wenecja wyspy murano burano kolorowe domy łódka
Włochy

Murano i Burano – kolorowe weneckie wyspy

Podziel się z innymi :)
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Przy okazji weekendu spędzonego w Wenecji, jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzanie okolicznych wysepek położonych na jej lagunie – Murano i Burano. Bardzo łatwo się tam dostać tramwajem wodnym – vaporetto, kursującym regularnie z Wenecji.

MURANO

Murano, pierwsza z odwiedzonych przez nas wysp, na której znajdują się słynne na całym świecie fabryki szkła. Dla chętnych organizowane są pokazy dmuchania szkła oaz zwiedzanie zakładów szklarskich. Wyspa pełna jest sklepów, w których można kupić szklane pamiątki, których różnorodność zadziwia. Na Murano nie spędziliśmy jednak dużo czasu. Naszym głównym celem była inna wyspa, położona nieco dalej – Burano.  

BURANO

Burano to prawdziwa wyspa rybacka słynąca również z koronek, ale przede wszystkim z wyjątkowych kolorowych domów.  Rodziny malowały swoje domy w żywych kolorach, aby zaznaczyć granice swojej posesji, a także, aby domy stały się bardziej widoczne dla wracających z połowu rybaków. Tradycja nadal trwa, mieszkańcy raz w roku odświeżają kolory elewacji swoich domów, a Burano ze swoimi tęczowymi domkami stało się rajem dla miłośników fotografii.

Przypływając tutaj, można uciec od zgiełku centrum Wenecji. Mimo że istnieją bardziej turystyczne części wioski, to wiele z uliczek zachowało nadal atmosferę autentyczności.  Ponieważ Burano jest prawdziwą wyspą rybacką, można tu dostać świeże ryby i owoce morza w zdecydowanie przystępniejszych  cenach niż w Wenecji.

Rejs z Wenecji na laguny Murano, Burano jest wycieczką wartą polecenia. Można poświęcić na nią cały dzień, choć także pół dnia w zupełności wystarczy aby zwiedzić te piękne, aczkolwiek nieduże wyspy.

Poniżej krótki filmik z naszej wycieczki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *