pompeje-miasto-u-podnoza-wezuwiusza
Włochy

Pompeje – zwiedzanie, zabytki, informacje praktyczne

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Pompeje odwiedziliśmy przy okazji naszej kilkudniowej wizyty w Neapolu. To starożytne miasto znajduje się około dwudziestu kilometrów na południe od Neapolu, w regionie Kampania w południowych Włoszech.

Miasto usytuowane u podnóża Wezuwiusza zostało pochłonięte podczas erupcji wulkanu, która miała miejsce w 79r n.e. Wbrew powszechnemu przekonaniu, miasto nie zostało pokryte lawą, tylko grubą warstwą pyłu i skał wulkanicznych. Osady następnie zestalały się, tworząc warstwę ochronną, która przetrwała wieki i zachowała w nienaruszonym stanie wszystko, co znajdowało pod nią.

Pompeje nie były jedynym miejscem, które zostały zniszczone podczas erupcji. Okoliczne miejsca również ucierpiały: starożytne miasto Herkulanum, Oplontis ze wspaniałą willą cesarzowej Poppei, miasta Boscoreale i Stabies. Ruiny Pompejów reprezentują jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Zarówno Pompeje i Herkulanum są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a ich ruiny są znane na całym świecie dzięki wyjątkowej konserwacji niektórych budynków.

Historia Pompei

Dokładna data założenia miasta pozostaje niepewna. Wiemy tylko z pewnością, że miasto zostało założone przed VI w pne. W momencie erupcji Wezuwiusza populacja miasta szacowana była na nieco ponad 10 000 mieszkańców. Pogrzebane w wyniku erupcji Pompeje popadły w zapomnienie i stopniowo zniknęły  z historii. Działo się tak, aż do 1748 roku, kiedy to przypadkiem natrafiono na fragmenty starożytnych ruin i rozpoczęto prace archeologiczne, które trwają aż do dzisiaj, podczas gdy w tym samym czasie, prawie 3 mln turystów każdego roku odwiedza to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Poszukiwania i prace nadal trwają a kolejne 21 ha skarbów archeologicznych pozostaje nieodkrytych.

Odwiedzając to miejsce niejako cofamy się w czasie. To rzeczywiście jedno z najbardziej zaskakujących i poruszających miejsc we Włoszech gdzie można zobaczyć, jak działało stare rzymskie społeczeństwo. Miasto czerpało bogactwo z płodności ziemi, a także z strategicznego położenia przy ujściu rzeki Sarno. Bogactwo jest naprawdę słowem, które uderza. Nawet 2000 lat po gwałtownej destrukcji, przy odrobinie wyobraźni to bogactwo jest nadal widoczne: forum, ogrody, miejsca relaksu, łaźnie publiczne, amfiteatr, sklepy.

To, co zaskakuje, to także „nowoczesność” tego miasta z łaźniami, prywatnymi saunami, przejściami dla pieszych i … ulicznym jedzeniem!

Przy wejściu dostajemy mapę, na której zaznaczonych jest kilkadziesiąt najważniejszych i najciekawszych miejsc. Najbardziej interesujące, których nie można ominąć w Pompejach to przede wszystkim:

Forum, które jest rdzeniem miasta i centrum miejskiego życia. Jest to główny plac w Pompejach, gdzie wzniesiono budynki religijne, polityczne, gospodarcze i administracyjne. Od strony południowej znajdują się monumentalne postumenty pamiątkowych posągów i ruiny miejskich budynków administracyjnych z I wieku.

Świątynia Apollina ze Świątynią Donic jest najstarszym budynkiem na forum. Pochodząca z 575 do 550 p.n.e. świątynia Apollo została kilkukrotnie przebudowana przez Greków i Rzymian na przestrzeni dziejów.

Odlewy gipsowe

2 000 mieszkańców, którzy nie zdołali uciec przed popiołami wulkanicznymi wydobywającymi się w wyniku nieustającej trzydniowej erupcji Wezuwiusza w 79 roku, natychmiast zostało uśmierconych. Nie tylko ze względu na kilkumetrową warstwę pyłu, ale także trujące gazy wydobywające się z wulkanu. Po rozkładzie, ich ciała zostawiały puste przestrzenie w wulkanicznej skale. Wieki później, archeolodzy byli w stanie zlokalizować te puste przestrzenie i wypełnić je płynnym tynkiem. Dzisiaj możemy oglądać te odlewy mężczyzn, kobiet i dzieci a nawet zwierząt. Przerażone rysy twarzy i gesty są na zawsze uwiecznione. Imponujące i uderzające.

Domy bogatych mieszkańców

Dom Fauna jest to największy dom w Pompejach, który wziął swoją nazwę od posągu znajdującego się w ogrodzie. Zbudowany na początku II wieku p.n.e Dom Fauna przeszedł wiele zmian na przestrzeni lat.

Na tyłach budynku znajduje się duży dziedziniec, na którym podziwiać możemy bardzo szczegółową mozaikę przedstawiającą sceny bitewne a także arkadowe ogrody.

Łaźnie termalne Stabies

Wewnątrz termy są bardzo przestronne i niewiarygodnie dobrze zachowane zachwycającymi szczegółowymi zdobieniami. Po wejściu do budynków widzimy dekoracje ścienne w bardzo dobrym stanie, szatnie i baseny wydają się być porzucone całkiem niedawno. Wewnątrz wyróżnić można dwie przestrzenie- sekcję dla mężczyzn i sekcję dla kobiet.

Piekarnie

W Pompejach w czasie erupcji Wezuwiusza działało kilka piekarni. Niektóre znajdują się w wyjątkowym stanie zachowania, wyróżnia się na przykład bardzo dobrze piec oraz kamienie młyńskie, które były używane do mielenia ziarna.

Thermopolium

W mieście jest ich wiele. Są to po pierwowzory dzisiejszego street food czy fast foodów. Zamożni klienci przychodzili tu na lunch. Żywność i napoje były przechowywane w dużych glinianych słojach bezpośrednio wprowadzanych do długiej kamiennej lady z możliwością ich podgrzania. Front lady bardzo często ozdobiony był freskami.

Amfiteatr

Ten ogromny amfiteatr, pochodzący z czasów cesarza Augusta, jest najstarszą tego typu zachowaną budowlą.  Widownia mogła pomieścić aż do 20 tysięcy widzów. Najczęściej odbywały się tu zawody sportowe, walki gladiatorów czy też walki ze zwierzętami.

Przejścia dla pieszych

Jedna z ciekawostek to fakt, że praktycznie wszystkie ulice mają ustawione przejścia dla pieszych, dzięki czemu przechodnie mogli spokojnie chodzić podczas ulewnych deszczy, bez konieczności moczenia nóg w deszczówce płynącej korytami ulic. Zwiedzając Pompeje warto zaopatrzyć się w wygodne i stabilne obuwie, gdyż do przejścia mamy dobrych kilka kilometrów po dość nierównych i stromych starożytnych ulicach.

Doskonałym uzupełnieniem  zwiedzania ruin Pompejów i starożytnego miasta Herculanum, pozwalającym pogłębić znajomość starożytności rzymskiej jest Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu, które w swoich zbiorach zawiera między innymi freski i mozaiki odkryte w Pompejach.

Do Pompejów najwygodniej dojechać pociągiem. Dociera tam linia Circumvesuviana z Neapolu (ok 45 min)

Planując weekend w Neapolu i okolicach warto kupić Campania Artecard, trzydniową kartę obejmującą darmowe przejazdy komunikacją miejską (autobusy, metro, pociągi) w Neapolu i regionie Kampanii. Dodatkowo w cenie karty otrzymujemy darmowe wejście do pierwszych dwóch wybranych z listy zabytków lub muzeów (w tym Pompejów) a także -50% na kolejne, od trzeciego począwszy. Istnieją różne opcje, my wybraliśmy trzydniową w cenie 32€ (25€ ulgowy, 18-25 lat) Zakupić je możemy online lub też na miejscu w muzeum lub na lotnisku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *