alberobello
Włochy

Zwiedzanie Alberobello – miasteczka ‚trulli’

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Miasteczko tysiąca trulli

Alberobello, które oznacza „piękne drzewo” zostało sklasyfikowane przez UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Ludzkości i znane jest jako stolica trulli, które słyną na całym świecie z charakterystycznego piękna, wyjątkowości i niezwykłego przykładu włoskiej architektury ludowej. Położone jest około 1-1h30 jazdy samochodem lub pociągiem od Bari – stolicy regionu Apulii. Około 1/3 trulli w Alberobello jest nadal zamieszkana, 1/3 została przekształcona na wszelkie potrzeby turystów, ostatnia część jest niestety opuszczona.

Trullo, które pochodzi z greckiego τρούλος, oznacza kopułę. Te tradycyjne mieszkania regionu Apulia mają różne kształty i rozmiary i charakteryzują się szarym, stożkowatym dachem zwieńczonym kulą, krzyżem lub innym symbolem. Budowane na sucho, bez zaprawy, klasyfikowane były jako konstrukcje chwiejne, nietrwałe i nieukończone, co pozwalało uniknięcia płacenia podatków.

W rzeczywistości, trulli są całkowicie stabilne, konstrukcja wewnętrzna na bazie koła bez jakikolwiek elementów  wsparcia lub połączenia, posiada cudowną zdolność statyczną.

Są to unikalne budynki, które traktowane są jako jednostki modułowe dzięki czemu mogą istnieć samodzielnie, jak i komunikować się z innymi budynkami, natomiast grube ściany oraz prawie całkowity brak okien zapewniają optymalną równowagę termiczną zatrzymując ciepło zimą i chłód latem.

Charakterystyczny pseudo-kopułowy dach zbudowany jest z poziomych warstw łupków wapiennych zwężających i zmniejszających się koncentrycznie. Bardzo często dachy ozdobione są symbolami i hieroglifami o charakterze ezoteryczno-duchowym (krzyż, serce przebite strzałą, drzewo, promienna gołębica symbolizująca Duch Święty, półksiężyc z krzyżem), których znaczenie nie zostało do końca wyjaśnione.

Trulli są unikalnym przykładem starej architektury, która mimo upływu czasu nadal jest wykorzystywana. W Alberobello znajduje się obecnie ponad 1600 trulli rozmieszczonych w dwóch dzielnicach. Pierwsza z nich – Aia Piccola,  bardziej autentyczna i mniej komercyjna dzielnica Alberobello, w której niektóre z trulli są nadal zamieszkałe. Dzielnica Monti jest głównym obszarem turystycznym Alberobello , w której znajduje się większość trulli.

Spacerując po centrum historycznym ze względu na bajkowe kształty oraz idealną biel ulic i murów, momentami ma się wrażenie, że jest się w tematycznym parku rozrywki z budynkami z kartonu. W sezonie ulice zapełnione są turystami, natomiast we wnętrzach trulli znajdziemy głównie sklepy z pamiątkami i rękodziełem,  galerie sztuki czy restauracje. Aktualnie wiele z nich zostało również zaadaptowanych pod wynajem i cieszą się dużym powodzeniem wśród osób szukających nieoczywistych i wyjątkowych miejsc. Spacer po uliczkach jest bardzo przyjemy gdyż jest to miejsce zupełnie nietypowe. Zachęcam także do odejścia od najpopularniejszych ulic, aby podziwiać małe i kwieciste dziedzińce trulli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *