watykan najmniejsze państwo świata
Włochy

Watykan – zwiedzanie, zabytki, ciekawe miejsca

Podziel się z innymi :)
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Watykańska wycieczka jest koniecznością podczas wizyty w Rzymie. est to miejsce, którego nie można przegapić, dlatego na Watykan poświęciliśmy jeden dzień z naszego trzydniowego pobytu w Wiecznym Mieście. To najmniejsze państwo-miasto na świecie, położone w samym sercu Rzymu, będące siedzibą papieża i kościoła katolickiego, skrywa wiele tajemnic. Nie trzeba być wierzącym, czy praktykującym katolikiem, aby docenić piękno i skarby zgromadzone na tak małej powierzchni. Mimo ogromnych tłumów turystów i pielgrzymów jest to absolutne must-see.

PLAC I BAZYLIKA ŚWIĘTEGO PIOTRA

Po dotarciu na Plac Świętego Piotra ustawiliśmy się od razu w bardzo długiej kolejce do wejścia do Bazyliki Świętego Piotra. W oczekiwaniu podziwialiśmy ten majestatyczny plac zaprojektowany przez Berniniego, otoczony z obu stron przez wspaniałą czterorzędową kolumnadę zwieńczoną 140 figurami świętych i męczenników Kościoła. Na placu, w jego centralnym punkcie, znajduje się również charakterystyczny egipski obelisk, wykonany z jednego bloku granitu, pełni funkcję gnomu zegara słonecznego i jednocześnie róży wiatrów. Symetrycznie po obu stronach od obelisku znajdują się dwie barokowe fontanny. Miejsce to znane na pewno  jest fanom książki Dana Browna ‘Anioły i Demony’.


Egipski obelisk został ozdobiony przez Berniniego otaczającą go fontanną. Jest wykonany z jednego bloku granitu, pełni funkcję gnomu zegara słonecznego i jednocześnie róży wiatrów. Symetrycznie po obu stronach od obelisku znajdują się dwie barokowe fontanny.

Po niecałej godzinie czekania i obowiązkowej kontroli  bezpieczeństwa, udaje nam się wejść do środka. Bazylika Świętego Piotra jest najważniejszym budynkiem religijnym katolicyzmu i jednocześnie największym kościołem katolickim na świecie, a jej kopuła jest widoczna z wielu miejsc w stolicy Włoch. Rzeczywiście trzeba przyznać, że jest to jeden z najbardziej imponujących budynków religijnych. Mimo że Bazylika obecny kształt zyskała dopiero w XVI wieku, to jej historia sięga o wiele dalej, gdyż ponoć została zbudowana na miejscu grobowca św. Piotra.

Warto poświęcić czas na wizytę w Bazylice podziwiając ogromne i niezwykle bogate wnętrza, barokową architekturę, malowane sklepienia i polichromowane marmury. Idealnie byłoby ją zwiedzić z przewodnikiem, aby dostrzec szczegóły i symbole oraz poznać historie z nimi związane, jednak nie mieliśmy takiej możliwości. Wejście do bazyliki jest bezpłatne.

Czego nie przegapić w Bazylice Świętego Piotra? Poza sakralnym charakterem budynku, Bazylika Świętego Piotra w Watykanie mieści kilka bardzo znanych dzieł. Najważniejsze z nich to:

 • Pieta Michała Anioła, ta marmurowa rzeźba przedstawiającą Chrystusa w ramionach Maryi jest jednym z najbardziej znanych dzieł sztuki na świecie. W 1972 r. napastnik uzbrojony w młotek zaatakował tę wspaniałą rzeźbę i od tego czasu dzieło jest chronione szkłem pancernym.
 • Baldachim ołtarza głównego, wykonany z brązu przez Berniniego znajdujący się nad grobem Św. Piotra.  
 • Pomnik św. Piotra, wykonany z brązu
 • Grobowce papieży, w sumie krypty bazyliki Świętego Piotra kryją groby 148 papieży, natomiast grób Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Bazyliki.
 • Święte Drzwi, otwierane tylko przy specjalnych okazjach. Składają się z szesnastu różnych paneli opisujących sceny z życia Jezusa.

Panorama miasta widziana ze szczytu kopuły Bazyliki

Przed opuszczeniem Bazyliki warto wejść na szczyt kopuły Bazyliki św. Piotra. Są dwie możliwości: pierwsza to wejście po schodach (551 stopni), druga to wyjechanie częściowo windą a następnie pokonanie końcowego odcinka schodami (320 stopni). Osobiście wybraliśmy pierwszą opcję.

Podczas wspinaczki zrobiliśmy sobie przystanek u stóp kopuły, aby cieszyć się jej widokiem przed dalszym kontynuowaniem wchodzenia. Można także okrążyć kopułę u jej podstawy. Jest to idealne miejsce do podziwiania dekoracji i zdobień jej wnętrza. Pozwala to także uświadomić sobie imponujący rozmiar Bazyliki i wysokość, na której znajduje się kopuła.

Ostatnia część wspinaczki prowadzi wąską i spiralną klatką schodową, pod zakrzywionym sklepieniem kopuły, od którego nieco może zakręcić się w głowie. Po dotarciu na szczyt roztacza się przed nami imponująca panorama miasta, niezaprzeczalnie najpiękniejsza w Rzymie. Warto przejść wokół kopuły, aby oprócz widoku na Plac Świętego Piotra, nie przegapić panoramy Watykanu (w tym ogrodów), ale także różnych znanych miejsc Rzymu.

Pomimo kolejki i wysiłku, które mogą zniechęcić, zdecydowanie warto wspiąć się na szczyt kopuły Bazyliki, gdyż tan wspaniały widok zdecydowanie wynagradza ten trud!

Ogrody Watykańskie
Gwardia Szwajcarska Watykanu

Gwardia Szwajcarska składa się ze 110 żołnierzy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Papieża i Watykanu. Można ich łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym czerwono-żółto-niebieskim uniformom i czarnym beretom. Ciekawostką jest to, że nie wszyscy mogą wstąpić w szeregi tej elitarnej straży. Kandydaci muszą być praktykującymi katolikami, narodowości szwajcarskiej, w wieku od 19 do 30 lat, nieżonaci, muszą mieć nienaganny stan zdrowia i reputację oraz ukończyć szwajcarską szkołę rekrutacji armii. Dlatego też językiem urzędowym szwajcarskich strażników jest język niemiecki.

Muzea Watykańskie

Dzięki jednej z największych kolekcji sztuki na świecie Muzea Watykańskie świadczą o wspaniałym bogactwie państwa-miasta. Na 7 kilometrach galerii prezentowane są obrazy, rzeźby, meble i różne przedmioty nabyte przez różnych papieży na przestrzeni wieków.

Wejście do Muzeów Watykańskich daje również dostęp do bardzo znanej Kaplicy Sykstyńskiej, która jest ich częścią.

Samo muzeum jest ogromne i bardzo zróżnicowane, posiadające zbiory od starożytnego Egiptu i Chin, greckie wazy czy dzieła renesansu. Jedynym minusem jest ogromny tłum zwiedzających. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Placu Pinii i wizyty w części muzeum z kolekcją dzieł antyku. W muzeum istnieje kilka bardzo pięknych galerii, w tym Galeria map geograficznych robiąca ogromne wrażenie.

KAPLICA SYKSTYŃSKA

Kaplica Sykstyńska będąca zwieńczeniem trasy, słynie przede wszystkim ze swoich fresków. Zostały one wykonane przez najbardziej znanych malarzy renesansu Michała Anioła, Sandro Botticelli, Perugino. Spośród wszystkich obrazów Kaplicy Sykstyńskiej nie można pominąć: Sądu Ostatecznego, fresku Michała Anioła, za ołtarzem Kaplicy Sykstyńskiej Watykanu. Na ścianach Kaplicy znajduje się wiele scen z życia Mojżesza lub Jezusa. Wśród nich freski Boticellego jak Kuszenie Chrystusa na pustyni. Imponujący sufit Kaplicy Sykstyńskiej z najbardziej znanym freskiem Stworzenie Adama, został namalowany przez Michała Anioła. Realizacja tego wspaniałego i ogromnego fresku zajęła mu prawie 5 lat. To jeden z największych skarbów Watykanu.

Kaplica Sykstyńska jest bez wątpienia jednym z najważniejszych punktów wizyty w Watykanie jednak osobiście byliśmy nią nieco rozczarowani i odczuwaliśmy lekki niedosyt. Tłum ludzi nieustannie przepychających się, strażnicy uciszający i  zakazujący robienia zdjęć przez głośnik, to wszystko sprawiło, że ciężko było odczuć w pełni atmosferę tego miejsca. Ze względu na ogromne kolejki warto kupić bilety z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie Muzeum Watykańskiego podając konkretną godzinę wejścia.


Kaplica Sykstyńska, ściana ołtarza głównego „Sąd Ostateczny”

Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej przedstawia serię dziewięciu obrazów z „Epizodami z Księgi Rodzaju” („Stworzenie świata”), następującymi po sobie w porządku chronologicznym, od ołtarza głównego do ściany drzwi wejściowych.

Stworzenie Adama


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *