lizbona zwiedzanie stolicy Portugalii
Portugalia

Lizbona – atrakcje stolicy Portugalii

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Lizbona w ciągu ostatnich lat stała się bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. My również przy okazji przedłużonego weekendu w Porto postanowiliśmy odwiedzić stolicę Portugalii. 

Tym, co najbardziej podobało mi się podczas naszego pobytu to piękne panoramy, które możemy podziwiać w różnych punktów widokowych miasta, nazywanych Miradouros. Jedno jest pewne, do zwiedzania Lizbony na pewno potrzebne są wygodne buty. Miasto jest nazywane „miastem 7 wzgórz” i nie jest to stwierdzenie na wyrost, bo niejednokrotnie w trakcie spacerów musieliśmy się wspinać raz w górę, raz w dół, pokonywać wiele schodów lub krętych uliczek. Lizbona jest rzeczywiście zbudowana na wzgórzach, co pozwala znaleźć mnóstwo miejsc oferujących wspaniałe widoki na resztę miasta. Pierwszego dnia postanowiliśmy skupić się na centrum miasta, następnego natomiast wybraliśmy się do dzielnicy Belem.

Baixa

Plac Rossio to dynamiczne centrum stolicy, przy którym znajduje się między innymi piękny budynek Teatru Narodowego. Plac ten jest jednym z najbardziej tętniących życiem miejsc w Lizbonie. Większość linii autobusowych spotyka się na Praça da Figuera i Praça Dom Pedro w pobliżu.

W centrum dzielnicy wyjątkowa winda Elevador Santa Justa oferuje zapierający dech w piersiach widok miasta. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest to zupełnie niezależna, metalowa konstrukcja, która znajduje się dosłownie na środku ulicy. Zbudowana została na początku XX wieku i funkcjonuje do dziś. Pozwala wyjechać niejako na skróty do pięknego placu Largo do Carmo oraz wspaniałych ruin kościoła  Karmelitów.

Obszar Baixa jest dolną częścią miasta, gdzie centralnym punktem jest majestatyczny plac Praça do Comercio z promenadą wzdłuż Tagu. Rzeka ta jest jednym z nieodłącznych elementów krajobrazu i historii Lizbony.  Na brzegu można podziwiać zachód słońca, wypić drinka na tarasie, pobiegać na skraju wody lub wybrać się na wycieczkę łodzią.

W głównej arterii, Rua Augusta, wzdłuż deptaku znajdują się sklepy, kawiarnie, restauracje oraz Łuk Triumfalny – Arc de Vitoria. Okolica jest bardzo ruchliwa i łatwo będzie znaleźć miejsce na posiłek i wypić kawę lub drinka przed dalszym zwiedzaniem.

Bairo Alto i Chiado

Bairro Alto „wysoka dzielnica” to miejsce idealne na imprezę, słynące z bogatego nocnego życia, wielu klubów ale także restauracji i barów fado z muzyką na żywo. To popularna dzielnica, modna i młoda. Wąskie uliczki i place są mocno oblegane a chętnych by wypić cerveję lub sangrię nie brakuje!

Sąsiadujące z nią Chiado oferuje inny aspekt miasta. Dzięki teatrom, sklepom, muzeom i kawiarniom literackim jest eleganckim centrum Lizbony, intelektualną kolebką stolicy. W dzielnicy Chiado najważniejszymi ulicami są te wokół placu Largo do Carmo, z ruinami kościoła Karmelitów, który nie został odbudowany na pamiątkę wielkiego trzęsienia ziemi. Jest to bardzo klimatyczna dzielnica  bohemy, często nazywana lizbońskim „Montmartre”. Typowym miejscem spotkań na ulicy Rua Garret jest kawiarnia A Brasileira. Na tarasie można odkryć rzeźbę przedstawiającą Fernando Pessoa – wielkiego portugalskiego pisarza.

Alfama

Spacer po Alfamie, dawnej dzielnicy rybackiej, najstarszej w Lizbonie był niezwykle przyjemny. Alfama jest najbardziej typową, najbardziej malowniczą i najbardziej autentyczną dzielnicą Lizbony. Pokochaliśmy ją pastelowe kolory i ciepło, które emanuje z jej ulic. Chodziliśmy po brukowanych uliczkach miasta, chłonąc kulturę i lokalne tradycje. Jest to również idealne miejsce na znalezienie dobrej restauracji oferującej dania kuchni portugalskiej. Można tu również naleźć liczne bary z muzyką fado na żywo.

W Alfamie znajduje się katedra Sé de Lisboa, a także górujący nad Lizboną  Zamek Świętego Jerzego oferujący wspaniały widok na miasto i rzekę ze szczytu wzgórza.

Wspaniałą panoramę Lizbony można podziwiać również z punktu Miradouro das Portas do Sol, tarasu w sercu dzielnicy Alfama. Ten widok jest pocztówką i kwintesencją miasta: Tag, białe fasady domów z wyróżniającymi się gdzieniegdzie kolorami, niebieskim niebem, pomarańczowymi dachówkami, dzwonnicami i plątaniną ulic. Na tarasie można posłuchać fado w wykonaniu lokalnych artystów i zatrzymać się na chwilę na kawę lub drinka.

Kilka metrów od Miradouro das Portas do Sol znajduje się inny taras widokowy, Miradouro z Santa Luzia. Widok nie różni się znacząco od poprzedniego, ale jest nieco bardziej ukierunkowany na Tag. Jednak tym co go wyróżnia to ogród, azulejos i piękne arkady, które oferują bardzo romantyczny widok, zwłaszcza z pięknie kwitnącą bugenwillą.

 
Kultowy tramwaj słynnej linii 28

Jest to kolejny z najbardziej charakterystycznych obrazków w Lizbonie: słynna sieć żółtych tramwajów biegnących ulicami miasta, często bardzo stromymi. Są one wszędzie, w wyższych dzielnicach miasta, w Belem lub na skraju Tagu, jednak nie zawsze są żółte. Ta sieć tramwajów zaczęła powstawać pod koniec XIX wieku i ma 5 linii. Tramwaje były pierwotnie ciągnięte przez konie i dopiero na początku XX wieku stały się elektryczne. Tramwaje stały się mocno turystyczne, jednak obecnie mieszkańcy nadal z nich korzystają. Najbardziej znaną i najbardziej popularną jest linia 28. Jej „sukces” wynika z faktu, że przebiega przez najbardziej znane dzielnice i miejsca Lizbony: Alfamę z zamkiem Świętego Jerzego, Bairro Alto i Chiado, na południu miasta. Przejazd tą linią zajmuje około czterdziestu minut, a cena biletu wynosi około 3 €. Może to być ciekawa alternatywa do odkrywania Lizbony z innej strony. Osobiście z tego nie skorzystaliśmy, ponieważ tramwaje są często bardzo zatłoczone i nie sposób do nich wejść. Należy uważać jednak na kieszonkowców, sami byliśmy świadkami próby kradzieży portfela na przystanku, podczas wysiadania z tramwaju.

Kolorowe fasady i azulejos

Spacerując po Lizbonie nie da się nie zauważyć, że fasady domów są często kolorowe, głównie w pastelowych odcieniach, które sprawiają, że miasto prezentuje się bardzo przyjemnie i ciepło.

Kolejną cechą charakterystyczną cechą, choć nie tylko Lizbony, są fasady wykonane z azulejos. Są to zdobione kafle ceramiczne, często o geometrycznych i kolorowych kształtach, typowe dla Portugalii. Nawet jeśli nie ma ich aż tyle co w Porto, to można je z łatwością odnaleźć w różnych miejscach miasta.

Co zjeść w Lizbonie?

Pastéis de nata

Każda kawiarnia lub cukiernia w Portugalii oferuje dziś pastéis de nata. Jednak tylko te wykonane przez Fábrica dos pastéis de Belém mogą nosić oryginalną nazwę Pastéis de Belém. Próbowaliśmy ich także w innej cukierni, lecz te prawdziwe Pastéis de Belém, serwowane na ciepło były bezkonkurencyjne i zdecydowanie warto było stać w długiej kolejce, aby ich skosztować.

Pastel de nata jest jednym z symboli Lizbony i Portugalii. Lizbończycy są prawdziwymi fanami tego deseru, który smakuje idealnie z espresso lub latte. Obecnie wypiek ten jest znany na całym świecie, a jego sława wciąż rośnie.  W Lizbonie co roku odbywa się konkurs na najlepszy pastel de nata. Konkurs jest bardzo poważny, a jego jury składa się między innymi z cukiernika, historyka portugalskich wypieków i enologa. Oceniany jest wygląd, chrupkość ciasta, świeżość i smak kremu. Pastelaria Aloma wygrała kilkukrotnie ten konkurs, dlatego jeśli nie mamy możliwości podjechania do Belem, warto wstąpić właśnie do tej cukierni.

W Lizbonie i na całym świecie w Portugalii istnieje sposób na dobre i nie za drogie jedzenie. To Prato do Dia, czyli danie dnia. Najczęściej to typowe dania oparte na rybach, a zwłaszcza na dorszach (bacalhau), gotowanych na różne sposoby. 

Bacalhau com Natas to zapiekanka z dorsza składająca się z różnych warstw dorsza, cebuli, ziemniaków w śmietanowym sosie. Jest to jedna z najpopularniejszych potraw w Portugalii.

Arroz de Marisco, ryż owocami morza to także tradycyjne danie portugalskiej kuchni. Zestaw skorupiaków będzie się różnić w zależności od sezonu, ich dostępności i ceny potrawy.

Legenda głosi, że Portugalczycy mają 365 sposobów na przygotowanie dorsza, a niektóre portugalskie książki kucharskie liczą nawet przepis na dorsza na każdy dzień roku, także każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *