PORT LOUIS MAURITIUS
Mauritius

Central Market w Port Louis – Mauritius

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Obowiązkowym punktem podczas wizyty w stolicy wyspy Port Louis jest Central Market zwany też Bazarem. Ten częściowo zadaszony targ oferuje przeróżne produkty. Od rękodzieła przez ubrania, owoce i warzywa, przyprawy, a nawet rośliny lecznicze używane przez lokalnych mieszkańców do leczenia wszelkiego rodzaju dolegliwości. Można tu także spróbować przysmaków lokalnej kuchni.

CHINATOWN

Jednak zanim dotarliśmy na targ, który był naszym głównym celem, wstąpiliśmy do dzielnicy Chinatown leżącej w samym sercu tego kolonialnego miasta. Architektonicznie ta niewielka przestrzeń kontrastuje nieco z resztą miasta. Jedak dzięki kolorowym lampionom, ozdobom, licznym restauracjom kuchni chińskiej, tradycyjnym aptekom, sklepom, straganom z jedzeniem na każdym rogu ulicy, szybko przenieśliśmy się do Azji.

PORT LOUIS

Na kilku ulicach Port Louis znaleźć można sklepy, które specjalizują się w sprzedaży tego samego rodzaju produktów. Na przykład sklepy przy ulicach La Corderie i Desforges sprzedawane są tylko tkaniny. W mieście istnieje również muzułmańska i indyjska dzielnica, dowód na bogate bogactwo kulturowe i różnorodność Mauritiusa. Podczas wizyty w stolicy z łatwością natknąć się można na meczety, świątynie tamilskie lub kościoły. Ale najlepszym sposobem na poznanie Port Louis jest chodzenie po jego uliczkach i doświadczanie różnorodności i bogactwa miasta na własną rękę.

CENTRAL MARKET

Targ w Port Louis jest jednym z najstarszych miejsc na wyspie. Otwarty codziennie, niezależnie od pory roku, rynek przy Queen Street w pobliżu głównego dworca autobusowego jest centralnym punktem miasta. W zadaszonej części na parterze znajdują się głównie owoce, warzywa i przyprawy. W zależności od sezonu można zaleźć tu banany, ananasy, awokado, mango, kokosy, maniok, chouchou i inne lokalne pyszności o nienagannej jakości. Owoce i warzywa na Mauritiusie są tanie, a stoiska na których są sprzedawane, są schludne i czyste.

STREET-FOOD

W oddzielnej części budynku, znajdują się dwie nawy ze specjalnościami lokalnej gastronomii. Mieszkańcy przychodzą tu rano na śniadanie lub w południe na lunch. Znaleźć tu można kanapki, briani, dania kuchni hinduskiej, samousas, gateaux piment, świeżo wyciskany sok z trzciny cukrowej, słodkie wypieki, a przede wszytkim dholl puri i roti. Nasi lunchowi faworyci!

Dholl puri są rodzajem naleśnikowych placków wykonanych z mąki i żółtego grochu, które podaje się z kilkoma sosami: pomidorowym, curry, białą fasolą i rougaille z ostrej papryczki. Roti (farata) różni się jedynie rodzajem ciasta, które przygotowuje się jedynie z mąki, wody i oleju. Mieszkańcy jedzą je o każdej porze dnia, rano, w południe i wieczorem. Są na prawdę pyszne i bardzo tanie (ok 12 rupii= 1,30 zł). Sprzedawane są praktycznie na każdym rogu, gdzie sprzedawcy nie tracąc czasu, w dwóch – trzech ruchach nakładają dodatki, zwijają naleśnik i zawijają go w papier.

Na piętrze nad stoiskami znajduje się przestrzeń ze stolikami, gdzie można usiąść i zrobić sobie krótką przerwę na lunch. Na deser warto spróbować tutejszej specjalności – Alouda Pillay. To słodki napój mleczny z czarnymi nasionami indyjskiej bazylii, agar-agar, słodkim sosem lub lodami. Pychota!

Warto wiedzieć

Na drugim piętrze jest jeszcze inna część targu, ta, w której można znaleźć pamiątki dla turystów. Jednak kiedy weszliśmy na piętro od razu zostaliśmy zaatakowani przez nachalnych sprzedawców szukających usilnie klientów. Wychodzą z siebie, aby namówić przechodniów na zakupy. Trzeba uważać, gdyż ceny w tym miejscu są kilkukrotnie zawyżone, dlatego jeśli zamierzamy coś kupić, warto wcześniej mocno negocjować cenę. Sprzedawcy dobrze o tym wiedzą i podbijają ją, licząc na nieświadomych turystów. Najlepiej wcześniej porównać ceny. W sklepach znajdujących się na obrzeżach rynku widzieliśmy takie same produkty, ale dwa razy tańsze. Dlatego, że ktoś jest turystą, nie znaczy, że musi płacić więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *