belem-w-lizbonie-co-zobaczyc
Portugalia

Lizbona Belem – co zobaczyć, atrakcje

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
DZIELNICA BELEM

Ostatni etap naszego pobytu w Lizbonie. Po zwiedzeniu centrum, część drugiego dnia spędziliśmy na zwiedzaniu dzielnicy Belem kojarzonej przede wszystkim z wielkimi portugalskimi odkrywcami. Belem znajduje się na zachód od Lizbony, około 7 km od Praça do Comércio, dlatego też dojechaliśmy tam tramwajem nr 15.

Spacer w tej dzielnicy przeniósł nas w czas wielkich odkryć. Belem jest symbolem portugalskiej potęgi podczas wielkich eksploracji świata i stąd właśnie karawele Vasco da Gamy wyruszały w podróż do Indii.

W Belem możemy zobaczyć charakterystyczne budynki, będące najlepszym przykładem wyjątkowego portugalskiego stylu manuelińskiego łączącego gotyk z morskimi motywami i elementami orientalnymi.

Klasztor Hieronimitów

Jego budowa rozpoczęła się na początku XVI wieku za sprawą rozkazu króla Manuela I, który przekazał go mnichom Hieronimitom, aby Ci modlili się za króla i przynosili duchową pociechę portugalskim żeglarzom, którzy odkrywali świat.

Klasztor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego. Określany jest także jednym z siedmiu cudów Portugalii.   Zwiedzić go możemy bezpłatnie w niedziele i święta do 14h, w pozostałe dni wstęp kosztuje 10 euro. Zazwyczaj do wejścia ustawia się spora kolejka odwiedzających. Z tego też powodu, nie weszliśmy do środka, gdyż musielibyśmy poświęcić dobrą godzinę na czekanie. Przed klasztorem znajdują się piękne ogrody  Jardim da Praça do z fontanną i basenami.

Pomnik odkrywców – Padrão dos Descobrimentos

Pomnik ten wzniesiono na pamiątkę wielkich portugalskich żeglarzy, którzy odkrywali świat, zwłaszcza w XV i XVI wieku. Ma ponad 50 metrów wysokości, a jego kształt przypomina kadłub żaglowca – karaweli. Postacie związane z tym okresem odkrywców są umieszczone z przodu tego łuku. To przede wszystkim badacze, kartografowie, naukowcy a nawet misjonarze z tamtych czasów. Pomnik skierowany jest w stronę Tagu – rzeki, która była punktem początkowym dla statków wypływających na wyprawy eksploracyjne lub handlowe z Indiami i Wschodem. Przed pomnikiem, na posadzce ułożona została ogromna róża wiatrów o średnicy 50 metrów. Najlepiej prezentuje się z wysokości. W tym celu możemy wspiąć się na szczyt tego pomnika, aby podziwiać zarówno różę, jak i panoramę Belem. Podczas naszego pobytu pomnik był niestety w trakcie renowacji.

 
Wieża Belém

Wieża Belém to jeden z symboli dzielnicy Belém w Lizbonie. Została zbudowana na początku XVI wieku w podobnym stylu co klasztor Hieronimitów. Pierwotnie została wzniesiona w celu uczczenia wyprawy Vasco da Gamy miała służyć jako punkt orientacyjny dla żeglarzy wracających w wypraw, jednak później służyła również do obrony portu w Lizbonie. Wieża Belem jest otwarta dla zwiedzających, my jednak nie skorzystaliśmy z tej okazji.

Pasteis de Belem

To właśnie tu, w dzielnicy Belem, w klasztorze Hieronimitów wynaleziono te słynne portugalskie ciasteczka- pastel de nata. Po rewolucji na początku XIX wieku, aby zarobić na życie, mnisi sprzedawali je w małej cukierni w pobliżu klasztoru. Te małe wypieki nazywane zostały Pastéis de Belém a oryginalny i tradycyjny przepis, jest utrzymywany w tajemnicy i przekazywany z pokolenia na pokolenie przez mistrzów cukierników od prawie 180 lat.

Są to ciasteczka z ciasta francuskiego i kremu zrobionego na bazie żółtek, śmietanki i syropu cukrowego. Ponad 20 000 pasteis z Belèm jest wypiekanych codziennie w tej słynnej cukierni.  Zostały nawet wymienione na liście 50 najlepszych rzeczy do zjedzenia na świecie według Guardiana.

Pasteis de Belem od 1837 roku są ręcznie przygotowywane na miejscu, według niezmienionej, sekretnej receptury i serwowane są świeże, na ciepło z dodatkiem cukru pudru lub cynamonu. Są naprawdę przepyszne. Ich sława spowodowała, że do cukierni ustawiają się ogromne kolejki, ale warto było w niej postać! Pasteis można kupić na wynos lub zjeść przy stoliku, w bardzo ładnych wnętrzach i przyjrzeć się procesowi ich wytwarzania.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *