mauritius plaże
Mauritius

Mauritius – plaże. Top 10

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Mauritius to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, w pobliżu wysp Reunion i Rodrigues. Linia brzegowa wyspy ma około 177 km długości, a tworzą ją w dużej mierze szerokie pasma rajskich plaż z drobnym białym piaskiem, idealne dla tych, którzy chcą cieszyć się morzem i słońcem. Cała wyspa jest otoczona rafami koralowymi, które stworzyły duże laguny z krystalicznie czystymi wodami, zapewniając idealne warunki do wypoczynku, pływania, nurkowania i sportów wodnych.

Nieprzypadkowo plaże na Mauritiusie znajdują się w rankingach najpiękniejszych plaż na świecie. Czyste, turkusowe laguny, które rozciągają się wokół wyspy, pozwalają zanurzyć się w ich ciepłych wodach, których temperatura waha się między 25 a 30 stopni, które pełne są tropikalnych ryb.

Z pewnością luksusowe hotele zajmują sporą część linii brzegowej. Na szczęście są jeszcze fantastyczne białe piaszczyste plaże z palmami dostępne dla wszystkich. Podobnie jak jego mieszkańcy, wybrzeża Mauritiusa mają wiele twarzy. Autentyczne, dzikie, spokojne i ożywione, każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas naszego krótkiego pobytu odwiedziliśmy kilka z nich.

PLAŻE PÓŁNOCNEGO MAURITIUSA

PLAŻA W GRAND BAY

Znana jako jedna z najsłynniejszych plaż na wyspie, nas zdecydowanie nie zachwyciła (podobnie jak i samo miasto). Publiczna plaża w Grand Bay zdecydowanie bardziej przypomina port, niż rajską plażę. Grand Bay to największy nadmorski kurort na Mauritiusie, sama zatoka jest bardzo zatłoczona z powodu sporego ruchu katamaranów, łodzi rybackich, motorówek i sportów wodnych. Przy plaży w Grand Bay znajduje się główna ulica z licznymi restauracjami, sklepami, hotelami i willami.

PLAŻA MONT CHOISY

Długa na 3 kilometry plaża Mont Choisy jest jedną z najbardziej znanych plaż na wyspie. Mont Choisy jest bardzo przestronna z białym, delikatnym piaskiem, idealnym, aby rozłożyć ręcznik i cieszyć się słońcem. Plaża jest dość spokojna, a w dni powszednie, panuje tu sielska atmosfera, w weekendy natomiast jest często wybierana przez mieszkańców, którzy przyjeżdżają z rodzinami na plażę na piknik w cieniu rosnących wzdłuż brzegu rzędów filaosów.

PLAŻA TROU AUX BICHES

Położona zaledwie 17 km od stolicy wyspy Port Louis, Trou aux Biches to popularna plaża na północy Mauritiusa. Sama plaża znana jest z drobnego, białego piasku i pozostaje bardzo uczęszczaną ze względu na bliskość laguny. Rafa koralowa znajdująca się stosunkowo blisko plaży oferuje bardzo spokojne kąpielisko z niezbyt dużym prądem i bardzo małą ilością fal. To doskonała okazja do nurkowania i snorkelingu i jedno z najlepszych miejsc na wybrzeżu, gdzie możemy doświadczyć kolorowej różnorodności podwodnego świata.

PLAŻE NA ZACHODZIE MAURITIUSA

PLAŻA FLIC EN FLAC

Flic en Flac znajduje się między wioskami Albion i Tamarin. Flic en Flac to jedna z najdłuższych plaż na Mauritiusie. Sama plaża jest podzielona na trzy części i kończy się w Wolmar. Jest to fantastyczne miejsce do pływania, nurkowania, a także do spacerów nad brzegiem morza.

Całkowicie chroniona przez długą rafę koralową, plaża oferuje spokojne i bezpieczne kąpielisko. Laguna jest idealnym miejscem do snorkelinu. Należy jednak uważać na dużą ilość jeżowców i warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie do wody. Dzięki bliskości Port Louis i innych atrakcji w tym regionie, Flic en Flac jest często opisywany jako doskonały punkt wypadowy do odwiedzenia Mauritiusa. Długa plaża Flic en Flac jest również idealna do oglądania pięknych zachodów słońca.

RIVIERE NOIR

Sporym rozczarowaniem była dla nas wycieczka, na którą zdecydowaliśmy się jeszcze przed przyjazdem na wyspę, chodzi dokładniej o pływanie z delfinami. Niestety nie zrobiliśmy odpowiedniego researchu i rzeczywistość okazała się być dość smutna. Samo doświadczenie pływania w pobliżu grupy delfinów było bez dwóch zdań niesamowite, jednak warunki w jakich odbywają się wycieczki niestety dalekie są od akceptowalnych. Chodzi przede wszystkim o wrażenie „polowania na delfiny”.

Od rana grupa delfinów, która przypływa na noc do zatoki, aby odpocząć jest ścigana przez kilkanaście łodzi z hałasującymi silnikami motorowymi, które okrążają biedne zwierzęta, jednocześnie zagradzając im drogę, tylko po to aby turyści mogli wskoczyć do wody i zobaczyć je przez kilka sekund. Teoretycznie, według prawa w jednym momencie do wody mogą wchodzić maksymalnie dwie osoby. W praktyce, nie jest to jednak zawsze respektowane, szczególnie przez prywatnych operatorów. Zdarzało się, że jednocześnie wskakiwały całe grupy osób, w momencie gdy delfiny znajdowały się w pobliżu łodzi. Cały ten hałas, głośna muzyka, krzyki ludzi, silniki motorowe i zamieszanie wywołują niesamowity stres u tych zwierząt. Codziennie rano kilkanaście lub więcej łodzi ściga je przez dwie godziny, osaczając je i uniemożliwiając im swobodne wypłynięcie w morze. Było to bardzo słodko-gorzkie doświadczenie i wiemy, że gdybyśmy wiedzieli od początku w jakich warunkach odbywają się te wyprawy, nigdy byśmy się na to nie zdecydowali.

PLAŻA LE MORNE

Mała wioska Le Morne znana ze mitycznej pocztówkowej góry Le Morne Brabant (wpisanej na listę UNESCO) jest magicznym miejscem. Tutejsza plaża jest wyjątkowo piękna. Z palmami kokosowymi, białym piaskiem, turkusową laguną i wspaniałym widokiem na Le Morne Brabant. Plaża Le Morne nie jest bardzo zatłoczona choć znajduje się tu wiele luksusowych hoteli i willi. Jest szczególnie popularna wśród windsurfingu i kitesurfingu, gdyż panują tu idealne warunki wietrzne przez większą część roku, co sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Miłośnicy relaksu mogą rozkoszować się kąpielą w wodzie.

Znajduje się tutaj również jeden z najbardziej znanych krajobrazów wyspy – podwodny wodospad. Prądy morskie powodują wyjątkowe ułożenie piasku, koralowców i alg, które do złudzenia przypomina właśnie podwodny wodospad. Niestety widoczny jest on jedynie z samolotu. Istnieje wiele miejsc gdzie oferowane są loty helikopterem lub wodolotem. Na pewno warto się na nie skusić, widok z góry jest niesamowity!

PLAŻE POŁUDNIOWEGO MAURITIUSA

Południe Mauritiusa jest uważane za region bardziej dziki i dziewiczy. Region jest pełen magicznych miejsc, takich jak Park Narodowy Black River, Chamarel i jego ziemia siedmiu kolorów czy wodospady. Ale to nie wszystko, są tu też plaże.

Najpopularniejsze plaże w południowym regionie Mauritiusa to: Saint-Félix, Riviere des Galets i Gris Gris. Plaże na południowym wschodzie słyną z wysokich klifów tworzących strome i spektakularne wybrzeże.

WSCHODNIE WYBRZEŻE MAURITIUSA

Wschód jest bardziej dziki i mniej rozwinięty, oferując naturalny spektakl piękna. Dziewicze plaże Palmar i Belle Mare ciągną się bez końca wzdłuż wybrzeża. Najpopularniejsze plaże we wschodnim regionie Mauritiusa to: Blue Bay, Belle Mare i plaże Ile aux Cerfs.

PLAŻA BLUE BAY MARINE PARK

Plaża Blue Bay znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Mauritiusa. Kontrasty są niesamowite; morze jest przejrzyste z wieloma odcieniami niebieskiego. Plaża jest idealna do pływania i relaksu, jednak w weekendy bardzo tu tłoczno i głośno, ze względu na lokalnych mieszkańców, którzy przychodzą z całymi rodzinami na piknik. Główną atrakcją plaży jest park morski, jeden z najpiękniejszych na wyspie. Odwiedziliśmy tę plażę tuż przed odlotem, więc nie mieliśmy okazji zweryfikowania czy tak na prawdę jest.

WYSPY ILE AUX CERFS

Ile Aux Cerfs to rajskie wyspy położona ma wschód od Mauritiusa, na które można dostać się łodzią lub katamaranem z Pointe Maurice lub Trou d’Eau Douce. Istnieją również dodatkowe opcje zwiedzania sąsiadujących z wyspą wodospadów połączonego z piknikiem i grillowaniem. My jednak wybraliśmy zwykły przejazd łódką bez dodatkowych atrakcji. Wypłynęliśmy z Trou d’Eau Douce, za bilet zapłaciliśmy 450 rupii (ceny wahają się od 400-800 rupii, warto troszkę negocjować, gdyż nie ma ustalonych cen, a naganiacze na miejscu zawsze próbują zarobić nieco na turystach). Na wyspę dociera się po ok 20 min.

Plaża z białym, drobnym piaskiem jest idealna dla relaks, a płytka laguna jest doskonałym miejscem do pływania dla małych dzieci. Dla starszych istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, takich jak parasailing, kajakarstwo czy też snorkeling. Niestety przy brzegu nie ma rafy koralowej, istnieje natomiast możliwość popłynięcia w głąb rafy łódką.
Na wyspie znajdują się restauracje i sklepy z pamiątkami. Warto jednak zabrać ze sobą coś do jedzenia, gdyż ceny na wyspie są kilkukrotnie wyższe niż na lądzie. To wspaniałe miejsce z pięknymi krajobrazami, w którym można spędzić cały dzień pływając, relaksując się na plaży lub zwyczajnie spacerując po wyspie.

ZACHODY SŁOŃCA

Podczas naszego pobytu pogoda nie zawsze nam sprzyjała, jednak wieczorami zachody słońca wynagradzały pochmurny dzień. Najpiękniejsze oczywiście można podziwiać na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *