reunion wyspa
Reunion

Reunion – wyspa kontrastów. Informacje praktyczne

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Reunion to francuska wyspa położona na Oceanie Indyjskim, około 200 km od Mauritiusa i 800 km od Madagaskaru, będąca francuskim departamentem zamorskim.

Powierzchnia: około 2500 km², mniej niż 1/3 Korsyki
Waluta: € – Euro
Stolica wyspy: Saint-Denis
Ludność: 852.924 mieszkańców (2016 r.), czyni Reunion najbardziej zaludnionym departamentem zamorskim i 25. najludniejszym departamentem we Francji.
Czas lotu na Reunion: ok 11h z Paryża
Różnica czasu między Polską a Reunion: + 3 godziny zimą, + 2 godziny latem (GMT + 4)
Dodatkowe informacje: Woda jest wszędzie pitna. Gniazdka są zgodne z europejskimi odpowiednikami. Dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Na Reunion nie ma malarii. Zdarzają się za to przypadki dengi. Podobnie jak w każdym tropikalnym miejscu, warto natomiast zaopatrzyć się w kremy do opalania, produkty przeciw komarom i okulary przeciwsłoneczne.

JĘZYK

Chociaż językiem urzędowym jest francuski, większość mieszkańców Reunion posługuje się językiem kreolskim, kreolskim zupełnie innym niż w Indiach Zachodnich, na Mauritiusie czy Antylach. Język kreolski z Reunion to to XVII-wieczny francuski język o wpływach malgaskich, tamilskich i indoeuropejskich. Ponieważ językiem urzędowym jest francuski, jest on zwykle używany w administracji, szkołach, drogowskazach itp. Ogólnie rzecz biorąc, znając francuski nie będziemy mieć problemów z komunikacją z populacją kreolską, chociaż czasami może być trudno zrozumieć wszystko. Większy problem mogą mieć osoby mówiące w języku angielskim, gdyż na wyspie niestety wciąż nie jest on zbyt powszechnie znany.

SPOŁECZEŃSTWO I RELIGIE

Zróżnicowane etnicznie społeczeństwo Reunion tworzą głównie mieszkańcy pochodzący z Europy, Madagaskaru, Afryki Wschodniej, Indii Zachodnich i Południowo-Wschodnich czy Południowych Chin. Na Reunion te różne populacje współistnieją ze sobą od początków wyspy, a jej ludność jest dumna z tej różnorodności kultur. Słynne „współżycie” ludności Reunion jest bardzo realne i widoczne na każdym kroku. Najbardziej popularnymi religiami na wyspie są chrześcijaństwo, hinduizm, islam i buddyzm.

Chrześcijaństwo jest religią najbardziej praktykowaną na Reunion i jest wszechobecne na wyspie. Dla przykładu większość gmin nosi imię świętego, a w każdym domu znajdują się figurki, kapliczki i swoiste ołtarzyki, często także ze zdjęciem Jana Pawła II, który odwiedził wyspę w 1989 roku i do tej pory jest bardzo ważną postacią dla wierzących.

Hinduizm pojawił się na Reunion w drugiej połowie XIX wieku wraz tamilskimi imigrantami, którzy pracowali na polach trzciny cukrowej. Na wyspie istnieje około dziesięciu dużych świątyń hinduistycznych i wiele innych mniejszych miejsc kultu. Islam przybył również na wyspę w połowie XIX wieku za sprawą indyjskich imigrantów z Indii. Buddyzm jest praktykowany na Reunion przez mniejszość chińskiego pochodzenia (większość z nich przeszła na chrześcijaństwo).

Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu religii na Reunion można podziwiać bardzo zróżnicowane budynki i praktyki religijne. Od kościołów, świątyń tamilskich aż do meczetów (ten w Saint-Denis jest pierwszy meczetem zbudowanym we Francji)

POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE REUNION

Reunion znajduje się w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego w Afryce Wschodniej, na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów wraz z Mauritiusem i Rodrigues oraz innymi małymi wyspami. Reunion dominuje nad Oceanem Indyjskim ze swoim najwyższym szczytem Piton des Neiges, który wznosi się na 3071 metrów. Piton des Neiges to wygasły wulkan, który odpowiedzialny jest za powstanie większości wyspy. Piton des Neiges otoczony jest kilkoma szczytami i trzema łańcuchami górskimi tworzącymi swoiste obręcze stąd ich nazwa ‚Cirques” (Mafate, Salazie i Cilaos).

WULKAN

Dalej na wschód, położona jest jedna z największych atrakcji wyspy – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie – Piton de la Fournaise (2631m). Tylko w roku 2018 jego erupcja miała miejsce aż 4 razy! Na szczęście wulkan pozostaje stosunkowo nieszkodliwy i nie zagraża mieszkańcom wyspy. Średnio dwa razy w roku oferuje magiczny spektakl z fontannami lawy i rozżarzonymi strumieniami spływającymi po zboczach, które docierają także do morza, tworząc nowe wybrzeże. Na południowym-wschodzie wyspy droga krajowa, nazywana „route des laves” – drogą lawy, przecina właśnie obszary dawnych spływów lawy, które dotarły wody, tworząc nowe plaże.

reunion wyspa
GÓRY

Piton des Neiges, wulkan i Cirques stanowią wnętrze wyspy, zwane inaczej „Les Hauts”. Les Hauts są duszą Reunion ze wspaniałymi krajobrazami, wodospadami i naturalnymi basenami, lasami i trasami górskimi. Te strome góry, skupione na niewielkiej powierzchni, nadają Reunion bardzo silną tożsamość geograficzną. Lot nad wyspą helikopterem lub szybowcem zapiera dech w piersiach.

PLAŻE

Reunion to przede wszystkim wulkaniczna i górzysta wyspa: na ponad 200 km linii brzegowej, z czego tylko 30 km to plaże, z których większość znajduje się na zachodzie i południu Reunion. Reszta wybrzeża jest bardzo urozmaicona, z zatokami, klifami czy plażami z piaskiem wulkanicznym. Z powodu ryzyka i obecności rekinów, kąpać można się tylko na wyznaczonych plażach. W Grande Anse, Saint-Pierre, Saint-Leu, Saint-Gilles znajdują się płytkie laguny z rafą koralową. Od 2007 r. te siedliska o dużej bioróżnorodności są chronione w obrębie morskiego rezerwatu przyrody.

KLIMAT REUNION

Na półkuli południowej pory roku są odwrócone w stosunku do półkuli północnej, a pojęcia zimy i lata są bardzo względne. Wyróżnić można dwa główne okresy: lato– gorący i wilgotny sezon, oraz zimę – sezon suchy i chłodniejszy. Szczególnie przyjemne są okresy przejściowe (kwiecień-maj, październik-listopad), ani za gorące, ani za wilgotne.

LATO

Trwa od listopada do kwietnia, z dobowymi temperaturami powyżej 30° na wybrzeżu. Opady mogą być znaczące, choć skoncentrowane w krótkich okresach. Jest to również sezon cyklonów tropikalnych. W tym okresie wodospady i kwitnąca roślinność są szczególnie spektakularne, na straganach znaleźć można egzotyczne owoce, a woda w lagunie jest wyjątkowo ciepła ok 27°.

ZIMA

Która trwa od maja do października, przekłada się na nieco chłodniejsze temperatury, od 22 do 24 ° na wybrzeżu. Nawet w nocy termometr rzadko spada poniżej 20 °. Tymczasem woda w lagunie wynosi około 22 °. Z rzadkimi wyjątkami drzewa nie tracą liści, a niektóre gatunki roślin kwitną. W wyższych partiach wyspy i w górach, temperatura waha się od 5 ° do 15 °. Temperatury ujemne są czasami rejestrowane w pobliżu najwyższych szczytów. Na wysokościach od 1800 m, w lipcu i sierpniu, często występują nocne przymrozki. Niezwykłe zjawisko na tropikalnej wyspie: w Reunion może wyjątkowo śnieg! Tak było na początku sierpnia 2003 r. i w październiku 2006 r. Przez trzy dni śnieg pokrył szczyt Piton des Neiges, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza właśnie „Szczyt Śniegu”. Cienki biały płaszcz pokrywał również obszar wulkanu i szczytu Maïdo.

POGODA NA REUNION

Połączenie wilgotnego klimatu tropikalnego i górzystego terenu sprzyjało mnożeniu się specyficznych mikroklimatów, przyczyniając się do rozwoju endemicznej flory i fauny. Różnorodność flory jest imponująca na tak małym terytorium. Od palm kokosowych i drzew filaos, które kształtują linię brzegową plaż, lasy z paprociami i sagowcami niczym z Jurassic Park, piękne lasy kryptomii (jodła kreolska) po wspaniałe tropikalne lasy pierwotne. Między suchą sawanną zachodu a wilgotnymi lasami Salazie, zboczami wybrzeża, wodospadami i wulkanem, Reunion oferuje bardzo zróżnicowane krajobrazy.

Właśnie ta różnorodność pozwala, w ciągu jednego dnia, posmakować ciepła morza i chłodu szczytów pokonując niewielkie odległości. Za zakrętem lub po kilkuset metrach można znaleźć się w zupełnie innym klimacie. Główny powód – góry. Pogoda może się bardzo szybko zmienić.

Aby odwiedzić wyższe partie gór, wybrać się na wędrówkę lub cieszyć się panoramą, trzeba wyjechać wcześnie rano, w innym przypadku istnieje ryzyko, że zamiast zapierających dech w piersiach szczytów i czystego nieba, zobaczymy tylko chmury. Słońce wschodzi około 5h30 latem i 7h zimą; zachodzi wcześnie: około 19h latem, 18h zimą. To zaproszenie, aby wcześnie wstać, aby cieszyć się najlepszymi krajobrazami!

KREOLSKA KUCHNIA REUNION

Kuchnia Reunion jest wynikiem spotkania różnych kultur, pochodzenia, tradycji, a także języka mieszkańców. Francuskie, indyjskie, chińskie i afrykańskie kultury kulinarne połączyły się, aby stworzyć kuchnię Reunion. Podstawą żywienia jest ryż, jak ma to miejsce na całym Oceanie Indyjskim. Mieszkańcy Reunion uwielbiają piknikować i spędzać czas na świeżym powietrzu, gotując, jedząc i rozmawiając. Specjalne altanki z paleniskami szturmowane są w każdą niedzielę, gdy całe rodziny z pełnym wyposażeniem kuchennym przyjeżdżają na piknik. Jakie potrawy są typowe dla wyspy?

CARI

Cari, którego nazwa pochodzi prosto z Indii, jest najbardziej popularnym daniem na wyspie. Cari to danie mięsne lub rybne z pomidorami (lub nie), cebulą, czosnkiem, kurkumą i różnymi przyprawami, w zależności od cari. Podawane z warzywami strączkowymi (czerwona fasola, biała fasola, groszek lub soczewica Cilaos) i rougail (pikantny przyprawa z ostrych papryczek i różnych dodatków), które towarzyszą ryżowi. Najczęściej podawane są cari z kurczakiem, wołowiną, bichiques (narybkiem), dorszem czy krewetkami.

ROUGAIL

Podobnym daniem do cari, jest rougail. Nie chodzi tutaj o pikantny sos towarzyszący cari, ale o danie zwane rougail, podobne do cari i różniące się kilkoma przyprawami i przygotowaniem. Często podawane z kiełbaskami lub wędzonym boczkiem „boucanee”.

Na Reunion znajdziemy również potrawy typowe dla kuchni indyjskiej i chińskiej jak na przykłąd briani czy chop suey. W okresie kwiecień-maj, można także spróbować wyjątkowej potrawy jaką są smażone larwy os! Bardzo doceniane przez mieszkańców za swoje walory smakowe, nazywane są kawiorem Reunion. Również ze względu na swoją cenę, która oscyluje pomiędzy 50-100 euro za kilka gniazd!

STREET FOOD

Bouchons (pulpeciki mięsne w cieście ryżowym), nems, samusas (trójkątne pierożki z ciasta nadziewanego mięsem, rybą, serem i często z chili smażone na głębokim oleju) i bonbon piment (małe oponki z groszku/fasoli lub ciecierzycy z korzennymi przyprawami i pieprzem) serwowane są niemal wszędzie na wyspie, a zwłaszcza w barach, na targowiskach czy po prostu na ulicy. Idealne na „mały głód” lub jako przystawka.

OWOCE

Reunion oferuje niesamowitą różnorodność owoców i warzyw ze smakami i aromatami dla każdego! Większość warzyw i owoców, które można znaleźć na straganach lub w sklepach warzywnych, rośnie na całej wyspie. Żyzne, wulkaniczne ziemie wyspy pozwoliły na adaptację wielu gatunków roślin z całego świata.

Wyspa Reunion słynie przede wszystkim z owoców tropikalnych: bananów, ale także ananasów Victoria (z pewnością najbardziej cenionych kulinarnie, bardzo popularnych na świecie), liczi, longanis, mango, papai, kokosa, marakui, guawy i wielu innych. Wszystkie zachwycają swoim smakiem kubki smakowe.

WARZYWA

W tradycji kreolskiej warzywa są spożywane przy każdym posiłku. W zależności od potrawy można znaleźć różne warzywa do gotowania. Ostre papryczki, bataty, cukinie, bakłażany, marchewki, chouchou lub pomidory są obecne prawie przez cały rok na straganach z innymi bardziej niezwykłymi warzywami, takimi jak Ti Jacques, Baba Figue i wszelkiego rodzaju brèdes (młode pędy roślin, przypominające szpinak). Nie można zapomnieć o roślinach strączkowych, takich jak soczewica Cilaos, czerwona fasola, biała i groszek! Są to niezbędne dodatki do każdego rougailu lub cari!

NAPOJE

Piwo „DODO” będące symbolem wyspy (jego reklam nie sposób przeoczyć) wraz z rumem są lokalnymi gwiazdami. Reunion produkuje także swojej własne wino, słodkie i czerwone, pochodzące z winnic położonych w Cilaos.

Poniżej krótki filmik z jednego z najbardziej znanych targów ulicznych –Marche Forain w Saint-Paul. Najlepsze miejsce na zakupy! 🙂

ARCHITEKTURA REUNION

Architektura kreolska Reunion po raz kolejny jest wynikiem wyjątkowej mieszanki Wschodu i Zachodu. Początkowo domy – pierwsze chaty kreolskie, zwane „chatami ze słomy”, inspirowane były afrykańskimi i malgaskimi domami ze słomy. Aż do czasu, gdy pierwsze prawdziwe chaty kreolskie z drewnianą konstrukcją zostały zbudowane przez pierwszych osadników pracujących przy plantacjach kawy i przypraw.

Kreolskie chaty „kaz” stanowią dzisiaj kolonialne dziedzictwo. Odwiedzając różne miasta Reunion, można zwiedzić kilka kreolskich domów i podziwiać tradycyjną architekturę wyspy. Typowe „kaz kreol” to domy szkieletowe z kilkoma charakterystycznymi elementami. Werandami i zadaszonymi tarasami, kryte są drewnianym gontem, a także ozdobione są lambrekinami i rzeźbionymi drewnianymi fryzami. Elementy te reprezentują w zbiorowej wyobraźni kreolski styl architektoniczny i są symbolem pewnej sztuki życia.

Ogród kreolski, podobnie jak flora wyspy i w przeciwieństwie do bardzo uporządkowanych ogrodów „francuskich”, kreolski charakteryzuje się gęstą i bujną roślinnością, mieszając w radosnym nieładzie wiele odmian roślin, kwiaty i drzewa owocowe. Świadomość nieocenionej wartości architektury kreolskiej Reunion jest stosunkowo niedawna i jest obecnie przedmiotem działań konserwatorskich i restauratorskich.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *