rzym w weekend forum romanum
Włochy

Rzym – zwiedzanie Wiecznego Miasta w weekend

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Rzym odwiedziliśmy podczas naszego majowego włoskiego roadtripu, przy okazji wizyty we Florencji i Bolonii. Wiosna jest idealnym okresem do odwiedzenia tego pięknego miasta, choć tak naprawdę Rzym jest miejscem, które spokojnie możemy zwiedzać o każdej porze roku, gdyż nawet w szare dni wydaje się ciepły i słoneczny.

Brukowane ulice, marmury, architektura, kolor ochry, monumentalność i historia czająca się za każdym rogiem. Od Watykanu przez Panteon, aż do Koloseum. Rzym to takie miasto, gdzie styl życia i kulturowe bogactwo może zauroczyć od pierwszych chwil.

Prawdziwe muzeum pod gołym niebem, które odkrywa się ze zdumieniem i entuzjazmem, wraz z niesamowitym dziedzictwem kulturowym. Rzym to nie tylko zabytki, to także styl życia. Dolce Vita! Słońce i radość życia, skutery, suszenie ubrań na balkonie, mocna kawa, ciepła atmosfera trattorii, melodia włoskiego języka. Równie piękne za dnia jak i w nocy, kiedy elegancja świateł wzmaga subtelność architektury budynków. Bary, spaghetterie, trattorie, vinoteche. W nocy miasto przeżywa drugie życie, ożywa w dzielnicach miasta. Miasto zakochanych, miasto przyjaciół, miasto wierzących, w którym spotykają się różne światy.

Podczas naszego włoskiego tygodnia mieliśmy niecałe trzy dni na zwiedzanie Wiecznego Miasta, przy czym jeden z nich przeznaczyliśmy w głównej mierze na Watykan. Jak to zazwyczaj bywa postawiliśmy na zwiedzanie miasta pieszo. Okazało się to być dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu odkryliśmy wszystkie zakątki miasta i wiele malowniczych, nieznanych uliczek, a przy dobrym rozplanowaniu, odległości pomiędzy najważniejszymi punktami miasta nie były zbyt duże.

ZAMEK ŚWIĘTEGO ANIOŁA

Na granicy Rzymu i Watykanu znajduje się Zamek Świętego Anioła. Mauzoleum cesarza Hadriana w starożytności, następnie budynek obronny i militarny w średniowieczu, a ostatecznie rezydencja papieży i więzienie. Ta okrągła forteca połączona tajnym korytarzem z Watykanem, była używana przez papieży do ucieczki w razie niebezpieczeństwa.

Do zamku prowadzi wspaniały most rozciągający się nad Tybrem, ozdobiony dziesięcioma posągami aniołów zaprojektowanych przez Berniniego, z którego można oglądać piękną panoramę miasta i rzeki.

PIAZZA DEL POPOLO

Piazza del Popolo to jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, położony na jednym końcu Via del Corso (drugi koniec to Piazza Venezia). Ten piękny zespół obejmuje fontanny, kościoły i obelisk, który zdobi jego centrum. Obelisk w centrum pochodzi z czasów Ramzesa II i został sprowadzony z Egiptu przez cesarza Augusta.

Wychodząc schodami na szczyt wzgórza, przekształconego w bardzo przyjemny ogród, mamy okazję podziwiać wspaniały widok od Piazza del Popolo aż do Watykanu.

SCHODY HISZPAŃSKIE

Schody Hiszpańskie znajdują się w historycznym centrum miasta. To miejsce, które przyciąga wielu turystów, którzy chętnie odpoczywają na słynnych schodach. Schody Hiszpańskie zawdzięcza swoją nazwę obecności ambasady hiszpańskiej, która miała swoją siedzibę przy placu w XVII wieku. Plac jest otoczony pięknymi budynkami z fasadami w ciepłej kolorystyce.  W jego centrum znajduje się oryginalna fontanna Barcaccia w kształcie łodzi.

Monumentalne schody prowadzą do kościoła Trójcy  Świętej i są szczególnie malownicze w okresie kwitnienia obsadzonych nimi roślin. Na szczycie, u podnóża kościoła Trinité des Monts, można podziwiać piękny widok na Rzym.

PIAZZA NAVONA

To bardzo ładny, duży plac z otoczony pałacami, kamieniczkami i kościołami. Miejsce odpowiednio przestronne, doskonale eksponujące włoską architekturę. Trzy fontanny w barokowym stylu nadają mu harmonijny wygląd i przyciągają uwagę turystów. Najbardziej majestatyczna i znana jest fontanna czterech rzek autorstwa Berniniego, która zdobi centrum placu. Jest poświęcona czterem rzekom, reprezentowanym przez posągi, które symbolizują cztery kontynenty: Dunaj dla Europy, Nil dla Afryki, Rio de la Plata dla Ameryki i Ganges dla Azji. Całość zwieńcza obelisk.

Piazza Navona to także żywe i ruchliwe miejsce Rzymu z wieloma restauracjami i kafejkami idealnymi na lunch lub filiżankę espresso. Na placu spotkać można także wielu malarzy i artystów ulicznych.

PANTEON

Pozostając w temacie rzymskich świątyń, kierujemy się w stronę słynnego Panteonu. Zbudowany w I wieku p.n.e. monumentalny Panteon jest doskonale zachowaną świątynią, która przetrwała do dziś. Stało się to głównie w wyniku przemian religijnych. Pierwotnie zbudowany, aby czcić bóstwa rzymskiej mitologii, został następnie przebudowany, aby ostatecznie stać się chrześcijańskim kościołem w VII wieku.

Imponująca kopuła przyciąga uwagę od wewnątrz, jak również z zewnątrz. O wysokości równej jej średnicy, czyli ponad 43 metry, kopuła jest największą jaką zbudowano przez człowieka w starożytności. Centralny świetlik jest jej centralnym punktem i nadaje temu miejscu wyjątkową jasność. W sali świątyni jesteśmy pod wrażeniem prac i szczegółów wykończeń wykonanych jego budowy. W centralnej sali świątyni znajduje się wiele grobowców królów m.in. Vittorio Emanuele II i artystów jak Rafael.

Wejście do Panteonu jest całkowicie bezpłatne. Na zewnątrz, ładna fontanna zdobi Piazza della Rotonda, wiele barów i restauracji znajduje się w pobliżu pomnika, dzięki czemu spora liczba odwiedzających zatrzymując się tutaj, ciesząc się pięknem tego niesamowitego budynku.

FONTANNA DI TREVI

Ta monumentalna fontanna, będąca dziełem Nicolasa Salvi, ukończona została w 1762 roku. Oparta o ścianę pałacu, fontanna jest alegorią oceanu  z Neptunem, stojącym na powozie w kształcie rydwanu, ciągniętym przez dwa konie. Posągi przedstawiające cztery pory roku, otaczające Neptuna reprezentują obfitość i zdrowotność.

Z racji na brak ograniczeń dla turystów, co podobno ma się niedługo zmienić, fontanna jest szturmowana dosłownie o każdej porze dnia i nocy! Mieliśmy okazję podziwiać tę wspaniałą fontannę kilkukrotnie, zawsze w towarzystwie wielu turystów. Tradycyjnie rzuca się dwie monety do fontanny, jedną z życzeniem, drugą aby wrócić do Rzymu! Każdego dnia w fontannie gromadzone są tysiące euro, które są przekazywane na cele charytatywne. Warto odwiedzić fontannę również w nocy, aby zobaczyć jak wspaniale jej unikalna architektura prezentuje się podświetlona subtelnym światłem.

KAPITOL I OŁTARZ OJCZYZNY

Kiedy docieramy do Piazza Venezia naszym oczom ukazuje się imponujący pomnik – Ołtarz Ojczyzny – Il Vittoriano. Gigantyczny pomnik z białego marmuru, wzniesiony na cześć Wiktora Emanuela II stosunkowo późno, bo w latach 1885-1911 upamiętnia włoskie zjednoczenie i Wiktora Emanuela II, który był pierwszym królem zjednoczonych Włoch. Pomnik znajduje się na Piazza Venezia i jest naprawdę imponujący pod względem wielkości i bieli. W jego wnętrzu odbywają się wystawy czasowe, ale przede wszystkim znajduje się tu taras widokowy z piękną panorama antycznego Rzymu.

Kapitol był głównym centrum strategicznym i religijnym w czasach starożytnego Rzymu. Plac Kapitolu graniczy z Palazzo Nuovo i Palazzo del Conservatori, w których mieszczą się muzea, a w ich kolekcji m.in. posąg słynnej wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa oraz obrazy najsłynniejszych włoskich artystów.

FORI IMPERIALI

Z tarasu Vittoriano obserwować można Forum Trajana z całym jego kompleksem. Labirynt ruin wzdłuż Via dei Fori Imperiali  to jeden z większych obszarów ochrony starożytnych ruin skupionych na całej ulicy gdzie można ujrzeć między innymi pozostałości cesarskich forów zbudowanych na chwałę rzymskich cesarzy. Nie sposób przegapić słynnej kolumny Trajana, która wyróżnia się na tle panoramy bielą i bardzo dobrym stanem zachowania.

FORUM ROMANUM I PALATYN

Via dei Fori Imperiali graniczy z jednej strony z niektórymi budynkami Forum Romanum, centralnym placem starożytnego miasta poświęconego polityce i handlowi. Przed wizytą w Koloseum udajemy się na taras  widokowy, aby podziwiać Palatyn i Forum Romanum- serce i starożytne centrum polityczne i społeczne Rzymu. Patrząc na ruiny nietrudno wyobrazić sobie życie Rzymian w starożytnym Rzymie. Nie decydujemy się jednak na zwiedzanie. Osoby zainteresowane historią i archeologią mogą skorzystać z biletu łączonego obejmującego zwiedzanie Koloseum, Forum i Palatynu.

KOLOSEUM

Państwowe muzea w Rzymie są bezpłatne w pierwszą niedzielę miesiąca. Dzięki temu udało nam się bezpłatnie zwiedzić Koloseum (oczywiście nie ominęło nas czekanie w długiej kolejce do wejścia). Koloseum będące symbolem starożytnego Rzymu, jest drugim najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Rzymie, tuż za watykańską Bazyliką Świętego Piotra.

Rzeczywiście to jeden z najbardziej imponujących zabytków w samym sercu Rzymu. Ten architektoniczny kolos, największy amfiteatr, jaki kiedykolwiek zbudowano w Cesarstwie Rzymskim, mogący pomieścić do 50 tys widzów, demonstruje całą potęgę Cesarskiego Rzymu tamtych czasów. Częściowo znajduje się w ruinie, ale jego zachowanie pozwala uruchomić wyobraźnię, nawet jeśli wizyta całego zabytku nie jest możliwa.

WZGÓRZE AWENTYN

Rzym został założony na siedmiu wzgórzach, dawniej pełniących strategiczne role obronne, dziś oferujące wspaniałe panoramy miasta. Wśród siedmiu wzgórz Rzymu znajduje się takie, które skrywa małą tajemnicę. Wzgórze Awentyn, na którym znajduje się Ogród Pomarańczowy z tarasem widokowym oraz budynki zakonu Rycerzy Maltańskich. Aby podziwiać wyjątkowy widok Bazyliki Świętego Piotra widzianą przez .. dziurkę od klucza, wystarczy odnaleźć duży, żelazny portal pałacu lub też kolejkę turystów 🙂 Ten efekt optyczny jest absolutnie zachwycający.

Będąc w tym miejscu w okresie wiosennym warto wstąpić także do ogrodu różanego znajdującego się na wzgórzu. W bliskiej odległości od wzgórza znajduje się też inna ciekawa atrakcja – Usta Prawdy ‘Bocca Della Verita’. Płaskorzeźba przedstawiająca oblicze brodatego bóstwa, która dawniej służyła jako wykrywacz kłamstw. Według legendy po włożeniu dłoni do ust rzeźby, miały się one zamykać i odgryzać rękę kłamcy.

KOŚCIOŁY I BAZYLIKI

W Rzymie znajduje się ponad 400 kościołów. Cztery z nich to główne bazyliki: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Matki Boskiej Większej i św. Pawła za murami. Stanowią one z trzema pomniejszymi bazylikami etapy tradycyjnego zwiedzania siedmiu kościołów pielgrzymujących do Rzymu. Wszystkie wspaniałe, prezentujące niezwykłą architekturę i bogactwo zdobień, zdecydowanie warte są odwiedzenia.  Jedno jest pewne, spacerując po Rzymie, warto choć na chwilę wstępować do napotkanych na drodze kościołów, gdyż większość z nich zdecydowanie warta jest chwili uwagi.

ZATYBRZE

Na wieczorna kolacje wybraliśmy się na Zatybrze, dzielnicę pełną knajpek, restauracji, tętniącą nocnym życiem. Wąskie uliczki, klimatyczne tarasy, uliczni artyści, kolorowe lampki, muzyka na żywo. Klimatem przypominała mi nieco krakowski Kazimierz. Tutaj też wstąpiliśmy do poleconej nam restauracji Carlo Menta serwującej bardzo smaczne specjalności kuchni włoskiej w bardzo przystępnych cenach (ceny w tygodniu są niższe niż w weekendy). Restauracja cieszy się dużym zainteresowaniem, więc czasem trzeba poczekać w kolejce na wolny stolik, jednak obsługa jest bardzo szybka mimo wielu klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *