czasu do czasu pomiędzy skałami.

THE CURIOUS CORNER – zaskakujące muzeum

Curious Corner znajduje się naprzeciwko wjazdu na teren Ziemi Siedmiu Kolorów i jest dość nietypowym muzeum. To ciekawe miejsce specjalizuje się w złudzeniach optycznych. Kilkadziesiąt wystaw i ekspozycji rozciąga się na 5000 m kw. To nierealne miejsce jest równie ciekawe dla dzieci jak dla dorosłych. Wiele interaktywnych gier, wizualnych i dźwiękowych, sprawi, że można tu spędzić miło i zabawnie czas. Zaraz po przybyciu przed ten budynek natychmiast zauważyć można samochód osadzony w ścianie, gdzie znajduje się recepcja.

RUM CHAMAREL

W drodze powrotnej do wioski Chamarel, można zatrzymać się w destylarni rumu Rhumerie de Chamarel. Fabryka oferuje wycieczki z przewodnikiem w kilku językach, gdzie dowiedzieć się można o procesie wytwarzania rumu od zbioru trzciny cukrowej po fermentacje i destylację. Pod koniec wizyty można spróbować 6 różnych rumów i kupić je w lokalnym sklepie.

Wracając w stronę Black Rivier warto zatrzymać się przy niewielkim tarasie widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na zatokę i zachodnie wybrzeże wyspy. Przy okazji można spróbować świeżo wyciskanego soku z trzciny cukrowej lub wody kokosowej. Podsumowując, Ziemia siedmiu kolorów Chamarel to miła, krótka wycieczka dostępna dla wszystkich. Idealna, jeśli jesteśmy w okolicy i mamy trochę wolnego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *