florencja co zobaczyć panorama
Włochy

Perła Toskanii – Florencja, co zobaczyć?

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Florencja była drugim po Rzymie miastem, które odwiedziliśmy podczas naszego włoskiego, majowego roadtripu. Włochy mają do zaoferowania  tyle wspaniałych i interesujących miejsc, że naprawdę ciężko jest wybrać, te które nam się najbardziej podobały. Jednak Florencja jest zdecydowanie w naszym top 5.  To wspaniałe i piękne miasto! Od pierwszych chwil zauroczyła nas swoją atmosferą, architekturą ale jednocześnie lekko przytłoczyła ilością piękna zgromadzonego na tak małej przestrzeni. Spędziliśmy tu tylko dwa dni i zdecydowanie będziemy chcieli tu wrócić i zobaczyć, to czego nie udało nam się odkryć podczas naszego krótkiego pobytu.

Florencja będąca stolicą Toskanii posiada jeden z największych współczynników zagęszczenia dzieł sztuki na naszej planecie. Zgromadzono tutaj ponad 20% dzieł włoskiego dziedzictwa artystycznego a jej muzea jak i samo miasto zaliczane są do najpiękniejszych we Włoszech. 

Historia i sztuka Florencji nierozerwalnie związana jest z rodziną Medyceuszy. Ta słynna toskańska rodzina pozwoliła na wyraźną ewolucję miasta, zwielokrotniając jego wpływy kulturalne, gospodarcze i polityczne.

Florencja od wieków zachowała swój urok. A wiele ciekawych punktów widokowych znajdujących się w mieście pozwala podziwiać to wspaniałe miasto z nieco innej perspektywy. Kopuła Duomo, dzwonnica Campanile di Giotto, wieża Palazzo Vecchio, punkt widokowy na Placu Michała Anioła to tylko niektóre z nich, które warto odwiedzić.

Wokół katedry Santa Maria del Fiore

Serce Florencji bije w rytmie niepohamowanego napływu turystów koncentrujących się wokół katedry Santa Maria del Fiore i jej Duomo. Jej wyjątkowość: jest imponująca, fascynująca, posiada kopułę, która opiera się prawu grawitacji i która pozostaje tajemnicą architektonicznego projektu oraz punktem odniesienia dla architektów na całym świecie. Katedra Santa Maria del Fiore zapiera dech w piersiach i w słońcu oświetlającym jej elewację i wszystkie szczegóły wykonane z białego marmuru prezentuje się niezwykle majestatycznie

W porównaniu do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie, wspaniale wyeksponowanej na Placu św Piotra, Katedra Duomo we Florencji wydaje się znajdować w miejscu o wiele za małym dla niej, przez co nie sposób objąć wzrokiem całego budynku.

Widok Duomo z dzwonnicy

Wnętrze katedry jest skromne i nie robi już tak ogromnego wrażenia jak można by było sobie wyobrażać. Warto jednak wejść do środka aby zobaczyć freski pokrywające wnętrze ścian kopuły przedstawiające sceny Sądu Ostatecznego namalowane przez Vasariego i Zuccariego w latach 1572-1579. Mieliśmy także okazje przyjrzeć im się z bliska wchodząc na kopułę, na której szczycie znajduje się punkt widokowy.


Na 5 pasach ukazano kolejno: 24 Starców z Apokalipsy, Chór Anielski z narzędziami Męki Pańskiej, Zmartwychwstałego Chrystusa; postacie Matki Bożej i świętych; Cnoty i Dary Ducha Świętego oraz Błogosławieństwa, Grzechy Główne oraz Piekło.

Panorama Florencji z Duomo

Naprzeciwko głównego wejścia znajduje się budynek baptysterium ze wspaniałymi złotymi mozaikami z XIII wieku zdobiącymi wewnętrzną powierzchnię dachu oraz Drzwiami Raju umieszczonymi po wschodniej stronie Baptysterium, które przedstawiają 10 scen ze Starego Testamentu.

Na placu obok katedry znajduje się także dzwonnica – Campanile di Giotto, na którą również można i na pewno warto się wspiąć pokonując ponad 400 stopni. Widok Duomo, jej ceglasto-czerwonej kopuły i wspaniała panorama miasta, która nam się ukaże są warte wysiłku.

Panorama Florencji z dzwonnicy

Wskazówka: bilety warto kupić wcześniej online, gdyż na miejscu może się okazać, że wszystkie zostały wykupione. Bilet łączony jest najlepszym rozwiązaniem i daje pierwszeństwo w kolejce na kopułę oraz uprawnia do wejścia do katedry, krypty, baptysterium, dzwonnicy oraz Museum Opera del Duomo.

Dla osób lubiących muzea i sztukę oraz wybierających się do Florencji w wysokim sezonie, wartą rozważenia jest karta „Firenze Pass”, która pozwala, zobaczyć wszytskie najważniejsze miejsca we Florencji unikając przy tym stania w ogromnych nierzadko kilkugodzinnych kolejkach. Cena ważnego 72 godziny passu jest jednak dość wygórowana – 85 euro.

Muzeum Opera del Duomo

Odwiedziliśmy je przy okazji kupowania biletów wejściowych na kopułę oraz dzwonnicę. Nie mieliśmy specjalnych oczekiwań, jednak zrobiło na nas spore wrażenie. Jest  nowoczesne i bardzo przestronne. Prezentowane są tu różnorodne dzieła, ale przede wszystkim wszystko co związane z budową kopuły i katedry. Od narzędzi, które Brunelleschi używał do budowy tej ogromnej kopuły przez posągi, elementy fasady czy oryginalne Drzwi Raju Baptysterium.

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria jest głównym i jednym z piękniejszych placów we Florencji. Plac z każdej strony otoczony jest pięknymi kamienicami i posągami a w jego centralnym punkcie znajduje się Fontanna Neptuna w otoczeniu morskich stworów.

Przy placu znajduje się między innymi słynny Palazzo Vecchio. Budynek pałacu jest dość surowy i przypomina nieco fortecę, jednak jego wnętrza są niezwykle bogate. Niestety nie mieliśmy czasu na jego zwiedzanie, odwiedziliśmy tylko piękny dziedziniec. Przy wejściu do Palazzo Vecchio znajduje się budynek Loggia del Lanzi z plenerową  galerią rzeźb i posągów oraz licznymi reprodukcjami oryginalnych prac, które przechowywane są w muzeach miasta.

Muzeum Uffizi

Usytuowane tuż obok Piazza della Signoria, to muzeum którego nie można ominąć. Jeśli masz czas, aby odwiedzić tylko jedno muzeum, wybierz Uffizi. Mówi się, że ta galeria jest największą i najważniejszą kolekcją arcydzieł na świecie! Poświęcone dziełom sztuki renesansowej, w szczególności Rafaela, Leonarda da Vinci i Botticellego. Do muzeum ustawia się ogromna kolejka i dlatego też warto kupić bilety z wyprzedzeniem online.

Ponte Vecchio

Mosty biegnące wzdłuż rzeki Arno są symbolem miasta, w tym Ponte Vecchio, który przecina Arno w najwęższym miejscu. Jest to jeden z najstarszych mostów we Florencji, atrakcja miasta, która przyciąga turystów z całego świata ze względu na swoją unikatową architekturę. Znajduje się tu wiele małych sklepików jubilerskich umiejscowionych po obu stronach mostu w małych pomieszczeniach z charakterystycznymi okienkami. Na środku mostu znajduje mały balkon z ławeczkami punktem widokowym szczególnie obleganym podczas zachodów słońca.

Korytarz Vasariego

Słynny korytarz, zaprojektowany przez Giorgio Vasari, który pozwalał członkom rodziny książęcej przemieszczać się z jednej strony miasta na drugą bez żadnego zagrożenia. Łączy Palazzo Vecchio i Palazzo Pitti, budynki – symbole władzy we Florencji. Pierwszy, z widokiem na Piazza della Signoria, był siedzibą rządu Florencji od końca XIII wieku, drugi został wybrany przez Medyceuszy jako główna rezydencja rodziny książęcej z połowy XVI wieku.

Wielki architekt Vasari, który również stworzył projekt Galerii Uffizi, zaprojektował ten korytarz, który przebiega nad rzeką Arno, przechodząc ponad sklepami Ponte Vecchio.  W czasie budowy przejścia znajdowały się nad sklepami mięsnymi, które wkrótce potem ustąpiły miejsca jubilerom, gdyż Medyceusze nie mogli znieść nieprzyjemnego zapachu podczas ich wędrówek tajemnym korytarzem. Tajne spacery, obserwowanie życia miasta z góry przez małe okna, przez które można zobaczyć wszystko, jednocześnie nie będąc widocznym, to wszystko działa na wyobraźnię a korytarz Vasariego to niewątpliwie fantastyczny przykład historii miasta.

Ze względu na swój ograniczony rozmiar, związany z pierwotną funkcją, zachował swój wyjątkowy charakter i można go odwiedzać tylko przez rezerwację, w małych grupach.

Ogrody Boboli i Palazzo Pitti

Po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu różnych muzeów w mieście, chcieliśmy zakończyć ten dzień spacerując po ogrodach Boboli i Bardini jednak nie zdążyliśmy przed ich zamknięciem.  Ogrody Boboli sąsiadują z pałacem Pitti i zajmują prawie 45 000 metrów kwadratowych, można tu odnaleźć wspaniałe posągi i dzieła sztuki, a także amfiteatr, a podczas spaceru w pachnących ogrodach można odkryć wiele tarasów pokrytych kolorowymi winoroślami i kwiatami lub popijać kawę w jednej z kawiarni.

Ogrody znajdują się w tym samym miejscu co Palazzo Pitti, była willa Medyceuszy, w której dziś znajduje się ogromna kolekcja dzieł zebranych przez członków tej najsłynniejszej rodziny florenckiej.  

Będąc w tej okolicy zrobiliśmy sobie miły spacer, z dala od tłumów. Odkrywaliśmy okolicę Oltrarno, dzielnicę po drugiej stronie Ponte Vecchio, stosunkowo spokojną i nietkniętą przez turystykę. Okolice Piazza San Spirito pełne są małych sklepów rzemieślniczych i słonecznych tarasów, idealnych na krótką przerwę. O zmroku, atmosfera staje się bardziej żywa, a kafejki zamieniają się w miejsca spotkań dla mieszkańców.

Zachód słońca na esplanadzie Michała Anioła

Na zakończenie naszego pobytu we Florencji udaliśmy się na taras widokowy Piazzale Michelangelo znajdujący się po drugiej stronie rzeki, około 20 min od centrum miasta. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zaliczyć będąc we Florencji.  Jako, że mieliśmy trochę czasu przed zachodem słońca, wybraliśmy się na krótki spacer, by zobaczyć znajdującą się w pobliżu wspaniałą romańską bazylikę San Miniato al Monte. Z polichromowaną marmurową fasadą z typowymi geometrycznymi wzorami toskańskimi prezentowała się pięknie, w ciepłych barwach popołudniowego słońca.

Z esplanady Michała Anioła, znajdującej się nieco poniżej kościoła roztacza się wspaniały, panoramiczny widok na miasto. Jest to bardzo popularne miejsce, które odwiedza bardzo wiele osób, dlatego warto tu przyjść nieco wcześniej, aby spokojnie móc podziwiać wspaniałą panoramę miasta, która oferuje niesamowity widok na historyczne centrum Florencji, od twierdzy Belvedere do kościoła Santa Croce, Point Vecchio przez Duomo i dzwonnicy aż do toskańskich wzgórz na północ od miasta. Widok ten podczas zachodu słońca jest naprawdę imponujący.

Co jeszcze zobaczyć we Florencji?

Muzeum dell’Accademia

Drugim wspaniałym muzeum we Florencji jest Muzeum Akademii. To właśnie w tej galerii można zobaczyć prawdziwego Dawida Michała Anioła. Posąg ważący ponad 5 ton i mierzący 5 metrów wysokości! Ale to nie wszystko, ponieważ można tu również podziwiać wiele innych dzieł znanych włoskich artystów, takich jak Orcagna i Pontormo.

Plac Republiki – Piazza della Republicca

Ten plac jest jednym z wielu głównych placów miasta, które trzeba zobaczyć. Można podziwiać i wędrować w centrum starożytnych rzymskich ruin. Jest tu wiele znanych kawiarni, takich jak Café Gilli i Paszkowski, gdzie wielu artystów i pisarzy spędzało dzień w towarzystwie.

Fontanna Porcellino

Znana również jako Il Porcellino, ta słynna fontanna przedstawia dzika z brązu plującego wodę. Został on stworzony przez Pietro Tacca na początku XVII wieku, aby kupcy, którzy sprzedali swoje produkty na pobliskim placu, mogli mieć dostęp do wody. Przez stulecia pysk dzika został wypolerowany przez turystów dotykających go aby przyniósł im szczęście. Legenda głosi także, że jeśli włoży się monetę do ust dzika i następnie uda się ją wciągnąć do siatki pod posągiem, życzenie spełni się.

Bazylika Santa Croce

Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów franciszkańskich w mieście,  z wieloma pomieszczeniami udostępnionymi do zwiedzania, rozmieszczonymi na kilku piętrach. Można wspiąć się na dzwonnicę, odwiedzić muzeum lub jedną z wielu kapliczek.

Florencki streetart

Spacerując po mieście spotkaliśmy wiele ciekawych i kreatywnych form streetartu. Zdecydowanie najbardziej zaintrygowały nas plakaty ze znanymi postaciami ze świata sztuki. Oto kilka z nich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *