algarve co zobaczyć plaże schody klify
Portugalia

Plaże Algarve na południu Portugalii

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  


Co zobaczyć będąc w Algarve? Przede wszystkim plaże i wybrzeże. Ze swoimi tajemnymi zatoczkami położonymi między szmaragdowym morzem i ochrowymi klifami, białymi wioskami z widokiem na wybrzeże lub tymi, położonymi w głębi lądu, wspaniałymi zachodami słońca i krańcem Europy, Algarve jest regionem Portugalii, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Spędziliśmy tu weekend w otoczeniu pięknych krajobrazów, pysznego jedzenia i życzliwych mieszkańców.

Sagres i Przylądek Św. Wincenta

Nasz roadtrip zaczęliśmy od zachodniego wybrzeża, okolic Sagres i słynnego Przylądka Św. Wincenta – określanego końcem Europy, który jest najbardziej na południowy zachód wysuniętą częścią naszego kontynentu. To również jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Portugalii, położone na południowo-zachodnim krańcu Algarve. Sagres słynie z idealnych warunków dla surferów i kitesurferów ze swoimi zawrotnymi klifami, pustynnymi i dzikimi plażami oraz przede wszystkim ogromnymi falami.

Po dotarciu do Przylądka Św. Wincenta zastaliśmy niestety ogromną mgłę, która spowodowała, że widoczność była bliska zeru. Zwiedziliśmy szybko latarnię morską i wróciliśmy wzdłuż wybrzeża w kierunku Sagres, zatrzymując się po drodze w ciekawych miejscach, aby cieszyć się wspaniałą panoramą.

Okolice Lagos

Praiado Camilio

Wracając w kierunku Lagos, zatrzymaliśmy się na pięknej Praia do Camilio. Niezwykle malowniczo położonej, z charakterystycznymi stromymi schodami prowadzącymi do niewielkiej plaży. Spędziliśmy tam dłuższą chwilę korzystając ze słońca

Ponta da Piedade

Na południe od Lagos, na obrzeżach centrum miasta, znajduje się Ponta da Piedade. Ta formacja skalna zbudowana z naturalnych łuków zanurzających się w niebiesko-zielonych wodach Atlantyku to jeden z najpiękniejszych krajobrazów wybrzeża. Aby do niego się dostać, najlepiej wybrać się w krótki rejs z przystani znajdującej się u podnóża latarni morskiej.

Z wysokości klifów również można podziwiać piękne lazurowe zatoczki kontrastujące z kolorem skał. Osłonięte przez ochrowe klify zatoczki czasem dostępne tylko od strony wybrzeża, często są tak małe, że pozwalają na rozłożenie zaledwie kilku ręczników.

Plaia Dos Tres Irmaos i Praia da Prainha

Po kilkudziesięciu minutach jazdy zdecydowaliśmy się zatrzymać na dużej, piaszczystej plaży Plaia Dos Tres Irmaos, która łączy się z bardziej kameralną Praia da Prainha ukrytą pomiędzy zatoczkami i klifami. Była to doskonała decyzja, gdyż znaleźliśmy miejsca zdecydowanie bardziej zaciszne i urokliwe. Plaże wspaniale położone między klifami i grotami skalnymi, a konieczność przejścia fragmentów zalanych wodą w trakcie przypływu, aby odkryć kolejną ukrytą zatoczkę dodała im jeszcze uroku.

Jaskinia Benagil

Kiedy myśleliśmy o Algarve, pierwszą rzeczą przychodzącą na myśl była słynna jaskinia Benagil. Jest to ukryta plaża w jaskini, dostępna jedynie od strony morza, oświetlona jedynie światłem z naturalnego komina – świetlika, znajdującego się w górnej części jaskini. Jest to miejsce absolutnie wyjątkowe. Niestety wpływające do niej co chwilę łodzie wypełnione turystami, zdecydowanie niszczą urok tego miejsca.

Aby ją odkryć, wynajęliśmy kajak. Konieczna jednak była wcześniejsza rezerwacja. W trakcie 1,5 godziny udało nam się odkryć spory kawałek wybrzeża z tajnymi zatoczkami i plażami. Osoby dobrze pływające i nie bojące się zimnej wody, do plaży w jaskini Benagil mogą dostać się przepływając kilkaset metrów wzdłuż wybrzeża. Należy jednak uważać na dość mocne fale i liczne motorówki, które mogą utrudnić powrót.

Warto również przejść trasą biegnącą klifami wzdłuż wybrzeża, aby podziwiać wspaniałe widoki, które ma do zaoferowania okolica

Wieczór w Albufeira

Albufeira to najbardziej ruchliwe miasto w Algarve, najbardziej popularne, najbardziej tętniące życiem. Ma ładną marinę i zabytkowe centrum z wieloma restauracjami i knajpkami. Jego kręte uliczki ożywają w nocy, wypełnione tłumem turystów zachęcanych na każdym kroku przez lokalnych restauratorów i sprzedawców. Zdecydowaliśmy jednak znaleźć restaurację z dala od zgiełku centrum, gdzie zjedliśmy pyszną kolację, odnajdując przy tym nieco więcej autentyczności i naturalnego uroku miasta 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *