weekend w porto co zobaczyć
Portugalia

Weekend w Porto – co zobaczyć?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Porto razem z Lizboną są najbardziej popularnymi miejscami w Portugalii. Odwiedziliśmy je podczas październikowego przedłużonego weekendu.  Mimo, że nasz pobyt w Porto był bardzo krótki, zachwyciliśmy  się nim niemal natychmiast. Wszystko w tym mieście nam się podobało, otwarci i mili mieszkańcy, strome i wąskie uliczki, azulejos na fasadach, kolorowa mieszanka starych i nowych budynków.

Naszym celem było przede wszystkim odkrywanie miasta i jego atmosfery. Dwa dni nie były wystarczające, abyśmy mogli zobaczyć wszystko, ale wzmocniło to tylko nasze pragnienie powrotu do tego miasta.

Uwielbiamy wędrować po miastach, bez pośpiechu gubiąc się w wąskich uliczkach, aby poczuć prawdziwe życie miasta, widzieć pranie w oknach, stare budynki oraz podglądać codzienne życie mieszkańców. Zabytkowe centrum Porto nie jest tak duże i bez problemu można je zwiedzić na piechotę. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w miasto położone jest na wzgórzu i w niektórych dzielnicach uliczki są bardziej strome.

Most Dom-Luis I

Most będący symbolem miasta, którego zdjęcia można znaleźć na wszystkich pocztówkach. Ta wspaniała stalowa konstrukcja spod szyldu Gustave’a Eiffela została zaprojektowana przez jego ucznia – Theophila Seyriga . Most Dom Luis ma dwie kondygnacje, górną dla pieszych i tramwajów, dolną dla pieszych i samochodów. Most łączy dwa brzegi rzeki Douro.  Od strony Vila Nova de Gaia roztacza się wspaniały widok na zabytkową dzielnicę Ribeira w Porto. Warto skorzystać z obu przejść, gdyż pozwala to podziwianie panoramy miasta z zupełnie innej perspektywy.

Spacer wzdłuż brzegów rzeki jest bardzo przyjemny.  Z jednej strony Ribeira i jej słynne kolorowe domy, z drugiej Vila Nova de Gaia i jej równie znane piwnice z porto. Szczególnie piękny widok możemy podziwiać po stronie Vila Nova de Gaia późnym popołudniem, gdy słońce zaczyna zachodzić i oświetlać fasady przeciwległego brzegu. Zarówno po jednej jak i drugiej stronie Douro znaleźć można wiele barów i restauracji.

Piwnice z winami porto

Niemożliwa jest wizyta w Porto bez degustacji słynnego wina porto. Piwnice z winami znajdują się po stronie Vila Nova de Gaia. Każde z nich organizują wycieczki i degustacje, w trakcie których można dowiedzieć się więcej o procesie wytwarzania tego wina, oraz oczywiście o jego smaku. Ceny biletów wahają się od 5 do 15 euro. Wybór jest ogromy. Najbardziej znane to Porto Cruz, Taylor, Sandeman, Graham czy Calem.

Dzielnica Ribeira

To historyczne serce miasta, sklasyfikowane jako światowe dziedzictwo UNESCO. Odkrywaliśmy ją pieszo, poświęcając czas na zagubienie się w niezliczonych alejkach, które prowadzą do rzeki. Dzięki kolorowym fasadom i oknom ta dzielnica ma wiele uroku zarówno w dzień jak i wieczorem. Jest to prawdopodobnie najbardziej ruchliwe miejsce w mieście. Wąskie uliczki, równoległe i prostopadłe do doku, pełne są małych sklepów i restauracji, jednak te w dużej mierze nastawione są głównie na turystów.

Azulejos na fasadach budynków

W Porto byliśmy pod urokiem budynków pokrytych azulejos, czyli charakterystycznymi malowanymi kaflami fajansowymi. Wśród najpiękniejszych w mieście są te z dworca Sao Bento, które koniecznie trzeba zobaczyć. Freski w hallu stacji opowiadają sceny z historii Portugalii i są absolutnie piękne. W Porto jest też wiele kościołów np. Igreja dos Congregados czy piękny Igreja dos Carmelitas, których fasady są pokryte właśnie azulejos.

Zostając w temacie kościołów, innym wartym odwiedzenia kościołem jest wpisany na listę UNESCO Igreja Sao Francisco, którego całe wnętrze pokryte złotem! Bogactwo zdobień i stylów architektonicznych robi naprawdę ogromne wrażenie.

Porto ma także swoją katedrę Sé do Porto będącą  jednym z jego najstarszych zabytków. Została zbudowana w górnej części Porto i oferuje piękną panoramę miasta, którą podziwiać można z dziedzińca katedry. Wstęp jest bezpłatny, biletu potrzebujemy, aby odwiedzić klasztor i muzeum


Widok na Porto z katedry
Księgarnia Lello & Irmao

Bardzo  chcieliśmy  zobaczyć tę księgarnię, niestety nie zdążyliśmy przed jej zamknięciem. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych księgarń na świecie. Historia mówi, że J.K Rowling będąc w trakcie pisania  Harry’ego Pottera inspirowała się właśnie tymi wnętrzami. Księgarnia jest naprawdę piękna, z neogotycką fasadą, podwójnymi schodami, witrażami i szkłem. Miejsce to jest bardzo oblegane przez turystów. Wstęp do księgarni jest płatny, ale podlega zwrotowi w przypadku zakupu książki.

Majestic Cafe

Warto tu wstąpić będąc na jednej z głównych ulic handlowych Porto, Santa Catarina. Majestic Cafe to prawie stuletnia instytucja (1921), która była i wciąż jest ulubionym miejscem lokalnej burżuazji, filozofów malarzy, rzeźbiarzy i innych znanych osobistości. Pozostaje jednym z najpiękniejszych secesyjnych budynków w Porto. Podobno  J. K. Rowling podczas swojego pobytu w Porto (wykładała na tutejszym uniwersytecie) spędzała dużo czasu w Majestic Cafe w trakcie pracy nad swoją pierwszą powieścią Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Do kawiarni w sezonie ustawiają się kolejki, nam nie udało się znaleźć wolnego stolika.

Latarnia morska Foz do Douro

Drugiego dnia postanowiliśmy wybrać się do Foz do Douro. Dostaliśmy tam tramwajem nr 1, przy okazji podziwiając nieodkryte wcześniej zakątki miasta. Zaledwie kilka kilometrów od dynamicznego, pełnego ludzi Porto znaleźć można bardzo spokojne i urokliwe miejsca. Chcieliśmy zobaczyć ocean, poczuć morską bryzę oraz posłuchać szumu fal. Nie zawiedliśmy się, gdyż fale tego dnia były niezwykle potężne i mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe bałwany z morskiej piany rozbijające się o ściany latarni morskiej.

Co zjeść będąc w Porto?

W Porto można zjeść bardzo smacznie i niedrogo. Warto oddalić się od najbardziej turystycznej części miasta, w szczególności Quai de la Ribeira, gdzie większość restauracji ma zdecydowanie zawyżone ceny, a jakość serwowanych turystom dań często nie zachwyca. Wystarczy przejść na przeciwległy brzeg rzeki lub skręcić w boczną uliczkę,  aby znaleźć bardziej interesujące knajpki, w których serwowane są bardzo popularne w Porto grillowane sardynki, dorsze (bacalhau), kałamarnice i owoce morza, podawane ze smażonymi talarkami z ziemniaków lub frytkami

Jednak najbardziej typowym daniem z Porto jest francesinha.  Jest to rodzaj kanapki w formie obiadowej składającej się z kromek chleba tostowego przekładanych szynką, bekonem,  różnymi rodzajami mięsa, przykryta zapiekanym serem i jajkiem sadzonym. Wszystko podawane sosem piwnym i koniecznie z  frytkami! Danie bogate w ilość składników (i kalorii ;)), ale przy tym również bardzo smaczne. Próbowaliśmy jej w knajpce Cafe Santiago poleconej przez znajomego Portugalczyka z Porto, którą śmiało możemy również zarekomendować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *