bari
Włochy

Bari – co zobaczyć w stolicy Apulii?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Apulia (Puglia w języku włoskim), region położony na obcasie włoskiego buta, do niedawna mało znany, stał się w ostatnich latach coraz popularniejszym celem podróży.

Bari jest stolicą regionu Apulia. To także największy port lotniczy w regionie. Historyczne centrum jest bardzo urocze, ale niekoniecznie wymaga, abyśmy zatrzymali się tu na więcej niż jedną noc, gdyż zwiedzić je można w kilka godzin.

Dzielnica starego Bari rozciągająca się pomiędzy dwoma portalami miasta, starym i nowym, z widokiem na nabrzeże, stanowi historyczne centrum Bari sięgające czasów średniowiecza. Wchodząc do tego labiryntu zaułków, otoczonego murami wydaje się, że od tego czasu niewiele się zmieniło. Zwarta zabudowa, na każdym rogu kapliczka lub kościół, zabytkowe budynki, to wszystko sprawia, że spacer uliczkami jest bardzo przyjemny.

Bazylika Świętego Mikołaja, patrona miasta Bari jest jednym z najważniejszych budynków religijnych we Włoszech. Szczątki Świętego Mikołaja spoczywają w krypcie, dlatego też jest to istotne miejsce pielgrzymek zarówno dla wiernych katolickich, jak i prawosławnych. Jest to jedno z niewielu miejsc we Włoszech, gdzie celebruje się dwa kulty religijne. Bazylika została zbudowana w stylu romańskim, a wewnątrz można podziwiać złocone drewniane sufity z obrazami z XVII wieku, srebrny ołtarz i krzesło Eliasza. Skarb Świętego Mikołaja, który wciąż rośnie dzięki darom i ofiarom wiernych, jest przechowywany w sąsiednim muzeum i zawiera srebrne przedmioty, iluminowane manuskrypty i cenne pergaminy.

Nieco dalej, kolejna niespodzianka. Trafiamy na ulicę, gdzie w przedsionkach domów kobiety przygotowują typowy dla regionu Apulii makaron – orecchiette. Małe makaronowe kapelusze są następnie eksponowane w słońcu na specjalnych suszarkach. W niektórych miejscach makaron można kupić bezpośrednio od mieszkańców.

Wychodząc z miasta docieramy na wybrzeże. Spacerując nadmorską promenadą z jednej strony możemy podziwiać zabytkowe mury miasta oraz najpiękniejsze budynki Bari, w tym Albergo delle Nazioni, Teatr Kursaal Santa Lucia i Palazzo della Provincia, a z drugiej cieszyć się widokami na Adriatyk.

Apulia – obcas włoskiego buta, to region o różnych twarzach, łączący naturę, historię, tradycję i duchowość, wciąż jeszcze nie zadeptany przez turystów. Mieliśmy okazję go odkrywać odwiedzając także okoliczne miasteczka Alberobello i Polignano a Mare, które położone są około godziny od Bari i zdecydowanie warto je zobaczyć podczas pobytu w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *