WENECJA ATRAKCJE CIEKAWE MIEJSCA gondole kanał
Włochy

Dwa dni w Wenecji – atrakcje, ciekawe miejsca

Podziel się z innymi :)
  • 7
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Wenecja jest pełna atrakcji i ciekawych miejsc. Spędziliśmy tu trzy styczniowe dni, z czego jeden poświęciliśmy na zwiedzanie wysp Burano i Murano. Dzięki kolorowym budynkom i krętym kanałom, Wenecja pozostaje bez wątpienia najbardziej malowniczym miastem na świecie. Piękno i oryginalność tego miasta zachwycają od pierwszych momentów. Wenecja to labirynt niekończących się uliczek i kanałów, w których wspaniale jest się zatracić! Bardzo szybko zakochałam się w Wenecji i jej architekturze. Miasto ma również wiele niespodzianek: wysublimowane kościoły z architekturą inspirowaną orientem, warsztaty do naprawy gondoli lub szpitale znajdujące się w starożytnych zabytkach z zaparkowanymi przed nimi karetkami – motorówkami.

Na szczęście Wenecję odwiedziliśmy w styczniu, poza najwyższym sezonem turystycznym. Jednak mimo wszystko odczuliśmy obecność turystów, szczególnie w najbardziej znanych miejscach i wąskich przejściach. Trudno wyobrazić sobie jak bardzo miasto musi być zatłoczone w miesiącach letnich. Co nas rozczarowało? Wenecja to miasto, które nie ma zbyt atrakcyjnego życia nocnego i które przede wszystkim nie jest oświetlone, ledwo mogliśmy odróżnić uliczki  i emblematyczne budynki, gdy tylko zapadał zmrok. Szkoda, bo wieczorem oświetlone kanały mogłyby prezentować się niezwykle pięknie.

DZIELNICA SAN MARCO

Dzień zaczęliśmy od zwiedzania San Marco – najbardziej znanej dzielnicy Wenecji, szczególnie ze względu na jej wielkie bogactwo architektoniczne i historyczne. Będąc tutaj koniecznie trzeba zobaczyć Bazylikę Świętego Marka, Campanile ze wspaniałym widokiem na Wenecję, Pałac Dożów, Most Westchnień czy teatr operowy La Fenice. Jednak najprzyjemniejszy był spacer po całej okolicy i odkrywanie miejsc zdecydowanie mniej turystyczne niż ścisłe centrum, podziwianie witryn butików weneckich rzemieślników, współczesnych galerii sztuki, a zwłaszcza najpiękniejszych kolorowych uliczek z małymi mostami w każdym zakątku miasta. Spacerując, natknęliśmy się także na wyjątkową i niezwykle klimatyczną księgarnię – antykwariat Libreria Aqua Alta. Jej wyjątkowość tkwi przede wszystkim w wystroju i niezwykłych przedmiotach, jak na przykład gondola czy wanna, pełniących rolę mebli, w których umieszczone są książki, chronione w ten sposób przed podtopieniem.

DZIELNICA SAN POLO I DORSODURO

W tej dzielnicy wciąż znajdują się warsztaty rzemieślnicze, rynek i targ Rialto – tętniące życiem miejsce bogate w kolory i smaki, a także znakomite restauracje. To doskonałe miejsce, aby podziwiać zarówno widok na Canal Grande jak i również most Rialto – jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc w Wenecji.

Dość przypadkiem weszliśmy do centrum handlowego Fondaco Dei Tedeschi, gdzie na tarasie widokowym udało nam się podziwiać panoramę Wenecji, Canale Grande i Mostu Rialto. W tym budynku położonym blisko mostu Rialto, znajduje się wiele luksusowych sklepów i butików. Można je porównać do paryskiej Galeries Lafayette. Wychodząc po na ostatnie piętro docieramy na taras widokowy. Wstęp jest bezpłatny. Ze względu na duże zainteresowanie i ograniczone miejsce i czas limitowany do 15 min, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja godziny wejścia na stronie internetowej lub w automatycznej budce znajdującej się przy wejściu na taras.

Idąc na południe w kierunku dzielnicy Dorsoduro, dotarliśmy do placu Campo Santa Margherita, tętniącego studenckim życiem. Znaleźć tam można jedne z najbardziej polecanych lokali, w których można zjeść dobrą pizzę czy pastę w bezkonkurencyjnych cenach.

CANAL GRANDE I PRZEJAŻDŻKA GONDOLĄ

Nie zdecydowaliśmy się na przejażdżkę gondolą, jako, że jest to atrakcja zdecydowanie droga, nie byliśmy pewni czy będzie warta swojej wygórowanej ceny. Koszt takiej przyjemności to 80 € za 30 minut, które często może się zmienić w 20 min. Jest to na pewno ciekawy sposób na poznawanie miasta z innej perspektywy, troszkę bajkowy i romantyczny. Jednak nam zdecydowanie wystarczyło zwiedzanie kanałów z pokładu tramwaju wodnego. Daje to doskonałą możliwość podziwiania wspaniałej architektury Canal Grande od stacji kolejowej Santa Lucia aż do Placu Świętego Marka. Canal Grande to odpowiednik weneckiej autostrady. Zobaczyć tu można kilkadziesiąt łodzi, taksówek i tramwajów wodnych (vaporetto),  a także przeprawiające się przez gondole. Wszyscy pływają w różnych kierunkach i  o dziwo nie ma żadnych wypadków 🙂

Szczególną uwagę warto zwrócić na wyjątkowe dzieło o dużo mówiącej nazwie SUPPORT – wsparcie. Rzeźba przedstawiająca dwie gigantyczne ręce wynurzające się z wody i podpierające budynek hotelu Ca’ Sagredo znajduje się na przeciwko Mercato Rialto, po drugiej stronie Canal Grande. Ta praca, autorstwa Lorenzo Quinn, zainaugurowana w 2017 r., ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z ciągle podnoszącym się poziomem wód.

A na koniec krótki filmik z naszego wypadu do Wenecji z atrakcjami i ciekawymi miejscami, które udało nam się zobaczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *